99 SKRiBH 645 Historyczny wyrok sądu w Koblencji! ZDF musi przeprosić za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”


(Srogie przypomnienie dla wszystkich zdrowo wstrząśniętych i dobrze alle-zmieszanych allo-allo Adolfków i przeciw-słowiańskich nazistów wszelkiej maści, kolory, kształtu, płci, czy a bo ja wiem, czego tam?, itp. UWAGA! UWAGA! NADCHODZI! … I wy wiecie co… )


vh
Tak wygląda moralność Niemiec… Odmawiać ofierze niemieckich zbrodni nawet przeprosin…

pkp
Dlaczego? Bo zaczęły się rozmowy o reparacjach i rura germańcom mięknie, bo wkrótce kłamstwo i mataczenie ujrzą światło dzienne. Co do wyceny strat demograficznych Polski pokarze wyrok RFN – Namibia

Zbiry
Skączcie pisać historyczny i po co Niemcy rozpętali wojnę mordowali narody to trzeba pisać powtarzać naród Niemiecki jest winien mordowania bestialstw nieludzkich na narodzie Polskim!.

rp
nareszcie ten szfabski kmiot dostal po ryju jak nie przeprosi zamknac

https://wpolityce.pl/polityka/377391-historyczny-wyrok-sadu-w-koblencji-zdf-musi-przeprosic-za-uzycie-sformulowania-polskie-obozy-zaglady

Historyczny wyrok sądu w Koblencji! ZDF musi przeprosić za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”

opublikowano: 3 godziny temu · aktualizacja: 3 godziny temu

Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji uznał, że ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady z okresu II wojny światowej „polskimi”. To pierwsze takie postanowienie, które zapadło na terenie Niemiec.

Postanowienie sądu jest przełomowe. Po raz pierwszy niemiecki sąd każe tamtejszym mediom umieścić przeprosiny za nazwanie obozów zagłady „polskimi”.

Sprawa ma swój początek w 2013 r. ZDF informując o wyzwoleniu Majdanka i Auschwitz użyła sformułowania „polskie obozy zagłady”. Niemiecką telewizję pozwał Karol Tendera, były więzień . Domagał się przeprosin.

Mecenas Lech Obara, który reprezentował Karola Tenderę, zapowiedział, że teraz skieruje wezwanie do komornika w celu wykonania wyroku.

W razie opóźniania się czy jakichkolwiek prób niewykonania zobowiązania, będziemy żądać zastosowania środków przymusu, tj. zgodnie z art. 888 niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego, a więc grzywnę w celu przymuszenia, a nawet areszt. Spodziewamy się oczywiście środków prawnych, jakim jest powództwo przeciwegzekucyjne, będą oni twierdzić, że wykonali wyrok, ale jesteśmy już wprawieni w bojach z prawnikami niemieckiej telewizji ZDF. Wierzymy w to, że i to zostanie zakończone sukcesem

— powiedział mecenas Obara.

W grudniu 2016 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej telewizji umieścić przeprosiny za użycie określenia „polskie obozy” na stronie głównej jej serwisu internetowego. Oświadczenie w tej sprawie zostało jednak zamieszczone nie na stronie głównej, a na jednej z zakładek portalu.

ZDF może jeszcze odwołać się do Trybunału Federalnego w Karlsruhe. Stacja ma  na to miesiąc.

wkt/radiomaryja.pl

…..

Historyczny wyrok sądu w Koblencji! ZDF musi przeprosić za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady” 🙂

http://www.forumbiodiversity.com/showthread.php?t=49232

Czytaj dalej 

16 uwag do wpisu “99 SKRiBH 645 Historyczny wyrok sądu w Koblencji! ZDF musi przeprosić za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”

 1. W Minęła20 Apel do obywateli Niemiec: „Nie zakłamujcie historii!

  GEOPOLITYKA
  Published on Aug 1, 2017
  SUBSCRIBE 378

  W #Minęła20 Apel do obywateli Niemiec: „Nie zakłamujcie historii! Przeproście Karola Tenderę i inne swoje ofiary”

  Polubienie

  • Niemcy są oburzeni, że Polacy sugerują ich odpowiedzialność za holokaust

   ZMIANY na ZIEMI
   Published on Jun 21, 2017
   SUBSCRIBE 50K
   Gdy premier polskiego rządu, Beata Szydło, podczas obchodów rocznicy wysłania do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auchwitz pierwszego transportu Polaków, powiedziała, że zadaniem każdego rządu jest chronić swoich obywateli, rozpętała się burza medialna. Oliwy do ognia dolał sam Donald Tusk, który uznał słowa polskiej premier za skandaliczne.

   http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/niemcy-sa-oburzeni-ze-polacy-sugeruja-ich-odpowiedzialnosc-za-holokaust

   Mateusz R
   Niemcy sa jeszcze gorsi jak muslimy, żydzi i ruscy razem wzieci bo ci przynajmniej nie kryja swoich celow…

   Maciej
   Dobry niemiec, to martwy niemiec.

   DaWiOX Game
   niemcy są jacyś pierdzielnięci

   ĐeTrox
   Pierdolić tych niemieckich sukinsynów

   Ragnar 257
   Mówi się że niemcy są strasznie ocenzurowani jeśli chodzi o nazizm .

   1000 lecie bitwy pod Niemczą
   z Niemcami trzeba ostro

   Polubienie

  • vbn
   powinni zapłacić a nie „przeprosić” przepraszają dzieci w przedszkolu a ci z pełną świadomością kłamią i za to należy się rekompensata finansowa

   http://wgospodarce.pl/informacje/42278-wreszcie-niemcy-beda-musieli-przeprosic


   autor: auschwitz.org

   Zespół wGospodarce 5 listopada 2017 09:15

   Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. To pierwsze takie postanowienie, które zapadło na terenie Niemiec – podała IAR.

   Postępowanie toczyło się przed Wyższym Sądem Krajowym w Koblencji. Mecenas Lech Obara, który reprezentował przed niemieckim sądem 95-letniego Karola Tenderę, b. więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, chciał tam uzyskać klauzulę wykonalności dla wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

   W grudniu 2016 r. krakowski sąd nakazał niemieckiej stacji telewizyjnej Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) umieścić przeprosiny za użycie określenia „polskie obozy” na stronie głównej serwisu internetowego tej stacji.

   Oświadczenie w tej sprawie zostało jednak zamieszczone nie na stronie głównej, a na jednej z zakładek portalu.

   Mecenas Lech Obara, który reprezentował przed sądem w Koblencji Karola Tenderę, chciał tam uzyskać klauzulę wykonalności dla wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W sierpniu do Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji zostało skierowane pismo procesowe, o czym poinformował w komunikacie prezes Stowarzyszenia Patria Nostra z Olsztyna, Lech Obara.

   Obara ocenił, że przed sądem w Koblencji zwyciężyły racje strony polskiej – informuje IAR. Mecenas podkreślił w swojej wypowiedzi, że sąd użył bardzo ważnych argumentów.  „Wskazał, że pan Karol Tendera, były więzień Auschwitz, zasługuje na ochronę, na ochronę zasługuje jego godność, prawo dobrego imienia w przestrzeni światowej”  – ocenił cytowany przez IAR, Lech Obara.

   W ocenie Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów „Lech Obara i Współpracownicy” wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie nie został wykonany. Obara przyznał, że ZDF może argumentować, że przeprosiny zostały już opublikowane.  „My będziemy jednak twierdzić, że wyrok nie został wykonany” – powiedział Lech Obara.

   Jak dodał, strona główna jest jedna i to na niej przeprosiny miały być zamieszczone.

   PAPMS

   Polubienie

  • http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/niemcy-sa-oburzeni-ze-polacy-sugeruja-ich-odpowiedzialnosc-za-holokaust

   Niemcy są oburzeni, że Polacy sugerują ich odpowiedzialność za holokaust

   autor: admin (2017-06-20 15:06)


   Źródło: internet

   Gdy premier polskiego rządu, Beata Szydło, podczas obchodów rocznicy wysłania do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auchwitz pierwszego transportu Polaków, powiedziała, że zadaniem każdego rządu jest chronić swoich obywateli, rozpętała się burza medialna. Oliwy do ognia dolał sam Donald Tusk, który uznał słowa polskiej premier za skandaliczne.

   Lewicowym politykom słowa takie jak „Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli” od razu skojarzyły się z sytuacją z nielegalnymi imigrantami islamskimi, zwanymi dla niepoznaki „uchodźcami”. Stało się tak mimo tego ,że nic takiego nie zostało powiedziane. To jednak nie przeszkadza lewackim propagandystom, aby tworzyć rozmaite insynuacje i egzegezy słów premier Szydło. Niektórzy szli w oskarżeniach tak dalego, że nazywali tą wypowiedź „nazistowską propagandą „.

