259 Skuδat, Σκολοτοι / Skolotoi, Σκύθης / Skúthēs, Scithae / Scythae, Scytowie / Skytowie, Скѵѳы, Sakowie, Massageci, rzekome tzw. zapożyczenia od-irańskie i inne fantastyczne bajeczki o rzekomym słowiańskim stepie

Massageci (Massagetae) na mapie Azji w 323 p.n.e. (Zwracam uwagę na Venedae, zaznaczonych jako Slavs… 🙂 )

…..

Jak obiecywałem poprzednio, tekst ten traktować będzie o źródłosłowach nazwy Scytowie / Skytowie, itp, pochodzących rzekomo od rdzenia tzw. PIE, ofitzjalnie odtfoszonego jako *(s)kewd (to shoot, throw) lub (to drive, fall upon, rush), patrz:

*ćáwdati, चोदति, códati, Σάκαι, Σκυθία, Σκυθική, Σκύθαι, Σκύθαινα, Σκύθης, Σκολοτοι, Massageci, Massagetae, Saka, Sakowie, Scithae, Scythae, Scythia, Scythians, Scytowie, Skúthaina, Skúthēs, Skýthai, Скифы, Скѵѳы, Skify, Skolotoi, Skuδat, Skuthíā, Skytoi, Skytowie, Škūča…

Najsampierw cytat, a następnie pytania za 100 punktów:

(…) Scytowie (gwoli ścisłości Skytowie, tak jak i Keltowie; obecna polska forma Scytowie, Celtowie pochodzi od współcześnie odczytywanego łacińskiego Scithae / Scythae, Celtae [pomimo greckiego Skytoi, Keltoi][3]starosłowiańskie Скѵѳы / Skiþy, stąd współczesne rosyjskie Скифы / Skify) to nazwa (Σκύθαι / Skýthai) tego ludu przyjęta przez Greków, a zasłyszana w Azji Mniejszej (staroperska nazwa tego ludu brzmiała Škūča; być może od *Skūtra „na przedzie”), według Herodota sami siebie nazywali Skolotami (Σκολοτοι), a  Persowie według tego samego autora nazywali ich Sakami  (Σάκαι). (…)

No to skąd pochodzą ci tzw. Skytowie,.. z zachodu np. znad Wisły, czy ze wschodu, np. z okolic Załtaju, hm?

…..

Jak uważasz, czy powyższe pytanie jest z tych trudnych, czy raczej takie z tych prostszych, hm?

Wg Mię jest raczej bardzo proste, jak zwoje mózgowe, np. co niektórych wyznaftzów kronik… Tak się jakoś „dziwnie” zdarzyło, że mimo, że zadawałem to pierwsze pytanie wiele razy, np. zwolennikom rzekomo słowiańskiego stepu, to jakoś także i nikt z nich nie zechciał nigdy na nie odpowiedzieć…

Tu i tam próbowałem wyciągnąć z nich ich jakąś logiczną odpowiedź, ale bezskutecznie.  Nie żebym jej nie znał. Chciałem „tę prawdę” „usłyszeć z ich nieomylnych ust”.

Czekałem i czekałem, mimo że już dawno temu przestało mi na tym zależeć… Dobrze rozumiałem, że nigdy nic takiego nie nastąpi. Żaden z nich nigdy nie odważy się napisać min. tego. I nie dlatego, że odpowiedzi nie znali…

Zakładam, że ta ogólnie dostępna wiedza jest im dobrze znana, ale… prawda była i jest im zwyczajnie bardzo nie na rękę. Uważam, że powód był i nadal jest ten sam.

Myślę, że ci „potomkowie królów scytyjskich” za bardzo wkręcili się nawzajem w tzw. sarmatyzm, czyli nic innego jak bajkowe scytyjsko-sarmackie fantazje. Zrobili to za biskupami Długoszem, Kromerem i innymi jak Orzechowski, Bielski, Miechowita, itp. Teraz nie stać ich żeby je wszystkie wywalić do śmietnika historii. No bo co by im wtedy zostało w rękach? „Od biedy jedynie przaśni” Wenedowie, Słewowie, Wandalowie, itp…

Nie mogliby się już odwołać do żadnych władców i królów wielkiego stepu, ciągnącego się od Pustej Puszty, do Oceanu Spokojnego, a nawet i dalej w niezmierzone kosmosy świadomości nieskończonych…

Pisałem o tym zagadnieniu min. tu: https://skrbh.wordpress.com/?s=scytowie&submit=Szukaj

W nawiązaniu do powyższego, we wpisie 249 obiecywałem, że napiszę moje podsumowanie do „toczonej wtedy dyskusji”, dotyczącej powstania Pra-Słowiańszczyzny. Po tym, jak ta „dyskusja” się zakończyła uznałem jednak,.. że nie ma o czym pisać…

Mógłbym to ująć w krótkich żołnierskich słowach, ale po co? Zamiast tego napiszę tylko to:

Czyli co, nie tylko ludowa etymologia tłumacząca źródłosłów znaczenie słowa Scyta, Scytia, jako rzekomo pochodzący od słowa Szczyt / S”C”yT, czyli tarcza… poszła się bohatersko paść? 🙂

Dla ciągle wątpiących i niewiernych mam jeszcze taką oto zagadkę:

A skąd wzięła się postać Proto-Scythian/Skuδat,.. czyżby z j. starogreckiego,.. no bo przecież nie z Proto-Indo-Aryan *ćáwdati, Proto-Indo-Iranian *čáwdati, Iranian *cáwdati(to incite), Persian چست‎ (čostquick, active), czy sanskryckiego चोदति códati?!