   Tym, który dał sygnał do ataku był nie kto inny jak protegowany niemieckiej kanclerz Merkel, Donald Tusk. Za nim do ataku ruszyli wszyscy zwolennicy islamizacji zaordynowanej w Polsce przez Brukselę. Rytualne obijanie po głowie polskiej premier „nazistowską pałką” nie ograniczyło się jedynie do polskiej sceny politycznej, wypowiedzieli się również specjaliści w dziedzinie nazizmu, czyli jego założyciele, Niemcy.

   W lewicowej gazecie Frankfurter Rundschau, słowa pani premier odnośnie obrony bezpieczeństwa polskich obywateli, zostały zinterpretowane jako próbę przedstawienia Holokaustu jako „czysto niemieckiej zbrodni, w której Polska nie brała udziału”. Tym samym dowiedzieliśmy się, Naziści to nie Niemcy, a bardzo możliwe, że to Polacy.

   Jeszcze pal licho gdy takie rzeczy opowiadają Żydzi, ale Niemcy? To zdumiewające, że takie deklaracje jak ta z Frankfurter Rundschau, nie wzbudzają sprzeciwu Żydów. Wygląda na to, że Niemcy i Izrael, prowadzą wspólną politykę historyczną, której celem jest przeniesienie niemieckich zbrodni na Polaków.

   Częścią tej strategii jest konsekwentne używanie sformułowania „polskie obozy śmierci „, co ma na celu wbicie do głowy swiafowej opinii publicznej, że jedyny naród odpowiedzialny za holokaust to Polacy, a naziści nie byli Niemcami tylko wielonarodową grupą przestępców wojennych. Z jakiegoś jednak powodu na tych obozach nie ma napisów w języku polskim tylko po niemiecku.

   Można dostać zawrotów głowy od tej bezczelności. Zresztą pewnie mało kto wie, że Auchwitz był obozem dla Polaków, a Żydzi byli przewożeni głownie do Birkenau. Czy oznacza to, że w okupowanej Polsce to Polacy zabijali Polaków i Żydów w „polskich obozach smierci”? Tak sugerują Niemcy i na świecie prawie nikogo to już nie oburza.

   Poziom absurdu jaki osiągnięto promując niemiecką politykę historyczną jest porażający, a pewnie to nie ostatnie ataki wymierzone w Polaków, których społeczność międzynarodowa najwyraźniej namaściła już na jedynych pomocników beznarodowych nazistów.

   (UWAGA na bardzo ciekawe komentarze pod tym wpisem)

   Polubienie

  • http://kresy.pl/wydarzenia/telewizja-zdf-zamierza-przepraszac-polskie-obozy-zaglady-zarzuca-polskim-sadom-upolitycznienie/


   Zdjęcie ilustracyjne. Brama obozu Auschwitz, źr.. wikimedia

   TELEWIZJA ZDF NIE ZAMIERZA PRZEPRASZAĆ ZA „POLSKIE OBOZY ZAGŁADY”. ZARZUCA POLSKIM SĄDOM UPOLITYCZNIENIE

   25 lipca 2017|0 Komentarze|w Europa Zachodnia, polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

   Niemiecka stacja ZDF wniosła właśnie apelację od klauzuli wykonalności, którą na początku lutego wydał Sąd Krajowy w Moguncji – informuje TVP Info.

   W swojej apelacji, telewizja ZDF kwestionuje sposób prowadzenia polskiej polityki historycznej i twierdzi, że obecnie polskie sądy nie są niezawisłe. ZDF miał zamieścić na swojej głównej stronie internetowej przeprosiny za sformułowanie „polskie obozy zagłady”, użyte w jednym z materiałów.

   Jak informuje TVP Info „Niemiecka telewizja tym razem dowodzi, że niekorzystny wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, który nakazał jej przeprosiny za sformułowanie „polskie obozy zagłady”, jest pokłosiem zmian polityczno-gospodarczych w naszym kraju. W apelacji ZDF pisze, że od 2015 r. w Polsce władze sprawuje konserwatywny rząd, który ‚funkcjonuje pod hasłem aktywnej polityki historycznej ukierunkowanej na ochronę dobrego imienia państwa polskiego i Polaków’. W ramach tej polityki, jak pisze niemiecka stacja, prowadzone są działania nie tylko dyplomatyczne, ale też prawne. Według ZDF, polski rząd chce, by taka polityka była też realizowana przez sądy w naszym w kraju.”

   ZDF pisze, że dopóki w Polsce nie rządził PiS, to nie zapadały takie wyroki. Oskarża się też obecny polski rząd o dążenie do „obalenia” Trybunału Konstytucyjnego.

   – Karol Tendera, były więzień KL Auschwitz, pozwał ZDF za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. Do procesu przyłączyli się nie tylko prawnicy, ale też Rzecznik Praw Obywatelskich. Pod koniec grudnia 2016 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej stacji przeproszenie Karola Tendery. Sąd wskazał, że przez takie stwierdzenie były więzień Auschwitz z ofiary staje się sprawcą. Przeprosiny miały zostać opublikowane na pierwszej stronie nadawcy i pozostawać widoczne przez 30 dni  – informuje TVP Info.

   ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemiecka telewizja ZDF nie chce przepraszać za „polskie obozy zagłady”

   Jednak telewizja ZDF, jak podaje TVP Info, „wyrok sprytnie obeszła” i przeprosiny zostały opublikowane w sposób niejasny dla przeciętnego czytelnika w mniej eksponowanej części strony internetowej.

   Kresy.pl / TVP Info

   Polubienie

  • Bolek128@mrz1677 godzin temu
   Tych hitlerowskich I gebelsowskich wnuczkow trzeba POzwac do trybunalu w hadze o miljonowe odszkodowania za klamstwa oraz szezenie propagandy gebelsowskiej a nie o jakies przeprosiny rzad POwinien wziasic najlepszych prawnikow z NY najlepiej Zydow I niech niemieckie lajno postawia POd murem a na dodatek szwabski rzad tez musi za te klamstwa zaplacic oraz za zniszczenia wojenne moze wtedy zamkna te gebelsowskie pyski

   szpila 94.254.144.*6 godzin temu
   teraz to już kolejna sprawa o kłamstwo oświęcimskie i wyrok skazujący a nie przeprosiny

   wawa 89.79.131.*9 godzin temu
   faszystowski Berlin kolejny raz wypowiedział Polsce wojnę… tym razem bez czołgów i obozów koncentracyjnych…. kiedy MSZ się obudzi???

   piotr151974@piotr151974 9 godzin temu
   Obojętne z jakiego punktu widzenia : te obozy nie były polskie. Można je nazwać niemieckimi, nazistowskimi, hitlerowskimi. Jeśli chodzi o lokalizację to: w niemczech, austrii dołączonej do III rzeszy lub okupowanych ziemiach polskich. Przecież to proste do zrozumienia. Inaczej: nie zrozumie ten, kto nie ma zamiaru zrozumieć.

   estka 148.81.198.*9 godzin temu
   Expressis verbis: „…dopóki w Polsce nie rządził PiS, to nie zapadały takie wyroki”. I wszystko jasne! Mocny argument, że sądy trzeba było reformować.

   Polak 159.205.190.*6 godzin temu
   Co z repolonizacją Polski?

   https://wpolityce.pl/polityka/350301-zdf-nie-chce-przeprosic-za-polskie-obozy-smierci-sugeruje-ze-dopoki-w-polsce-nie-rzadzil-pis-to-nie-zapadaly-takie-wyroki

   ZDF nie chce przeprosić za „polskie obozy śmierci”! Sugeruje, że dopóki w Polsce nie rządził PiS, to nie zapadały takie wyroki

   opublikowano: 40 minut temu

   ZDF upiera się, by nie przepraszać za „polskie obozy zgłady”. W apelacji stacja kwestionuje prowadzoną przez polski rząd politykę prawdy historycznej. Twierdzi też, że sądy w naszym kraju nie są niezawisłe.

   Niemiecka stacja wniosła właśnie apelację od klauzuli wykonalności, którą na początku lutego wydał Sąd Krajowy w Moguncji. Zgodnie z nim ZDF miał zamieścić na swojej głównej stronie internetowej przeprosiny za sformułowanie „polskie obozy zagłady”, użyte w jednym z materiałów. Portal tvp.info dotarł do apelacji złożonej przez ZDF do Najwyższego Sądu Krajowego.

   Niemiecka telewizja tym razem dowodzi, że niekorzystny wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, który nakazał jej przeprosiny za sformułowanie „polskie obozy zagłady”, jest pokłosiem zmian polityczno-gospodarczych w naszym kraju.

   W apelacji ZDF pisze, że od 2015 r. w Polsce władze sprawuje konserwatywny rząd, który „funkcjonuje pod hasłem aktywnej polityki historycznej ukierunkowanej na ochronę dobrego imienia państwa polskiego i Polaków”. W ramach tej polityki, jak pisze niemiecka stacja, prowadzone są działania nie tylko dyplomatyczne, ale też prawne. Według ZDF, polski rząd chce, by taka polityka była też realizowana przez sądy w naszym w kraju.

   Stacja sugeruje tym samym, że wyrok, który zapadł w Krakowie był pokłosiem aktywnej polityki rządu, który walczy o prawdę historyczną.

   W piśmie ZDF zwraca uwagę, że dopóki w Polsce nie rządził PiS, to nie zapadały takie wyroki. Dalej można przeczytać też o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym, które według niemieckiej telewizji doprowadziły do jego „obalenia”.

   ZDF nawiązuje też do reformy sądownictwa. Twierdzi, że Sąd Najwyższy zostanie rozwiązany, a wszyscy sędziowie będą pozbawieni stanowisk. Do swojego pisma ZDF załączył artykuły z prasy niemieckiej, które mają potwierdzać przedstawioną wersję.

   CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bezczelność niemieckiej telewizji. ZDF nie chce przeprosić za „polskie obozy”, mimo nakazu sądu w Moguncji

   Były więzień Auschwitz chce, by ZDF przeprosiła za „polskie obozy zagłady” jak należy: „Ja to robię dla Polski, żeby przestali nas szkalować”

   NASZ NEWS. Śledczy na wojnie o dobre imię Polski. Od dziś każda sprawa o „polskie obozy śmierci” z udziałem prokuratora!

   wkt/TVP.info

   konikpolski
   wpiszcie sobie w google „Entschuldigung bei Karol Tendera – ZDF” i pierwszy link oficjalne przeprosiny na stronie ZDF. Ocene tego artykulu zostawiam bez komentarza.

   konikpolski
   przeciez przeprosili – wisza przeprosiny na stronie ZDFu

   grzegorz
   szkop był jest i będzie największym wrogiem POLSKI. Osobiście tych szkopskich redaktorków spalił bym w piecach pobudowanych przez ich dziadów

   I nie boją się, że Świrski
   z nich wiatrak zrobi? No to nie znajo Świrskiego! Świrok jak się wnerrrwii, jak się zaweźmieee, jak natężyy… ale jeden warunek… musi siedzieć na klopie. Najlepiej niemieckim.

   forumowy_paul
   To dziwne, bo informacja o tej samej apelacji (choć z nieco innych powodów) była już w…lutym. Czy czasem TVPiS na wzór Lisa nie za bardzo podgrzewa emocje?

   ha
   I to jest pokłosie tych matołów donosicieli z totalnej na Polskę. Zadowoleni? Odpowiecie kiedyś przed sądem ale Ostatecznym za tą Targowicę i kłamstwa o Polsce!

   renifer
   ~akr~ świetny pomysł, brawo, żeby Polacy chcieli go wykorzystać byłoby super.

   sprawiedliwa@sprawiedliwa
   W Polsce Rządzą Polacy prawdziwy Polski Rząd PIS a nie jak był za POpaprynch Folksdojczy którzy robili wszystko żeby Polska była kolonią niewolników dla IV Rzeszy merkel. Tu jest POLSKA zapamiętajcie to sobie faszyści z niemiec skończyło się folksdojczowanie dla was teraz będzie Rządził Polski Rząd PIS.

   Un
   Niemcy sa GENETYCZNIE CHYBA USZKODZENI?

   drwal
   Polska musi wnieść pozew przeciw Niemcom i prowadzić politykę w celu likwidacji tego państwa.

   LenS
   Pokrętni jak GRU.Przypadek czy kadry? No to pytanie?hitler był niemcem czy Polakiem?A NSDAP to dzieło Polaków, czy prusackich „nadludzi”?I pewnie NIGDY nie było „defilady przyjaciół”w Brześciu?

   cedr
   Jak najszybciej Polska musi zażądać odszkodowania za II wojnę światową.

   ewalew-67@ewalew-67
   co za bzdura. jak się kłamie i ma się za to wyrok to się go wykonuje… niemieckie podwójne standardy…

   yeah
   Przed rządami PiS, sprawę zamiatano pod dywan. I Niemcy czekają na powrót tej sytuacji. Są tak bezczelni, że wprost o tym informują.

   aus Germ.
   Jak widzisz w PL szwaba, to wiesz, co masz zrobic, bez pytan, kowersacji, tak jak oni wtedy…..

   fads
   Na pasku w tvp dawać non stop w najważniejszych językach czyje to były obozy. Non stop. A w tv Polonia plansze przed kazdymi wiadomościami.

   kontras@kontras
   Niezawisłość Sądów w Polsce zależy od tego kto w danym momencie ma większość Parlamentarną, wystarczy sam fakt zmiany proporcji w Parlamencie żeby Sądy przestawały być Niezawisłe lub na powrót takimi się stawały. W myśl tej interpretacji należałoby zwiększyć ilość Posłów tego ugrupowania od którego Niezawisłość jest spełniona i wszystko będzie jak należy. Nie może to być oczywiście Partia która prowadzi cyt. „aktywną politykę historyczną ukierunkowaną na utrzymanie dobrego imienia Państwa Polskiego” i (w domyśle )jest z natury konserwatywna w swoich poglądach.

   Edukator
   Odebrać akredytacje dziennikarskie w Polsce tym wszystkim korespondentom, których redakcje pozwalają na pisanie o ‚polskich obozach zagłady’. I tyle na początek.

   LenS
   Pod rozwagę.Berlin 1939 a dziś?Hitler zlikwidował mniejszość Polską,Merkel w tym trwa.Hitler mordował niepełnosprawnych,Merkel wprowadza eutanazję.Stalin dostarczał ropę putin dostarcza gaz do Rzeszy

   K71
   Niemiaszki myślą tylko i wyłącznie kategorią pieniądza. Inne wartości są im nie znane, taki po prostu handlujący narodek. Gdyby mieli zapłacić karę, WTEDY BY PRZEPROSILI…

   Bill
   Wyjątkowa bezczelność i arogancja! To się w pale nie mieści, do czego doprowadziły rządy PO-PSL. Do całkowitego rozbestwienia wobec Polski.

   nauczycielka@nauczycielka
   „nie będzie Niemiec pluł nam w twarz” NAZI GERMAN DEATH CAMPS na każdym wolnym murze, na koszulkach, plakatach … do dzieła Polacy! Wszyscy jesteśmy Redutą Dobrego Imienia Polski!

   nauczycielka@nauczycielka
   Edukator 83.10.106.* Zdecydowanie TAK Odebrać akredytacje dziennikarskie w Polsce tym wszystkim korespondentom, których redakcje pozwalają na pisanie o ‚polskich obozach zagłady’. I tyle na początek. NAZI GERMAN DEATH CAMPS na każdym wolnym murze, na koszulkach, plakatach … do dzieła Polacy! Wszyscy jesteśmy Redutą Dobrego Imienia Polski! Chyba to nie jest zbyt duży wysiłek dla klikających forumowiczów w ramach spaceru pomiędzy klikaniem.

   Polubienie

  • forn
   ZDF to szkopski chlew z knurami i świniami podobnymi do ludzi

   NAZI GERMAN DEATH CAMPS
   Gdzie są bilbordy na wszystkich lotniskach, przejściach granicznych, portach z informacją: np. DO NIEMIECKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO AUSCHWITZ … km ?Pod oknami WSZYSTKICH ambasad i konsulatów też!

   kryspin
   Ilekroć ZDF lub ktoś inny czy instytucja obrazi Polskę, Polaków tyle razy musi przepraszać. Nie było polskich obozów śmierci natomiast były niemieckie nazistowskie obozy śmierci. Wysłać im protest.

   ZDF
   Wielokrotnie przepraszalismy i robilismy swoje.

   https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/350357-niemiecka-telewizja-chce-sie-wywinac-zdf-wielokrotnie-przepraszalismy-za-bledne-sformulowanie-polskie-obozy

   Niemiecka telewizja chce się wywinąć. ZDF: Wielokrotnie przepraszaliśmy za błędne sformułowanie „polskie obozy”

   opublikowano: 25 lipca 2017 · aktualizacja: 25 lipca 2017


   autor: germandeathcamps.org

   Niemiecka telewizja publiczna ZDF oświadczyła we wtorek, że „wielokrotnie” przepraszała „w eksponowanym miejscu” za użycie błędnego sformułowania „polskie obozy”. W odpowiedzi na pytanie PAP odmówiono ustosunkowania się do trwającego sporu prawnego.