Nawiążę do tego w następnym odcinku, przy okazji kończenia omawianie źródłosłowów Pra-Słowiańskiej Strzały / Z/S+TR”a+L”y, itp. Pokarzę tam więcej dowodów na nieprawdziwość twierdzeń o rzekomych tzw. zapożyczeniach od-irańskich, itp.

Dr Makuch, dr Jamroszko, a także bajkopisarze scytyjsko-sarmaccy, zwolennicy i ich i słowiańskiego, tureckawatego, czy ugro-fińskiego stepu, a także inni allo-allo, miejcie się na baczności, bo oto Pra-Słowiańsko bezlitośnie nadciągam…

Świst i stuk…

Na koniec pytanie, żeby miłosiernie dobić, kto tam żyw i dycha jeszcze…

Ktoś wie skąd w j. staro-cerkiewno-słowiańskim wzięła się litera przedstawiająca dźwięk, coś jak F, patrz: starosłowiańskie Скѵѳы / Skiþy,.. no bo w tzw. PIE no to go nie było… 😈😈😈

…..

https://en.wikipedia.org/wiki/Fita

https://pl.wikipedia.org/wiki/%D1%B2

Ѳ

Fita
Ilustracja
Grafem
Majuskuła Ѳ
Minuskuła ѳ
Informacje
Podstawowe pismo wczesna cyrylica
Pochodzenie
Oparty na grafemie Θ

Ѳ (fita) – litera wczesnej cyrylicy wzorowana na greckiej Θ (theta). W systemie liczbowym cyrylicy ma wartość 9.

Kodowanie
Litera Ѳ ѳ
Nazwa w Unikodzie CYRILLIC CAPITAL LETTER FITA CYRILLIC SMALL LETTER FITA
Kodowanie dziesiętnie szesnastkowo dziesiętnie szesnastkowo
Unikod 1138 U+0472 1139 U+0473
UTF-8 209 178 D1 B2 209 179 D1 B3
Odwołania znakowe SGML Ѳ Ѳ ѳ ѳ
Źródło[1][2]:
Zobacz też
Przypisy
  1.  Cyrillic Capital Letter Fita. unicode-table.com. [dostęp 2018-08-13].
  2.  Cyrillic Small Letter Fita. unicode-table.com. [dostęp 2018-08-13].

…..

Ofitzjalnie odtfoszony rdzeń tzw. PIE, od którego to wszystko rzekomo zaczęło się…

…..

https://en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Proto-Indo-European/(s)kewd-

Reconstruction:Proto-Indo-European/(s)kewd

Proto-Indo-European

Root

*(s)kewd-[1][2]

  1. to advancepush
  2. to drivepropel
Derived terms
Unsorted formations
References
  1. Pokorny, Julius (1959), “2. (s)keud-”, in Indogermanisches etymologisches Wörterbuch [Indo-European Etymological Dictionary] (in German), volume 3, Bern, München: Francke Verlag, page 955
  2. ↑ Jump up to:2.0 2.1 2.2 Rix, Helmut, editor (2001), “*(s)keu̯d-”, in Lexikon der indogermanischen Verben [Lexicon of Indo-European Verbs] (in German), 2nd edition, Wiesbaden: Dr. Ludwig Reichert Verlag, →ISBN, page 560
  3. Orel, Vladimir (1998), “Proto-Indo-European/(s)kewd-”, in Albanian Etymological Dictionary, Leiden, Boston, Cologne: Brill, page 143-144
  4. Kroonen, Guus (2013), “*skeutan-”, in Etymological Dictionary of Proto-Germanic (Leiden Indo-European Etymological Dictionary Series; 11), Leiden, Boston: Brill, →ISBN, page 445
  5. Szemerényi, Oswald (1980) Four old Iranian ethnic names: Scythian – Skudra – Sogdian – Saka[1], Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, →ISBN>

…..

https://en.wiktionary.org/wiki/%E0%A4%9A%E0%A5%8B%E0%A4%A6%E0%A4%A4%E0%A4%BF#Sanskrit

चोदति

Sanskrit

Etymology

From Proto-Indo-Aryan *ćáwdati, from Proto-Indo-Iranian *čáwdati, from Proto-Indo-European *(s)kéwd-e-ti, from *(s)kewd (to shoot, throw). Cognate with Persian چست‎‎ (čostquick, active)Russian кида́ть (kidátʹ)Old English  ēotan (whence English shoot).

Pronunciation
Verb

चोदति  (códati) (root चुद्class 1type Upresent) (Vedic cáudati)

  1. to incite

UWAGA!

Jak to jest, że postacie indo-irańskie, jak Proto-Indo-Aryan *ćáwdati, Proto-Indo-Iranian *čáwdati, Iranian*cáwdati(to incite), Persian چست‎ (čostquick, active), czy sanskrycka चोदति códati spalatalizowały / zsatemizowały się,.. podczas gdy w j. słowiańskim ciągle istnieją postacie niespalatalizowane (co udowodnię w następnym wpisie)?!!

Czyżby były to np. te rzekome tzw. zapożyczenia od-irańskie, (tyle że jaka jest postać irańska tego słowa?), które „jedynie” ponownie jakoś ubezdźwięczniło / zkentumizowało się, patrz typowe ofitzjalne tłumaczenia dotyczące np. podwójnej zmiany dźwięków nosowych, czy PIE e/o>a>o, patrz niedziałające tzw. prawo Wintera, itp?