   ZDF wielokrotnie przepraszała w eksponowanym miejscu. O to, czy to wystarczy, toczy się prawny spór. ZDF nie może komentować toczącego się postępowania

   — czytamy w mailu przysłanym przez biuro prasowe niemieckiego nadawcy korespondentowi PAP w Berlinie.

   Jak podała wcześniej TVP Info, niemiecka stacja wniosła apelację od klauzuli wykonalności, którą na początku lutego wydał Sąd Krajowy w Moguncji. Zgodnie z jego decyzją ZDF miała zamieścić na swojej głównej stronie internetowej przeprosiny za sformułowanie „polskie obozy zagłady”, użyte w jednym z materiałów.

   CZYTAJ RÓWNIEŻ: ZDF nie chce przeprosić za „polskie obozy śmierci”! Sugeruje, że dopóki w Polsce nie rządził PiS, to nie zapadały takie wyroki

   Odwołując się od orzeczenia, ZDF – jak twierdzi TVP Info – argumentuje, że niekorzystny wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, który nakazał jej przeprosiny za sformułowanie „polskie obozy zagłady”, jest pokłosiem zmian polityczno-gospodarczych w naszym kraju.

   W apelacji ZDF pisze, że od 2015 r. w Polsce władze sprawuje konserwatywny rząd, który „funkcjonuje pod hasłem aktywnej polityki historycznej ukierunkowanej na ochronę dobrego imienia państwa polskiego i Polaków”. W ramach tej polityki, jak pisze niemiecka stacja, prowadzone są działania nie tylko dyplomatyczne, ale też prawne. Według ZDF polski rząd chce, by taka polityka była też realizowana przez sądy w naszym w kraju.

   Stacja sugeruje tym samym, że wyrok, który zapadł w Krakowie, był pokłosiem aktywnej polityki rządu, który walczy o prawdę historyczną.

   TVP Info przypomina, że przedmiotem sporu jest wyrok z 2016 r. w sprawie Karola Tendery, byłego więźnia KL Auschwitz przeciwko ZDF. Przyczyną pozwu było nazwanie przez stację niemieckich nazistowskich obozów zagłady „polskimi”. Pod koniec grudnia 2016 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej stacji przeproszenie Tendery. Przeprosiny miały zostać opublikowane na pierwszej stronie nadawcy i pozostawać widoczne przez 30 dni. Przeprosiny ukazały się jednak na dole strony w rubryce Doku/Wissen (Dokumentacja/Wiedza) i nie były odpowiednio widoczne.

   ak/PAP

   pl
   Mają nas gdzieś, bo jesteśmy słabym, biednym nie liczącym się w świecie państwem z galaretowatymi politykami bojącymi się nawet egzekwowania istniejącego prawa.

   kil
   „jezeli wielokrotnie przepraszala’ to znaczy wielokrotnie kłamała. A nie powinna ani razu. ZDF zapomniała o zdjeciach dzidków i dziececych bucikach babci które dziadzio przysłał gdzies ze wschodu ??

   lanca_ster
   Nie będą musieli przepraszać WCALE, jeśli słowo POLSKIE zastąpią słowem oddającym prawdę

   kia
   Verschollene Filmschätze Die Befreiung der Konzentrationslager- amerykański żołnierz z karabinem zmienił zbrodniarzy niemieckich w pokornych ludzi.Nienawiść do Niemca trwa 72 lata dzieki ZDF

   Wanda
   Pan prezydent powinien zadzwonic do A. Merkel. Tak mysle. Ale watpie czyn to zrobi. Spotyka sie z RPO Bodnarem jakby nigdy nic. Radzi sie go itp.

   von peło
   Polecam aplikacje POLA| na telefon, nie kupuje dzięki temu niemieckich produktów przynajmniej w prostej linii

   Kita
   Jak można tolerować taki skandal – Niemcy najlepiej wiedzą czyje są obozy koncentracyjne – niemieckich zbrodniarzy. Dlaczego nie zajmie się tym PE? – bo jest też niemiecki?!!!

   Belkot
   Stokowski – podwujna cena dla Polaczkow obrazajacych Niemcow – dla die dla przykladu 50.000€

   Polubienie

  • gogh
   trzeba używać określenia niemieckie obozy, posługujmy się narodowościowa a nie przynależnością partyjna, czy każdy Niemiec przeciwny Polsce był nazista? nie

   iMisio
   Brawo. Good job.

   Gosc
   No bo jak Isaac Singer obiecal na jakims tam zjezdzie organizacji zydowskiej, Polska bedzie upokorzana do chwili, gdy te zadane miliardy wplyna juz do kasy roznych organizacji.

   kaa
   Ciekawe, że obozy koncentracyjne są polskie, natomiast naziści zazwyczaj nie mają narodowości. To zwykłe draństwo, że stosuje się takie manipulacje.

   https://wpolityce.pl/polityka/377526-portugalski-dziennikarz-broni-naszego-kraju-nie-bylo-polskich-obozow-zaglady

   Portugalski dziennikarz broni naszego kraju: „Nie było polskich obozów zagłady!”

   opublikowano: za 23 minuty

   Odnoszenie nazistowskich obozów zagłady do Polski jest wciąż powszechnym, choć błędnym zjawiskiem – wskazał na łamach sobotniego wydania „Diario de Noticias”, jednego z największych portugalskich dzienników, wicenaczelny tej gazety Leonidio Paulo Ferreira.

   Autor tekstu zatytułowanego „Nie ma polskich obozów koncentracyjnych” zwrócił uwagę na błędne kody pamięci historycznej, które poprzez użycie słowa „polski” mogą sugerować czytelnikowi, iż to Polacy byli autorami zagłady dokonanej w nazistowskich obozach koncentracyjnych.

   Tak, ruiny obozów znajdują się dziś w Polsce, ale te zostały wybudowane przez nazistów podczas II wojny światowej w Polsce okupowanej przez Niemców. Każdy dziennik, radio czy telewizja, która popełni ten błąd, może spodziewać się listu lub telefonu od polskich dyplomatów sugerujących, aby pisać „niemieckie obozy koncentracyjne w Polsce” lub „niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne w Polsce”

   — wskazał Ferreira.

   Wicenaczelny lizbońskiego dziennika przyznał, że podziela wrażliwość Polaków na teksty, w których zastosowano sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”. Przypomina, że również na łamach jego gazety pojawiały się w przeszłości takie zwroty.

   Zawsze przyznawaliśmy rację Polakom, przepraszając za błąd. Każdy, kto tak jak ja odwiedził Auschwitz, dobrze rozumie doświadczone tam cierpienie, które było udziałem polskich więźniów politycznych, polskich Żydów, a także Żydów z całej Europy. To dzieło nazistów

   — napisał wicenaczelny „Diario de Noticias”.

   Ferreira przypomniał, że Polska, z liczbą około 6 tys. osób, jest najliczniej reprezentowana wśród krajów, którego obywatele zostali odznaczeni izraelskim tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów.

   I to wszystko w sytuacji zagrożenia niezwykle twardym prawem nazistowskim, według którego każdemu Polakowi za ukrywanie Żyda groziła kara śmierci. Wprowadzono je tylko w tym kraju

   — przypomniał Ferreira.

   Publicysta, określając Polaków jako „wykształconych i dumnych”, wskazał, że przeszli oni w ciągu wieków przez różne fazy, zarówno wzlotów, jak i upadków. Przypomniał o Rzeczpospolitej Obojga Narodów jako największym kraju Europy, a także o „polskim królu, który uratował Wiedeń przed inwazją turecką”. Wśród porażek wymienił okres zaborów.

   Polska była też ważna dla współczesnej Europy, rozpoczynając dzięki Solidarności i Janowi Pawłowi II koniec żelaznej kurtyny. I dziś jest nie tylko miejscem, gdzie żyją tysiące Portugalczyków, ale też partnerem w UE, którego pomimo ostatnich napięć () między Warszawą a Brukselą, powinniśmy szanować, i to bardzo

   — podsumował.

   Ferreira przyznał, że jego tekst pojawia się w następstwie konferencji dla dziennikarzy zorganizowanej w Lizbonie przez polską ambasadę. Zaznaczył, że szef placówki dyplomatycznej Jacek Junosza Kisielewski przypomniał uczestnikom spotkania, że Polska w czasie II wojny światowej miała największą armię podziemną, a jej władze nigdy nie kolaborowały z Trzecią Rzeszą, co „w przeciwieństwie do reszty okupowanej przez hitlerowców Europy było niemal zasadą”.

   Ze statystyk ambasady RP w Lizbonie wynika, że w ostatnim czasie znacznie zwiększyła się w portugalskich mediach liczba publikacji, w których użyto sformułowania „polski obóz koncentracyjny”.

   Jak powiedział PAP Bogdan Jędrzejowski, rzecznik prasowy polskiej ambasady w Lizbonie, o ile w 2015 roku był zaledwie jeden przypadek zastosowania przez portugalskie media wadliwego kodu pamięci, a rok później dwa, to już w 2017 roku odnotowano ich 19.

   W styczniu bieżącego roku w portugalskich mediach pojawiło się aż sześć przypadków użycia sformułowania +polski obóz koncentracyjny+. Uważam, że stosunkowo wysoka liczba tego rodzaju błędnych zwrotów wynika głównie z historycznej niewiedzy autorów. Wystarczy, że jedno źródło zastosuje wadliwy kod pamięci, aby pozostałe media go skopiowały

   — dodał Jędrzejowski.

   mly/PAP

   Polubienie

  • pyjte
   przypominajcie, wszystkie wymordowane i spalone wsie,miasta, polowania na Polki,Polaków i ich dzieci, tzw. eksperymenty medyczne tzw. zachód nie ma pojęcia jaką kulturą popisywali się w Polsce Niemcy

   https://wpolityce.pl/historia/377497-75-lat-temu-niemcy-spacyfikowali-wies-by-rozbudowac-oboz-koncentracyjny

   75 lat temu Niemcy spacyfikowali wieś, by rozbudować obóz koncentracyjny

   opublikowano: 6 godzin temu · aktualizacja: 6 godzin temu


   autor: Pixabay

   75. rocznicę pacyfikacji wsi Dziesiąta (obecnie dzielnica Lublina) uczczono w sobotę w Muzeum na Majdanku. Podczas pacyfikacji około stu mieszkańców wsi trafiło do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, a ich ziemia posłużyła do rozbudowy obozu.

   „Dziesiąta to bardzo stara wioska. Jej nieszczęściem było to, że Niemcy wybrali to miejsce na lokalizację obozu koncentracyjnego”

   — powiedział Krzysztof Tarkowski z Państwowego Muzeum na Majdanku.

   Pacyfikacja wsi Dziesiąta została przeprowadzona rankiem 25 stycznia 1943 r. Niemieckie jednostki wojskowe wysiedliły mieszkańców z tych zabudowań, które były usytuowane w sąsiedztwie funkcjonującego już od niemal półtora roku obozu na Majdanku. Mieszkańcom dano kilkanaście minut na zabranie niezbędnych rzeczy. Mieli się stawić na ulicy, stamtąd na wozach, wywieziono ich do obozu.

   „Wywieziono około stu osób. Dużą część – głównie kobiety z dziećmi – w ciągu pierwszych dni zwolniono. Większość mężczyzn i kilka kobiet zostawiono w obozie”

   — dodał Tarkowski. Po około dwóch miesiącach zwolniono większość z zatrzymanych, ale życie w obozie straciło co najmniej 11 mężczyzn.

   Inwentarz, sprzęt rolniczy, majątek rolników spacyfikowanej wsi Niemcy skonfiskowali. Rozebrano wszystkie zabudowania – domy, szopy, stodoły – a teren wsi włączony został do obszaru obozu na Majdanku.

   Tarkowski powiedział, że Niemcy, kiedy sporządzili plan rozbudowy obozu, nakazali mieszkańcom opuszczenie wyznaczonych terenów wsi. Spisali inwentarz w poszczególnych gospodarstwach. Rolnicy jednak nie chcieli zostawić swojej ziemi, pisali w m.in. petycje do dowódców, aby termin wyprowadzki przesunąć do wiosny 1943 r. Informacje o zbliżającej się akcji pacyfikacji docierały do mieszkańców m.in. od wartowników niemieckich czy od jeńców wojennych. Tylko niektórzy posłuchali i wyjechali lub wywieźli dzieci.

   W 75. rocznicę pacyfikacji Dziesiątej w Muzeum na Majdanku zorganizowano spotkanie, podczas którego przypomniano genezę i przebieg tej akcji. W spotkaniu uczestniczyli m.in. nieliczni już świadkowie tamtych wydarzeń.

   Stanisław Dyzma wspominał, że tego dnia był ok. 30-stopniowy mróz. Miał wtedy cztery lata. Razem z trojgiem rodzeństwa, rodzicami i babcią zostali wywiezieni, na wozie, do obozu na Majdanku.

   „Myśmy byli małe dzieci i mamę z nami zwolniono, ale ojciec został na Majdanku. Nie wrócił, zachorował na tyfus i zmarł”

   — powiedział Dyzma dziennikarzom.

   „To była tragedia. Wszystko zostało rozebrane, wszystkie budynki, nawet studnię zawalili. Nas z mamą przyjęli najpierw sąsiedzi, potem tułaliśmy się po rodzinie, pomagali nam bracia ojca”

   — wspominał Dyzma.

   Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku (w urzędowej nomenklaturze nazywany Konzentrationslager Lublin- KL Lublin) powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera. Podczas wizyty w Lublinie w lipcu 1941 r., powierzył on dowódcy SS i policji w dystrykcie lubelskim Odilowi Globocnikowi zadanie zbudowania obozu dla 25-50 tysięcy więźniów, którzy mieli stanowić darmową siłę roboczą dla III Rzeszy.

   Pierwotne zamierzenia dotyczące wielkości obozu kilkakrotnie modyfikowano, każdorazowo zwiększając jego rozmiary i planowaną liczbę więźniów. Generalny plan budowy Majdanka, z 23 marca 1942 r., zakładał urządzenie obozu dla 150 tys. więźniów i jeńców. Tym samym KL Lublin miał się stać największym obozem w okupowanej Europie. Trudności gospodarcze i niepowodzenia na froncie wschodnim nie pozwoliły na pełną realizację tych planów.

   Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku w Lublinie, funkcjonował od października 1941 r. do 22 lipca 1944 r. Obóz ten był wielofunkcyjny – pełnił m.in. funkcję obozu jenieckiego, karnego, obozu pracy przymusowej. Dla Żydów był obozem zagłady. Spośród prawdopodobnie 150 tys. osób z ok. 30 krajów, którzy przeszli przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych, życie straciło około 80 tys. osób, z czego 60 tys. to byli Żydzi przywożeni tu z całej Europy.

   W listopadzie 1944 r. na terenie b. obozu na Majdanku utworzono muzeum martyrologiczne.(PAP)

   PA/mall

   https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/377559-przyszywanie-polakom-i-polsce-nazizmu-to-wiecej-niz-klamstwo-to-zbrodnia-wobec-ojczyzny

   https://wpolityce.pl/polityka/377562-szef-mswia-interweniuje-ws-promowania-nazizmu-rozmawialem-z-ministrem-ziobra-nie-ma-przyzwolenia-na-takie-zachowanie

   Polubienie

  • (…) Jak niestety ciągle jest. W mendiach gównego nurtu o tym też nie dowiemy się ani słowa… Wiem, co piszę, bo sprawdziłem… Swoją drogą, czy to naprawdę prawda, że (…) od 2015 r. w Polsce władze sprawuje konserwatywny rząd, który „funkcjonuje pod hasłem aktywnej polityki historycznej ukierunkowanej na ochronę dobrego imienia państwa polskiego i Polaków”(…)? Niby gdzie?!! Czyżby to dawanie dupy na prawo i lewo przez PiS,.. to i tak jest dla potomków SS-manów i innych folksdojczów dużo za dużo?!!

   Może mamy jeszcze przepraszać na klęczkach za Hitlera, Goebbelsa i innych takich „Polaków” tych „biednych niemieckich bohaterskich antyfaszystów”, broniących świata przed „polskimi nazistami”?!!


   Takiego wała, jak Polska cała (Jarocin ’87)

   Czytaj dalej 

   Polubienie

 2. jajako
  I znów to samo. Kolega Rex, mówiąc o rocznicy wyzwolenia A-B, nie powiedział NIEMIECKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO AUSCHWITZ-BIRKENAU w Polsce. Głuchy jestem? JA ?