…..

https://en.wiktionary.org/w/index.php?title=Reconstruction:Proto-Indo-Aryan/%C4%87%C3%A1wdati&action=edit&redlink=1

Wiktionary does not yet have a reconstruction page for Proto-Indo-Aryan/ćáwdati.

…..

https://en.wiktionary.org/w/index.php?title=Reconstruction:Proto-Indo-Iranian/%C4%8D%C3%A1wdati&action=edit&redlink=1

Wiktionary does not yet have a reconstruction page for Proto-Indo-Iranian/ćáwdati.

…..

https://en.wiktionary.org/w/index.php?title=Reconstruction:Proto-Iranian/c%C3%A1wdati&action=edit&redlink=1

Wiktionary does not yet have a reconstruction page for Proto-Iranian/ćáwdati.

…..

https://en.wiktionary.org/wiki/%DA%86%D8%B3%D8%AA#Persian

چست

Persian

Etymology

From Proto-Iranian *cáwdati, from Proto-Indo-Iranian *čáwdati (to hasten), from Proto-Indo-European *(s)kéwd-e-ti, from *(s)kewd (to shoot, throw). Cognate with Sanskrit चोदति (códatito impel).

Adjective

چست  (čost) (comparative چست‌تر‎, superlative چست‌ترین‎)

  1. quick
  2. brisk
  3. active
  4. fleet
  5. agile
  6. dexterous

…..

https://en.wiktionary.org/w/index.php?title=Reconstruction:Proto-Scythian/Sku%CE%B4at&action=edit&redlink=1

Wiktionary does not yet have a reconstruction page for Proto-Scythian/Skuδat.


UWAGA!

Powtarzam:

A skąd wzięła się postać Proto-Scythian/Skuδat,.. czyżby z j. starogreckiego,.. no bo przecież nie z Proto-Indo-Aryan *ćáwdati, Proto-Indo-Iranian *čáwdati, Iranian*cáwdati(to incite), Persian چست‎ (čostquick, active), czy sanskryckiego चोदति códati, hehehe?!


…..

https://pl.wiktionary.org/wiki/%CE%A3%CE%BA%CF%8D%CE%B8%CE%B7%CF%82

Σκύθης (język nowogrecki)

wymowa:
IPA[ˈsci.θis]
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj męski, nazwa własna

(1.1) Scyta
odmiana:
(1.1) M10
przykłady:
(1.1) Οι Σκύθες έχουν πολλούς μάντεις που βγάζουν τις μαντείες τους από πολλές βέργες από ιτιά.[1] → Scytowie mają wielu wróżbiarzyktórzy czerpią swoje przepowiednie z wielu witek wierzby.
wyrazy pokrewne:
rzecz. Σκυθία żσκύθης m
przym. σκυθικός
źródła:
  1.  Ηρόδοτου, Ιστορία, βιβλίο Δ. 67, ΟΕΔΒ, Αθήνα, σ. 79

…..

https://en.wiktionary.org/wiki/%CE%A3%CE%BA%CF%8D%CE%B8%CE%B7%CF%82

Σκύθης

Ancient Greek

English Wikipedia has an article on: Scythians
English Wikipedia has an article on: Scythia
Etymology

Borrowed from Proto-Scythian *Skuδat, ultimately from Proto-Indo-European *(s)kewd (to propel, shoot), whence  English shoot.

Pronunciation
  • IPA(key)/ský.tʰɛːs/ → /ˈsky.θis/ → /ˈsci.θis/
Noun

Σκῠ́θης  (Skúthēsm (genitive Σκῠ́θου); first declension

  1. an inhabitant of Scythia; a Scythian 
Inflection
Derived terms
Descendants
References

…..

https://en.wiktionary.org/wiki/%CE%A3%CE%BA%CF%8D%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%B1#Ancient_Greek

Σκύθαινα

Ancient Greek

English Wikipedia has an article on: Scythians

English Wikipedia has an article on:

Etymology

From Σκῠ́θης (SkúthēsScythian) +‎ -αινᾰ (-aina).

Pronunciation
  • IPA(key)/ský.tʰai̯.na/ → /ˈsky.θɛ.na/ → /ˈsci.θe.na/
Noun

Σκῠ́θαινᾰ  (Skúthainaf (genitive Σκῠθαίνης); first declension

  1. a female inhabitant of Scythia; a female Scythian

Inflection

Related terms
Descendants
References

…..

https://pl.wiktionary.org/wiki/%CE%A3%CE%BA%CF%85%CE%B8%CE%AF%CE%B1#el

Σκυθία (język nowogrecki)

wymowa:
IPA[sci.ˈθi.a]
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj żeński, nazwa własna

(1.1) hist. Scytia
odmiana:
(1) lp

wyrazy pokrewne:
rzecz. Σκύθες m lmΣκύθης mσκύθης m
przym. σκυθικός

…..

https://en.wiktionary.org/wiki/%CE%A3%CE%BA%CF%85%CE%B8%CE%AF%CE%B1

Σκυθία

Ancient Greek

English Wikipedia has an article on: Scythia
Etymology

From Σκῠ́θης (SkúthēsScythian) +‎ -ῐ́ᾱ (-íā).