  K7@kisiu7.58
  Dlaczego nie piszecie o mordach na Polkach po wojnie dokonanych przez żydów . Świat o tym wie , ale wam się wydaje ,że zamkniecie usta wszystkim . Do tej pory nikomu się to nie udało i nie uda. Czy żydzi to święte krowy?

  glob@glob
  Okazuje się, że jest w Polsce takie miejsce, które w 1945 roku zostało przez sowiecką armię wyzwolone, a nie podbite. Znalazłoby się ich więcej. A do tego, są w Polsce ludzie, którzy sołdatom są za to wyzwolenie po prostu i po ludzku wdzięczni. Gdyby mieli czekać na wyzwolicieli z zachodu, nie byłoby już kogo wyzwalać, bo akurat oni wcale się do Polski nie kwapili. Może więc warto byłoby brać pod uwagę również opinie tych, wyrwanych z niemieckiego piekła, ludzi, wyznaczając kierunki polskiej polityki historycznej. Węgrzy, Czesi czy Słowacy nie mają z tym problemu, a u nas tylko albo czerń, albo biel.

  https://wpolityce.pl/historia/378596-73-rocznica-wyzwolenia-obozu-auschwitz-birkenau-byla-wiezniarka-mowili-ze-sa-rosjanami-i-juz-jestesmy-wolne

  73. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Była więźniarka: „Mówili, że są Rosjanami i już jesteśmy wolne”

  opublikowano: 8 godzin temu


  autor: fot. Fratria

  27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było tam ok. 7 tys., witali ich jako wyzwolicieli.

  Wśród więźniów, którzy doczekali wolności był kilkuletni Henryk Duszyk.

  Drzwi baraku się rozchyliły. Stanęło w nich dwóch ludzi ubranych na biało, z karabinami. Byłem pierwszy przy bramie wyjściowej. Jeden z nich pyta mnie: „szto ty?”. Odpowiedziałem, że jestem więźniem. Popatrzył na mnie, wyjął dwie konserwy i podał. Ten drugi dał mi kilka kostek cukru

  — wspominał moment wyzwolenia po latach.

  Aleksandra Borisow również była dzieckiem.

  Najpierw weszli zwiadowcy. Młody żołnierz wziął mnie na ręce. Byłam chora, wycieńczona, ale szczęśliwa. Potem oni odeszli, ale powiedzieli, że wkrótce przyjdzie Armia Czerwona. To było szczęście, radość

  — wspominała moment wkroczenia wojsk sowieckich.

  Halina Brzozowska-Zduńczyk, 12-letnia dziewczynka została deportowana do Auschwitz w 1944 r. z młodszą o sześć lat siostrą Marysią z ogarniętej powstaniem Warszawy. 27 stycznia do ich baraku wpadli żołnierze.

  Byli w innych mundurach – zielonych, wełnianych, grubych. Mówili, że są Rosjanami i już jesteśmy wolne. Zaraz usiłowali nas karmić. Słonina, skwarki i razowy chleb. Musiałam zadbać o ubrania. Najtragiczniejsze było jednak wyjście z baraku. Całe obejście, dojścia i drogi były pokryte leżącymi ludźmi, skrajnie wyniszczonymi, konającymi, żebrzącymi o pomoc, albo trupami. Nie było gdzie postawić nogi

  — mówiła w 2016 r. podczas uroczystości rocznicy wyzwolenia obozu.

  Niemcy rozpoczęli przygotowania do likwidacji Auschwitz w sierpniu 1944 r. Sukcesywnie ewakuowali więźniów w głąb Rzeszy. Do połowy stycznia 1945 r. wyekspediowali ok. 65 tys. osób, w tym niemal wszystkich Polaków, Rosjan i Czechów. Mimo zbliżania się oddziałów sowieckich Niemcy kontynuowali uśmiercanie Żydów. Komory gazowej po raz ostatni użyli 28 listopada 1944 r.

  Pod koniec 1944 r. rozebrano kilkadziesiąt baraków w Birkenau. Niemcy palili dokumenty i zacierali świadectwa zbrodni: zasypywali doły z ludzkimi prochami, rozebrali do fundamentów krematorium IV i przygotowali do wysadzenia pozostałe trzy. Zniszczyli je tuż przed opuszczeniem obozu.

  17 stycznia 1945 r. odbył się w KL Auschwitz ostatni apel. Według zachowanego raportu więźniarskiego ruchu oporu, stanęło do niego łącznie 67 012 więźniarek i więźniów, w tym w obozie Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau 31 894, a w podobozach 35 118 osób.

  Ostateczną likwidację obozu Niemcy zaczęli, gdy ruszyła ofensywa sowiecka. Rozpoczęli ewakuację więźniów „marszami śmierci”. Z obozu macierzystego Auschwitz I oraz podobozów wyprowadzili 58 tys. osób.

  Była więźniarka Auschwitz II-Birkenau, uczestniczka „marszu śmierci” Krystyna Żywulska wspominała, że wszędzie płonęły stosy papierów.

  Przed blokfuehrersztubą esesmani depcą płonące stosy, dorzucają wciąż nowe dokumenty, listy zmarłych, niszczą wszystko, co świadczyłoby o prawdzie. Wychodząc śpiewamy: Żegnaj, straszny Oświęcimie i koszmarne Birkenau, w twych barakach pustych w zimie, wiatr żałośnie będzie wiał

  — napisała Żywulska we wspomnieniach.

  Piesze kolumny z więźniami docierały głównie do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, skąd otwartymi wagonami transportowano ich do obozów w głębi Rzeszy. Podczas akcji zginęło co najmniej 9 tys. więźniów.

  Alina Dąbrowska została ewakuowana do obozu Ravensbrueck.

  Sam marsz nie stanowił najgorszego wydarzenia. Szło się, było zimno, spaliśmy w stodołach, jechaliśmy otwartymi wagonami. Było potwornie zimno. Najstraszniejszy był jednak głód w Ravensbrueck. Nie byłyśmy tam mile widziane. Nazywano nas „bandą z Oświęcimia”. Jeżeli w południe nie poszłam z miską i siłą, narażając się pobicie kijem, nie zabrałam z kotła choć trochę zupy, to nie miałam co jeść

  — wspominała po wielu latach.

  W Auschwitz i Birkenau zostało ok. 9 tys. więźniów, w tym ok. 500 dzieci. Esesmani uznali, że nie nadają się do pieszej ewakuacji i zamierzali ich zgładzić. Zdążyli zabić ok. 700 z nich, w tym ok. 200 żywcem spalili w barakach w podobozie przy kopalni Fuersten w Wesołej koło Mysłowic.

  26 stycznia obóz opuściła już większość załogi. Więźniowie, nie zważając na ostrzeliwujących ich ostatnich wartowników, szukali żywności i odzieży. Wielu zginęło od kul. Umierali też z powodu zjedzenia zbyt dużych ilości żywności. Część więźniów, głównie personelu szpitali obozowych, podjęła próbę samoorganizacji życia obozowego, a zwłaszcza pomocy obłożnie chorym. Samopomoc była naturalną kontynuacją ruchu oporu.

  Historyk Andrzej Strzelecki wspominał w swoich pracach, że rozkaz zajęcia Oświęcimia otrzymała 60. armia I frontu ukraińskiego, która nacierała lewym brzegiem Wisły od strony Krakowa w kierunku Górnego Śląska. Celem było częściowe okrążenie Niemców i zmuszenie do wycofania się z niezwykle ważnego regionu przemysłowego.

  26 stycznia czerwonoarmiści przekroczyli Wisłę. Dzień później zwiadowcy 100. lwowskiej dywizji piechoty przed południem weszli do podobozu Monowitz. W południe dotarli do centrum Oświęcimia, a krótko potem skierowali się w rejon obozu macierzystego Auschwitz I i obozu Auschwitz II-Birkenau. Przy pierwszym napotkali na opór wycofujących się Niemców, który przełamali. Obozy wyzwolili ok. godz. 15.

  W walkach z Niemcami w rejonie Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau, podobozu Monowitz i miasta Oświęcim zginęło 231 żołnierzy Armii Czerwonej. 66 zginęło w strefie obozowej.

  W Auschwitz, Birkenau i Monowitz wyzwolenia doczekało łącznie ok. 7 tys. więźniów. Armia Czerwona wyzwoliła też pół tysiąca więźniów w podobozach w Starej Kuźni, Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie.

  Zdaniem historyków Muzeum Auschwitz, Armia Czerwona nie była w stanie wcześniej dotrzeć do Auschwitz, gdyż bliższe informacje o obozie otrzymała dopiero po zajęciu Krakowa 18 stycznia.

  Część byłych więźniów tuż po wyzwoleniu wróciła do domów. Pozostali zostali umieszczeni w szpitalach zorganizowanych w byłych już obozach przez sowieckie wojskowe służby medyczne oraz mieszkańców Oświęcimia i okolicy. Leczonych w nich było ponad 4,5 tys. byłych więźniów z ponad 20 krajów, w większości Żydów. Wśród nich było ponad 200 dzieci. Chorzy znajdowali gościnę w prywatnych domach. Większość byłych więźniów opuściła szpitale w ciągu trzech-czterech miesięcy po wyzwoleniu.

  Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

  pc/PAP

  Piszcie Prawdę
  Polaków w między czasie mordowali w całej Polsce co najwyraźniej rozmywa się w narracji Holokaustu. Wyzwoliciele w tym NKWD Żydowskiego pochodzenia mordowali Polaków dalej.

  aqw
  Dlaczego nie piszecie o gwaltach czerwonoarmistów na więźniarkach?