Pronunciation
  • IPA(key)/sky.tʰí.aː/ → /skyˈθi.a/ → /sciˈθi.a/
Proper noun

Σκῠθῐ́ᾱ  (Skuthíāf (genitive Σκῠθῐ́ᾱς); first declension

  1. Scythia, a region in Eastern Europe and Central Asia
Inflection
Synonyms
Related terms
Descendants
References
  • Σκυθία in Liddell & Scott (1940) A Greek–English Lexicon, Oxford: Clarendon Press
  • Woodhouse, S. C. (1910) English–Greek Dictionary: A Vocabulary of the Attic Language[1], London: Routledge & Kegan Paul Limited, page 1,025

…..

https://en.wiktionary.org/wiki/%CE%A3%CE%BA%CF%85%CE%B8%CE%B9%CE%BA%CE%AE#Ancient_Greek

Σκυθική

Ancient Greek

English Wikipedia has an article on: Scythia

Alternative forms
Etymology

From Σκθκός (SkuthikósScythian).

Pronunciation
  • IPA(key)/sky.tʰi.kɛ̌ː/ → /sky.θiˈki/ → /sci.θiˈci/
Proper noun

Σκῠθῐκή  (Skuthikf (genitive Σκῠθῐκής); first declension

  1. Scythia
Inflection
Synonyms
Related terms
Descendants
References
  • Woodhouse, S. C. (1910) English–Greek Dictionary: A Vocabulary of the Attic Language[1], London: Routledge & Kegan Paul Limited, page 1,025

…..

https://en.wiktionary.org/wiki/Scythia#Latin

Scythia

English

English Wikipedia has an article on: Scythia

Approximate extent of Scythia in the first century BCE

Etymology

From Latin Scythia, from Ancient Greek Σκυθία (Skuthía).

Pronunciation
  • IPA(key)/ˈsɪði.ə//ˈsɪθi.ə/
Proper noun

Scythia

  1. (historical) A region of Central Eurasia in the classical era, encompassing parts of Pontic steppeCentral AsiaEastern Europe, inhabited by nomadic Scythians from at least the 11th century BCE to the 2nd century CE.
Usage notes

Precise boundaries vary by author.

Related terms

Latin

Latin Wikipedia has an article on: Scythia

Alternative forms
Etymology

From Ancient Greek Σκυθία (Skuthía).

Pronunciation
Proper noun

Scythia f sg (genitive Scythiae); first declension

  1. Scythia
Declension

First-declension noun, with locative, singular only.

Case Singular
Nominative Scythia
Genitive Scythiae
Dative Scythiae
Accusative Scythiam
Ablative Scythiā
Vocative Scythia
Locative Scythiae

…..

A teraz coś o szpiczastych czapkach i nie tylko…

…..

Kołpak / KoL”+PaK

https://pl.wiktionary.org/wiki/ko%C5%82pak

kołpak (język polski)

kołpak (1.1)

koło wyposażone w kołpak (1.1)

mężczyźni w kołpakach (1.2)
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj męskorzeczowy

(1.1) mot. wypukła pokrywa osłaniająca np. piastę koła samochodowego od zewnętrznej stronypiastę śmigła w samolocie itp.zob. też kołpak (motoryzacja) w Wikipedii
(1.2) hist. wysoka czapka bez daszka o cylindrycznym lub stożkowatym kształciefutrzana lub obszyta futremnoszona w średniowieczu przez Tatarówpopularna w Polsce od XV do XIX w.zob. też kołpak (czapka) w Wikipedii
odmiana:
(1.1–2)

wyrazy pokrewne:
rzecz.

zdrobn. kołpaczek m
uwagi:
(1.1) zobacz też: Indeks: Polski – Motoryzacja
tłumaczenia:(edytuj)

…..

https://en.wiktionary.org/wiki/ko%C5%82pak

kołpak

Polish

Pronunciation
Noun

kołpak m inan

  1. hubcap
  2. calpack
Declension
Descendants
Further reading
  • kołpak in Wielki słownik języka polskiego, Instytut Języka Polskiego PAN
  • kołpak in Polish dictionaries at PWN

…..

Kołczan / KoL”+C”aN

https://pl.wiktionary.org/wiki/ko%C5%82czan

kołczan (język polski)

kołczan (1.1)
wymowa:
IPA[ˈkɔwʧ̑ãn]AS[kou̯čãn], zjawiska fonetyczne: nazal. ?/i
znaczenia:

rzeczownik, rodzaj męskorzeczowy

(1.1) podłużny pojemnik na strzały noszony na pasku u boku lub na plecachzob. też kołczan w Wikipedii
odmiana:
(1.1)

przykłady:
(1.1) W kołczanie została ostatnia strzała.
etymologia:
(1.1) tur.[1]
uwagi:
(1.1) por. łubie • sajdak • sahajdak
tłumaczenia:(edytuj)
źródła:
  1. ↑ Skocz do:1,0 1,1 publikacja w zamkniętym dostępie – wymagana płatna rejestracja Uniwersalny słownik języka polskiego, red. Stanisław Dubisz i Elżbieta Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN.

…..

https://en.wiktionary.org/wiki/ko%C5%82czan

kołczan

Polish

kołczan
Pronunciation
Noun

kołczan m inan

  1. quiver (arrow container)
  2. (slang, sarcastic) fanny pack worn over the shoulder
Declension
Further reading
  • kołczan in Polish dictionaries at PWN

…..

A teraz trochę danych do porównania…

…..

https://pl.wikipedia.org/wiki/Scytowie

Terytoria Scytów i ich sąsiadów

Scytowie – koczownicze ludy irańskie wywodzące się z obszarów pomiędzy Ałtajem a dolną Wołgą, tj. z obszaru kultury andronowskiej[1], zamieszkujące od schyłku VIII lub od VII wieku p.n.e. północne okolice Morza Czarnego. Byli spokrewnieni z Sakami i Sarmatami.

Źródła wiedzy

Wiedzę o Scytach czerpiemy zarówno ze źródeł pisanych, jak i niepisanych, pozyskanych drogą badań archeologicznych. Autorem starożytnym, który w swoim dziele poświęcił najwięcej uwagi Scytom, był Herodot, który w Dziejach obszernie opisał pochodzenie Scytów, stosunki społeczne i gospodarcze u nich panujące oraz wojny z ich udziałem. Herodot wymienia rzeki scytyjskie począwszy od Dunaju a kończąc na Donie (Ἴστρος μὲν πεντάστομος, μετὰ δὲ Τύρης τε καὶ Ὕπανις καὶ Βορυσθένης καὶ Παντικάπης καὶ Ὑπάκυρις καὶ Γέρρος καὶ Τάναϊς.)[2]. O Scytach pisali także StrabonPompejusz TrogusDiodor Sycylijski, Scytowie wspominani byli również w Biblii. Źródła pisane, często traktujące problematykę scytyjską zdawkowo, podające informacje niepełne lub zasłyszane, uzupełniane są danymi zdobytymi dzięki interpretacji znalezisk archeologicznych, głównie w trakcie eksploracji grodzisk i cmentarzysk kurhanowych, przy czym dane te stanowią niekiedy jedyne źródło wiedzy o wybranych aspektach życia lub historii Scytów.

Etymologia

Scytowie (gwoli ścisłości Skytowie, tak jak i Keltowie; obecna polska forma Scytowie, Celtowie pochodzi od współcześnie odczytywanego łacińskiego Scithae / Scythae, Celtae [pomimo greckiego Skytoi, Keltoi][3]starosłowiańskie Скѵѳы / Skiþy, stąd współczesne rosyjskie Скифы / Skify) to nazwa (Σκύθαι / Skýthai) tego ludu przyjęta przez Greków, a zasłyszana w Azji Mniejszej (staroperska nazwa tego ludu brzmiała Škūča; być może od *Skūtra „na przedzie”), według Herodota sami siebie nazywali Skolotami (Σκολοτοι), a Persowie według tego samego autora nazywali ich Sakami  (Σάκαι).


  • Od VIII w. p.n.e. wymieniają Scytów źródła asyryjskie, jako Ašgûzai lub Išgûzai.
  • Biblii (datowana na VIII w. p.n.e. Księga Rodzaju 10, 2, 3) Scytowie, podobnie jak i inne ludy, występują w postaci eponimu: Gomer [Gimirrai / Kimmerowie] syn Jafeta i Askenez [Aszkuza / Scytowie] syn Gomera[4]. Aškenaz (hebr. אשכנז) zostało następnie przejęte przez Żydów na oznaczenie grupy swoich rodaków z Europy środkowej i wschodniej (zamiana נ [n] w ו [u] – być może w wyniku błędu w zapisie).
  • W legendzie scytyjskiej podawanej przez Herodota występuje trzech braci (synów Targitaosa / Ταργιτάον): Lipoksais (Λιποξαις – Λιπόξαϊν), Arpoksais (Αρποξαις – Ἀρπόξαϊν) i najmłodszy Kolaksais (Κολαξαις – Κολάξαιν) (George Hinge dostrzega w końcówkach imion irański rzeczownik kšaya „władca”, podobnie Heinrich Tischner, choć nieco inaczej transliterowanyḫšay[5][6]), ostatniemu udało się zawładnąć złotem, które spadło z nieba w postaci pługajarzmatopora i czary i otrzymał od braci całe królestwo. Lipoksais dał początek plemieniu Auchatów (Αὐχάται), Arpoksais plemionom Katiarów (Κατίαροί) i Traspiów (Τράσπιες) a najmłodszy Paralatom (Παραλάται), czyli Scytom królewskim, wszyscy zaś noszą nazwę Skolotów od imienia króla Kolaksaisa. Henryk Łowmiański zauważał w tej legendzie dwa szeregi przyjętych z tradycji nazw osobowych i plemiennych oraz ich sztuczne połączenie, jak również motywy wędrowne i fikcyjne np. imię Targitaosa, mające analogie asyryjskie, za historyczną uważał zaś postać Kolaksaisa (wymienionego za Aristeasem [Ἀριστέας] przez spartańskiego poetę Alkmana), który mógł zorganizować Paralatów do inwazji na ziemie kimmeryjskie, a następnie podporządkować sobie wszystkie plemiona scytyjskie, stąd herodotowa nazwa Scytów królewskich (obok Scytów oraczy, Scytów koczowników i Scytów rolników)[7].
  • Paralaci też mogą być eponimem, dostrzega się bowiem bliskość z awestyjskim Paraδāta, czyli perskim Pēšdād, przydomkiem króla / bohatera Hōšanga[8] występującego w mitologii irańskiej i zaratusztrianizmie.
  • Odpowiedzi można też szukać w praindoeuropejskim *śkeu„zakrywać” – *skauaawestyjskie xda, staroperskie audā, perskie خود ud – czapka / nakrycie głowy (według staroperskich inskrypcji Sakowie dzielili się na 4 grupy / plemiona: Saka-Haumavarga / Saków bogobojnych, Saka tyaiy paradraya / Saków „żyjących za morzem”, Saka para Sugudam / Saków „zza Sogdiany” i Saka-Tigraḫauda / Saków w kapeluszach; spiczastych czapkach[9])
  • Skolo- i Kolo- (występujące w nazwie etnicznej i osobowej) mogą być związane z perskim کئاه kolâhkurdyjskim  Kilawtadżyckim Kulohurdu کئاه kulâh „czapka” / Czapka frygijska[6].