  Smutneto@Smutneto
  Niemcy kontynuowali uśmiercanie Żydów. Komory gazowej po raz ostatni użyli 28 listopada 1944 r. – za wcześnie, zdecydowanie za wcześnie. Dzisiaj tę część naszych podatków, którą kradną nam pasożyty żydowskie „ocaleni” moglibyśmy wydać na ważniejsze rzeczy np. dofinansować służbę zdrowia, czy przeznaczyć na pomoc Polakom, kombatantom………… a tak, wyrzucamy w błoto na zarazę żydowską. Jak długo jeszcze?

  https://wpolityce.pl/historia/377851-muzeum-ulmow-organizuje-objazd-studyjny-sladami-markowskich-zydow-to-element-obchodow-miedzynarodowego-dnia-pamieci-o-ofiarach-holokaustu

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/378223-panstwo-powinno-czasem-strzelac-z-armaty-do-wrobla-ale-nie-utopmy-tej-dyskusji-w-rzekomej-fali-nazizmu-dobry-przyklad-z-lelowa-zdjecia-wideo

  https://wpolityce.pl/swiat/378356-odwolano-msze-za-horthyego-ktora-miala-zostac-odprawiona-w-dniu-pamieci-o-ofiarach-holokaustu-to-reakcja-na-protesty-zydow

  https://wpolityce.pl/polityka/378359-sellin-rzad-popiera-prezydencki-projekt-ustawy-ustanawiajacej-narodowy-dzien-pamieci-polakow-ratujacych-zydow

  Polubienie

  • Jarek Fujarek
   „…podczas rządu terroru nazistów…” Chodzi o tych mitycznych Nazistów z planety Nazistia?

   Piotr
   Koniecznie doprecyzować trzeba, że chodzi o nazistów niemieckich. Na bramie do tego obozu jest napis właśnie w języku niemieckim, więc nie ma możliwości fałszu historycznego

   vh
   „nikomu nie wolno przechodzić obojętnie obok tragedii Shoah” Ale można już obojętnie przechodzić obok tragedii Polaków bo Polak to zwierze nie człowiek (teza prof Barbary Engelking Boni)

   ja
   nie wspomniał nic o tym że Karski powiadomił Roosvelta o zbrodniach NIEMCOW a ten nie był zainteresowany

   falszywy Rex Tillerson
   Przemówienie fałszywe, bo użył tu określenia „pod rządami nazistów” – jakich nazistów? Powinien powiedzieć wyraznie – pod rzadami nazistów niemieckich!!! a Polacy jak zawsze, w tupe mu wchodza.

   Peutinger@Peutinger
   Czy ktoś mu podpowiedział, że Polacy też ginęli w czasie wojny?

   remember
   Wolal powiedziec: nazistow, zamias niemcow….Szkopy, niemcy NIGDY nie zmyja krwi ze swoich rak !!!!

   jajako
   Panie Rex! To NIEMIECKI OBÓZ KONCENTRACYJNY AUSCHWITZ-BIRKENAU ! NIEMIECKI FASZYSTOWSKI OBÓZ ZAGŁADY. Nie przeszło przez usta?

   https://wpolityce.pl/polityka/378620-tillerson-o-auschwitz-gdy-swietujemy-ten-dzien-w-milczacej-pamieci-powtarzajmy-slowa-nigdy-wiecej-zdjecia

   Tillerson o Auschwitz: „Gdy świętujemy ten dzień, w milczącej pamięci powtarzajmy słowa: nigdy więcej”. ZDJĘCIA

   opublikowano: 6 godzin temu · aktualizacja: 6 godzin temu


   autor: fot. PAP/Rafał Guz wPolityce.pl

   Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii; nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła – podkreślił sekretarz stanu USA Rex Tillerson podczas uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

   Tillerson, który złożył wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta, w krótkim wystąpieniu podkreślił, że nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła.

   W imieniu narodu amerykańskiego, jestem zaszczycony mogąc razem z naszymi polskimi przyjaciółmi, uczcić 73. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau. Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii, natomiast musimy pamiętać, co wydarzyło się tam i w podobnych obozach podczas rządu terroru nazistów

   — mówił sekretarz stanu USA.

   Szef amerykańskiej dyplomacji przekonywał, jak ważna jest pamięć o tych, którzy przeżyli śmierć swoich bliskich.

   Spotykaliśmy się z ludźmi, którzy przeżyli i łączymy się myślami z tymi, którzy cierpieli w tych obozach. Łączymy się w naszych modlitwach i wspieramy ich. Chylimy również czoła przed wieloma aktami odwagi za strony tych, którzy schronili skazanych na śmierć, samych siebie wystawiając na niebezpieczeństwo

   — podkreślił Tillerson.

   Na tę okazję przypominam, że nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła. Sojusz Zachodu postawił sobie za cel zabezpieczenie i zagwarantowanie, że nigdy nie dojdzie do tego ponownie. Jeden z największych synów Polski, papież Jan Paweł II, rozumiał czym była twarz zła, gdy mówił: nikomu nie wolno przechodzić obojętnie obok tragedii Shoah. Gdy świętujemy ten dzień, w milczącej pamięci powtarzajmy słowa naszego własnego zaangażowania: nigdy więcej, nigdy więcej

   — mówił szef amerykańskiej dyplomacji.

   Podczas uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie Tillersonowi towarzyszyli m.in.: szefowa gabinetu sekretarza stanu Margaret Peterlin, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul Wayne Jones oraz przedstawiciele żydowskiej społeczności w Polsce, wśród nich historyk i dziennikarz, więzień obozu Auschwitz-Birkenau Marian Turski. Na początku uroczystości przewodnicząca gminy wyznaniowej żydowskiej Anna Chipczyńska odczytała Psalm Dawidowy.

   Sobota jest drugim i ostanim dniem wizyty Tillersona w Warszawie.

   Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 mln, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.

   Niemcy mordowali ludność żydowską m.in. w wielu założonych przez siebie obozach zlokalizowanych na terenie Polski. W Auschwitz-Birkenau życie straciło ok. 1 mln Żydów, w Treblince ok. 900 tys., w Bełżcu ok. 500 tys., w Sobiborze ok. 250 tys., w Chełmnie nad Nerem ok. 150 tys., na Majdanku ok. 60 tys.

   pc/PAP

   jajako
   Acha, i jeszcze jedno. Przedstawicieli ambasady niemieckiej nie było? Przedstawicieli ambasady rosyjskiej nie było? To po co to było, jak niczego nie nauczyło?

   rusofilet
   Biedaczysko „myśli” że to Polacy mordowali tych nieszczęśników! Wot Jankies.

   Smutneto@Smutneto
   z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi. – za mało!!!! Teraz zbieramy żniwo tej niedokończonej roboty. Aaaaaale historia kołem się toczy!!!!

   clanc
   Naród tubylczy też ma swoje pomniki …

   chistor
   Obóz wyzwolili Rosjanie.

   mordechaj
   chistor 78.11.203.* – obóz wyzwoliła armia sowiecka, na której czele stał Gruzin Josip Dżugaszwili.

   Ocenzurowany na niezalezna
   „rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.” – „Wy macie diabła za ojca..,Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa” Jan[Vt-4,204]

   nick
   już się zaczyna – s..synowie przywieźli nam „ustawkę 447” i będą robić za żigolaka

   Tom
   to do 37mln Polaków przyjechał czy do 1200 Eskimosów bo tylu ich mieszka w Polsce?