(…)

Wojowniczość

Byli ludem wyjątkowo wojowniczym, prawie nie zsiadali z koni, rodziny wozili w furgonach zaprzężonych w woły. Wypijali krew pierwszego zabitego wroga. Ze skóry i skalpów robili kołczany, rękawiczki i odzież. Uwielbiali sfermentowane mleko klaczy, a wszelkie przymierza zatwierdzali wypiciem krwi[10]. Według Herodota podczas uczt używali do wznoszenia toastów czaszek zabitych przez siebie wrogów, czasami oprawionych w złoto. Do wspólnej uczty byli dopuszczani tylko ci spośród mężczyzn, którzy posiadali taki puchar sporządzony z czaszki własnoręcznie zabitego wroga.

Scytowie byli znakomitymi łucznikami. Z tego powodu w połowie VI stulecia p.n.e. Pizystrat zaciągnął Scytów do armii ateńskiej. Jako najemnicy służyli u boku ateńskiej falangi podczas bitew, a w mieście używani byli do utrzymywania porządku. Z tego powodu ich wizerunki są częstym motywem zdobniczym attyckich waz. W V stuleciu król Persji wynajął Scytów do nauki łucznictwa swoich perskich wojowników. Scytowie byli wynalazcami łuku refleksyjnego, tzw. łuku scytyjskiego.

Scytowie a obszar obecnej Polski

Na przełomie VII i VI w. p.n.e. Scytowie najechali ludy kultury łużyckiej żyjące między Odrą i Wisłą[11]. W 2016 roku w miejscowości Chotyniec na Podkarpaciu, odkryto grodzisko Scytów, które zbudowano w VIII wieku p.n.e. Obiekt o wymiarach 610 x 600 m był najdalej na zachód położonym punktem osadniczym ludu (być może Neurów) ze scytyjskiego kręgu kulturowego w Europie[12][13][14][15].


 Osobny artykuł: Skarb z Witaszkowa.
Scytowie na Kaukazie i na Bliskim Wschodzie

Wojownik scytyjski, VII-VI wiek p.n.e.


Po raz pierwszy w zapiskach historycznych pojawiają się w VII w. p.n.e. Pojawienie się Scytów nad Morzem Czarnym wiąże się z opuszczeniem ich dotychczasowych siedzib pod wpływem nacisku innego ludu koczowniczego – Massagetów. W chwili pojawienia się na północnym Nadczarnomorzu tworzyli Scytowie zwartą organizację wojskową, dzięki czemu pokonali zamieszkujące tu wcześniej plemiona, przede wszystkim Kimmerów.


W pościgu za Kimmerami i z chęci zagarnięcia olbrzymich dóbr, będących udziałem ówczesnych cywilizacji Azji Mniejszej i dorzecza Tygrysu i Eufratu, Scytowie przez Kaukaz wdarli się do Azji Mniejszej. W latach siedemdziesiątych VII wieku p.n.e. Scytowie pod wodzą swojego władcy Ispakaiosa połączyli się z Medami i Mannejczykami przeciwko Asyrii. Władcy Asyrii  Asarhaddonowi udało się jednak zawrzeć ze Scytami separatystyczny pokój, w którym zgodził się m.in. wydać swoją córkę za wodza scytyjskiego Bartatuę.

Przedstawienie wojowników scytyjskich na pucharze z Kul Oba

Następnie Scytowie ruszyli dalej na południe i dotarli aż do Syrii, budząc powszechny strach i przerażenie, czego wyrazem są obszerne fragmenty biblijnej Księgi Jeremiasza. Stąd Scytowie zamierzali ruszyć na Egipt, lecz faraon Psametych I wyszedł im naprzeciw i „nakłonił licznymi darami i prośbami, żeby się dalej nie posuwali”.

Pobyt Scytów na terenach Zakaukazia trwał do początków VI wieku p.n.e., kiedy to wyparci zostali przez Medów pod wodzą Kyaksaresa i powrócili na tereny północnego Nadczarnomorza.

Kontakty z ludami Bliskiego Wschodu podczas tej wyprawy oraz z koloniami greckimi na północnym Nadczarnomorzu wywarły ogromny wpływ na rozwój kultury scytyjskiej.

Scytowie na stepach nadczarnomorskich

Scytowie pojawili się na stepach nadczarnomorskich na przełomie VII i VI w. p.n.e., skąd wyparli również nomadycznych  Kimmerów. Zajęli teren od rzeki Prut aż po Doniec, by w VI i V w. p.n.e. usadowić się na całym Zakaukaziu.


W ten sposób kontrolowali Morze Czarne i Morze Kaspijskie. Mając we władaniu Krym, całe Zakaukazie i część Kazachstanu stanowili jedną z największych potęg ówczesnego świata. Okres ten stanowi apogeum rozwoju terytorialnego Scytii. W ciągu następnych 400 lat uzależnili od siebie kolonie greckie położone na wybrzeżu nadczarnomorskim. Rozmieszczenie plemion scytyjskich na obszarze stepów nadczarnomorskich znamy dzięki relacji Herodota. Tereny w pobliżu kolonii greckich zamieszkiwali Kallipidzi, zwani też Hellenoscytami, na północ i zachód od nich mieszkali Alizonowie, tereny leżące bardziej na północ zajmowali Scytowie-oracze. Lewobrzeżne tereny Naddniestrza zajmowali Scytowie-rolnicy (Borystenici), zaś na Krymie i terenach ciągnących się po Don mieszkali Scytowie królewscy. (…)

Zobacz też

…..

https://en.wikipedia.org/wiki/Scythians

The Scythians (/ˈsɪθiən, ˈsɪð-/; from Greek Σκύθης, Σκύθοι), also known as ScythSakaSakaeIskuzai, or Askuzai, were a nomadic people who dominated the Pontic steppe from about the 7th century BC up until the 3rd century BC.[1] They were part of the wider Scythian cultures, stretching across the Eurasian Steppe, which included many peoples that are distinguished from the Scythians. Because of this, a broad concept referring to all early Eurasian nomads as „Scythians” has sometimes been used.[2][3] Within this concept, the actual Scythians are variously referred to as Classical ScythiansEuropean ScythiansPontic Scythians, or Western Scythians. Use of the term „Scythians” for all early Eurasian nomads has however led to much confusion in literature,[2] and the validity of such terminology is controversial. Other names for that concept are therefore preferable.[4]

The Scythians are generally believed to have been of Iranian origin.[5] They spoke a language of the Scythian branch of the Eastern Iranian languages,[6] and practiced a variant of ancient Iranian religion.[7] Among the earliest peoples to master mounted warfare,[8] the Scythians replaced the Cimmerians as the dominant power on the Pontic Steppe in the 8th century BC.[9] During this time they and related peoples came to dominate the entire Eurasian Steppe from the Carpathian Mountains in the west to Ordos Plateau in the east,[10][11] creating what has been called the first Central Asian nomadic empire.[9][12] Based in what is modern-day Ukraine and southern Russia, the Scythians were led by a nomadic warrior aristocracy known as the Royal Scythians, who called themselves Scoloti.

In the 7th century BC, the Scythians crossed the Caucasus and frequently raided the Middle East along with the Cimmerians, playing an important role in the political developments of the region.[9][12] Around 650–630 BC, Scythians briefly dominated the Medes of the western Iranian Plateau,[13][14] stretching their power to the borders of Egypt.[8] After losing control over Media, the Scythians continued intervening in Middle Eastern affairs, playing a leading role in the destruction of the Assyrian Empire in the Sack of Nineveh in 612 BC. The Scythians subsequently engaged in frequent conflicts with the Achaemenid Empire. The Scythians suffered a major defeat against Macedonia in the 4th century BC[8] and were subsequently gradually conquered by the Sarmatians, a related Iranian people living to their east.[15] In the late 2nd century BC, their capital at Scythian Neapolis in the Crimea was captured by Mithradates VI and their territories incorporated into the Bosporan Kingdom.[7] By this time they had been largely Hellenized. By the 3rd century AD, the Sarmatians and last remnants of the Scythians were dominated by the Alans, and were being overwhelmed by the Goths. By the early Middle Ages, the Scythians and the Sarmatians had been largely assimilated and absorbed by early Slavs.[16][17] The Scythians were instrumental in the ethnogenesis of the Ossetians, who are believed to be descended from the Alans.[18]

The Scythians played an important part in the Silk Road, a vast trade network connecting ancient GreecePersiaIndia, and China, perhaps contributing to the contemporary flourishing of those civilisations.[19] Settled metalworkers made portable decorative objects for the Scythians. These objects survive mainly in metal, forming a distinctive Scythian art.[20]

The name of the Scythians survived in the region of Scythia. Early authors continued to use the term „Scythian”, applying it to many later nomadic groups unrelated to Scythians who appeared in Scythia in later centuries.[21][7]

Names
Etymology

Oswald Szemerényi studied the various words for Scythian and gave the following: Skuthes ΣκύθηςSkudraSug(u)da, and Saka.[22]

  • The first three descend from the Indo-European root *(s)kewd, meaning „propel, shoot” (cognate with English  shoot). *skud is the zero-grade form of the same root. Szemerényi restores the Scythians’ self-name as *skuda (roughly „archer”). This yields the Ancient Greek Skuthēs Σκύθης (plural Skuthai Σκύθαι) and Assyrian AškuzOld Armenianսկիւթ skiwtʰ is from itacistic Greek. A late Scythian sound change from /d/ to /l/ gives the Greek word  Skolotoi (Σκώλοτοι, Herodotus 4.6), from Scythian *skula which, according to Herodotus, was the self-designation of the Royal Scythians. Other sound changes gave Sogdia.
  • The form reflected in Old PersianSakāGreekΣάκαιLatinSacaeSanskritशक Śaka comes from an Iranian verbal root sak, „go, roam” and thus means „nomad”.[23]
Exonyms

The name Scythian is derived from the name used for them by the ancient Greeks.[24] Iskuzai or Askuzai was the name given them by the Assyrians. The ancient Persians used the term Saka for all nomads of the Eurasian Steppe, including the Scythians.[25]

Ethnonyms

Herodotus said the ruling class of the Scythians, whom he referred to as the Royal Scythians, called themselves Skolotoi.[2]

Modern terminology

In scholarship, the term Scythians generally refers to the nomadic Iranian people who dominated the Pontic steppe from the 7th century BC to the 3rd century BC.[1]

The Scythians share several cultural similarities with other populations living to their east, in particular similar weapons, horse gear, and Scythian art, which has been referred to as the Scythian triad.[2][4] Cultures sharing these characteristics have often been referred to as Scythian cultures, and its peoples called Scythians.[3][26]


Peoples associated with Scythian cultures include not only the Scythians themselves, who were a distinct ethnic group,[27] but also CimmeriansMassagetae, SakaSarmatians, and various obscure peoples of the forest steppe,[2][3] such as early SlavsBalts, and Finno-Ugric peoples.[25][28] Within this broad definition of the term Scythian, the actual Scythians have often been distinguished from other groups through the terms Classical ScythiansWestern ScythiansEuropean Scythians or Pontic Scythians.[3]