   Wolyn 43!
   a np Mord na Wolyniu – bestialsko zamordowanych min 300 tys bezbronnych kobiet i dzieci to pestka? To trzeba przypominac-by sie tez nie powtorzylo! A Polacy to gesi -choc swoj jezyk maja?ale go nieuzywaj

   …..

   https://wpolityce.pl/historia/377030-kary-wiezienia-za-zniewazenie-miejsca-pamieci-auschwitz-sad-rejonowy-w-oswiecimiu-skazal-dwie-osoby

   https://wpolityce.pl/historia/377840-75-lat-temu-niemcy-rozstrzelali-przed-sciana-stracen-w-obozie-auschwitz-53-wiezniow-polakow

   https://wpolityce.pl/swiat/377980-polacy-protestuja-przeciwko-skandalicznej-kampanii-wloskiej-restauracji-na-menu-z-polska-kolacja-widnieje-drut-kolczasty

   Polubienie

  • Gama
   Proszę ma pierwszym miejscu wymienia źydów. Czy już mieszkamy w Polinie? Czy broszka też pobiera nauki u zyda jonny danielsa

   kazik
   Byliśmy pierwszym narodem masowo exterminowanym bo odmówiliśmy współpracy z Niemieckim ludobójstwem . Za co zapłaciliśmy 12 milionami straconych obywateli i 1/3 utraconego terytorium.

   polek
   Pani Szydło, do roku 1943 do niemieckiego obozu w Auschwitz przywożono Polaków i ludzi innej narodowości a potem Żydów. Wszystkie nagrania świadka z USA o kłamstwach, zostały usunięte przez Żydów

   Polka
   No właśnie Pani Premier, byliśmy tam również ofiarami, a nie tylko Żydzi. Wymyślili sobie słowo holokaust i jest to słowo klucz na całym świecie. Inni byli mało ważni. O innych się nie mówi.

   prostababa@prostababa
   Tylko dlaczego tak nieśmiało piskamy okolicznościowo? Dlaczego od akcesji do UE zmieniamy narrację historyczną na Allo Allo? Dlaczego Posłowie RP nie znają daty rozpoczecia Powstania Warszawskiego? Dlaczego Nikt nie wie jak sie po 2WS zmieniało nazwiska[ jedni ze wstydu inni dla ściemy]? Dlaczego godzimy się na bezpaństwowych okropnych Nazistów i Ich umiejscowienie właśnie w Polsce? Dlaczego nie znamy nie uczymy i nie publikujemy wielu FAKTÓW? Dlaczego nadal nie zamieniamy dzierżawy wieczystej na prawo własności na tzw ziemiach zach? Kolosalne ileś DLACZEGO?!

   To ze Niemcy i Targowica
   zdolali bez przeszkod, przemycic do swiatowych mediow klamstwo o naszym wspoludziale to wina tego ze PiS nie zrobil porzadku w merdiach! Antypolskie merdia oplacane przez naszych wrogow robia co chca!

   gogh
   to dlaczego nie ma pomnika ofiar holocaustu Polaków, przekaz w świat jest taki, ze tylko Żydzi byli mordowani, my nie musimy czuć się winni ale wszyscy dyplomaci składają kwiaty pod pomnikiem ofiar getta

   chistor
   Obóz wyzwoliła armia radziecka, o czym cichutko. Dla Żydów był to holokaust a dla Polaków był to mord, dokonany przez Niemców. Przypomnieć to temu gościowi z ameryki bo bredził o jakichś nazistach.

   mordechaj
   Czy to tak ciężko powiedzieć tej słabo wykształconej pani, że Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau wyzwoliła armia sowiecka ? To typowa, wiejska małostkowość tej pani.

   https://wpolityce.pl/polityka/378633-wicepremier-szydlo-przypomina-27011945-zostal-wyzwolony-niemiecki-oboz-auschwitz-birkenau-bylismy-wsrod-ofiar-a-nie-sprawcow

   Wicepremier Szydło przypomina: „27.01.1945 został wyzwolony niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau. Byliśmy wśród ofiar, a nie sprawców”

   opublikowano: 5 godzin temu · aktualizacja: 5 godzin temu


   autor: fot. Fratria wPolityce.pl

   Wicepremier Beata Szydło uczciła na Twitterze pamieć o ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz- Birkenau. Podkreśliła ważne słowa, o których wielu dziś zapomina, że byliśmy wśród ofiar, a nie sprawców.

   27.01.1945 został wyzwolony niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau. Piekło,zgotowane przez niemieckich oprawców Żydom, Polakom, Romom, przedstawicielom wielu narodów. Byliśmy wśród ofiar, a nie sprawców

   —napisała na Twitterze wicepremier Beata Szydło.

   Tweet byłej szefowej rządu spotkał się ze słowami uznania wielu internautów.

   Piękne słowa Pani premier, ale niektórzy myślą, że to my jesteśmy oprawcami

   —stwierdził Andrzej Nowak.

   Dlatego propagandzie zmierzającej ku obarczeniu Polaków zbrodniami Niemców powinniśmy się kategorycznie,zdecydowanie i surowo przeciwstawić.Nawet w obliczu ataków zainstalowanych tu wrogich Polsce stacji telewizyjnych czy prasy.Pozdrawiam Panią Premier

   —dodał Wiktor Kos.

   CZYTAJ WIĘCEJ: 73. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Była więźniarka: „Mówili, że są Rosjanami i już jesteśmy wolne”

   pc/Twitter

   gość
   Pani Premier Szydło co Pani jeszcze robi w tym bagnie? NIE BĘDZIE JUŻ ROZLICZENIA ŻYDOZŁODZIEI MAGDALENKOWYCH , TFUSKOWYCH i ZBRODNIARZY KOMUNISTYCZNYCH. Gowin-rektorzy ,Gliński-fundacje żydowskie

   gość
   Pani Premier, pasuje Pani do tego syfu jak kwiat do kożucha. Jak Pani teraz spojrzy w oczy Polakom! Polska Katolicka przegrała! PIS oszukał Polaków! Mason Kornhauser- zdrajca wyrolował O. Rydzyka.

   nadużycie
   pojęcia w rozumieniu ofensywnej działalności wojennej jednostek wojskowych. Opuszczony obóz został zajęty „po drodze” przez żołnierzy frontu ukraińskiego zajmujących przyszłe tereny okupacji sowietów

   mordechaj
   POwskie trolle, wypad stąd! 178.37.133.* – sam jesteś trollem. Przecież pani B. Szydło jest słabo wykształcona i jest ze wsi. Co w tym nieprawdziwego ? Języków obcych też nie zna. Opanuj się.

   cesia
   Zapewne obóz został wyzwolony przez AK-owców bo tylko takie sił zbrojne były na terenie Polski i tylko one są gloryfikowane .

   polek
   Niemiecka prowokacja w Gdańsku. Gdzie są polskie służby?

   Kaczka
   Wiemy o tym. Przypomnij to ONR i MW.

   My z Kanady
   DZIEKUJEMY PANI PREMIER ZA PAMIEC MY OPLAKUJEMY NASZYCH BLISKICH RAKOWIECKA WARSZAWA OSWIECIM .NIE ZAPOMNIMY WYWOZEK DO LUCKENWALDE ZROWNANA Z ZIEMIA UKOCHANA WARSZAWE CALA POLSKE NÌE PRZEBACZAMY!

   Stan
   A któż to wyzwolił ten obóz ? Nie chcę to przejść przez gardło ?

   mordechaj
   Dlaczego zaprzeczacie, że pani B. Szydło jest ze wsi ? Przecież mieszka w Przecieszynie, we wsi w gminie Brzeszcze. Języków obcych nie zna. Z wykształcenia jest etnografem.

   Historyk z IPNu
   Jak wiadomo Auschwitz został wyzwolony przez NSZ na spółkę z Żołnierzami Wyklętymi

   NIKT
   Proszę wysłać list do pani Merkel z oświadczeniem, że jesteśmy zaniePOkojeni odradzającym się tam nazizmem.

   NIKT
   „Histeryk POdobno z IPNu” jesteś tylko russską onucą i baranem, któremu odebrano SBecką emeryturę.

   Bogdan@bgh
   @Polka, dodam od siebie, słowo Holokaust jest tylko do określania żydowskich ofiar, ich dziennikarze mają patent na używanie tego określenia w sciśle określonych sytuacjach. Używanie w ten sposób słowa Holokaust jest próbą zdystansownia żydowskich ofiar od reszty ofiar w ten sposób nadaje się w podświadomości czytelnika większą wartość swoim a innych ignoruje czy pomija. Zgadzam się że to był precedens, to fakt ale inni nie byli w lepszej sytucji, więc uczciwość należy się wszystkim.

   Mela
   Mordechaj ,pani premier Beata Szydło urodziła się w Oświęcimiu ,a po latach zamieszkała w Przecieszynie. Ja jestem z Warszawy , a teraz mieszkam na wsi.

   Zeby bylo jasne:zaden narod
   nie zasluzyl na los ktory spotkal zydow ale kiedy patrze jakie-do dzis-ponosimy konsekwencje tego ze kiedys pozwolilismy im sie osiedlic to rozumiem ze nikt ich nie chcial wpuszczac za prog.

   Wlasnie trwaja uroczystosci w
   Auschwitz- Birkenau i przemawia rusek.To chyba jakas farsa! To ZSRR stworzyl pierwsze obozy koncentracyjne, zwane gulagami, a Niemcy je tylko udoskonalili. A teraz ruski wuj udaje ze to tylko Niemcy.

   Skandal i farsa!Kto zaprosil
   na obchody w Auschwitz-Birkenau ruskiego wuja?! Wlasnie zrobil aluzje do marszow neofaszystow no i udaje ze nie wie ze TO ZSRR ZBUDOWAL GULAGI, pierwsze obozy koncentracyjne, a Niemcy je udoskonalili!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.