Scythologist Askold Ivantchik notes with dismay that the term „Scythian” has been used within both a broad and a narrow context, leading to a good deal of confusion. He reserves the term „Scythian” for the Iranian people dominating the Pontic steppe from the 7th century BC to the 3rd century BC.[2] Nicola Di Cosmo writes that the broad concept of „Scythian” is „too broad to be viable”, and that the term „early nomadic” is preferable.[4]

History
Origins
Literary evidence

The 5th-century BC Greek historian Herodotus is the most important literary source on the origins of the Scythians

The Scythians first appeared in the historical record in the 8th century BC.[22] Herodotus reported three contradictory versions as to the origins of the Scythians, but placed greatest faith in this version:[29]

There is also another different story, now to be related, in which I am more inclined to put faith than in any other. It is that the wandering Scythians once dwelt in Asia, and there warred with the Massagetae, but with ill success; they therefore quitted their homes, crossed the Araxes, and entered the land of Cimmeria.

Herodotus presented four different versions of Scythian origins:

  1. Firstly (4.7), the Scythians’ legend about themselves, which portrays the first Scythian king, Targitaus, as the child of the sky-god and of a daughter of the Dnieper. Targitaus allegedly lived a thousand years before the failed Persian invasion of Scythia, or around 1500 BC. He had three sons, before whom fell from the sky a set of four golden implements – a plough, a yoke, a cup, and a battle-axe. Only the youngest son succeeded in touching the golden implements without them bursting with fire, and this son’s descendants, called by Herodotus the „Royal Scythians”, continued to guard them.
  2. Secondly (4.8), a legend told by the Pontic Greeks featuring Scythes, the first king of the Scythians, as a child of Hercules and Echidna.
  3. Thirdly (4.11), in the version which Herodotus said he believed most, the Scythians came from a more southern part of Central Asia, until a war with the Massagetae (a powerful tribe of steppe nomads who lived just northeast of Persia) forced them westward.
  4. Finally (4.13), a legend which Herodotus attributed to the Greek bard Aristeas, who claimed to have got himself into such a Bacchanalian fury that he ran all the way northeast across Scythia and further. According to this, the Scythians originally lived south of the Rhipaean mountains, until they got into a conflict with a tribe called the Issedones, pressed in their turn by the „one-eyed Arimaspians„; and so the Scythians decided to migrate westwards.

Accounts by Herodotus of Scythian origins has been discounted recently; although his accounts of Scythian raiding activities contemporary to his writings have been deemed more reliable.[30]

Archaeological evidence

Distribution of the Scythian cultures, of which the Scythians were part

Modern interpretation of historical, archaeological, and anthropological evidence has proposed two broad hypotheses on Scythian origins.[31]


The first hypothesis, formerly more espoused by Soviet and then Russian researchers, roughly followed Herodotus’ (third) account, holding that the Scythians were an Eastern Iranian-speaking group who arrived from Inner Asia, i.e. from the area of Turkestan and western Siberia. [31]

The second hypothesis, according to Roman Ghirshman and others, proposes that the Scythian cultural complex emerged from local groups of the Srubna culture at the Black Sea coast,[31] although this is also associated with the Cimmerians. According to Pavel Dolukhanov this proposal is supported by anthropological evidence which has found that Scythian skulls are similar to preceding findings from the Srubna culture, and distinct from those of the Central Asian Saka.[32] Yet, according to J. P. Mallory, the archaeological evidence is poor, and the Andronovo culture and „at least the eastern outliers of the Timber-grave culture” may be identified as Indo-Iranian.[31]


Genetic evidence

In 2017, a genetic study of the Scythians suggested that the Scythians were ultimately descended from the Yamna culture, and emerged on the Pontic steppe independently of peoples belonging to Scythian cultures further east.[3] Based on the analysis of mithocondrial lineages, another later 2017 study suggested that the Scythians were directly descended from the Srubnaya culture.[33] A later analysis of paternal lineages, published in 2018, found significant genetic differences between the Srubnaya and the Scythians, suggesting that the Srubnaya and the Scythians instead traced a common origin in the Yamnaya culture, with the Scythians and related peoples such as the Sarmatians perhaps tracing their origin to the eastern Pontic-Caspian steppes and the southern Urals.[34] Another 2019 study also concluded that migrations must have played a part in the emergence of the Scythians as the dominant power of the Pontic steppe.[35]

Early history

Gold Scythian belt title, Mingachevir (ancient Scythian kingdom), Azerbaijan, 7th century BC

Herodotus provides the first detailed description of the Scythians. He classes the Cimmerians as a distinct  autochthonous  tribe, expelled by the Scythians from the northern Black Sea coast (Hist. 4.11–12). Herodotus also states (4.6) that the Scythians consisted of the AuchataeCatiaroiTraspians, and Paralatae or „Royal Scythians”.

In the early 7th century BC, the Scythians and Cimmerians are recorded in Assyrian texts as having conquered Urartu. In the 670s, the Scythians under their king Bartatua raided the territories of the Assyrian Empire. The Assyrian king  Esarhaddon managed to make peace with the Scythians by paying a large amount of tribute.[2] Bartatua was succeeded by his son Madius ca. 645 BC, after which they launched a great raid on Palestine and Egypt. Madius subsequently subjugated the Median Empire. During this time, Herodotus notes that the Scythians raided and exacted tribute from „the whole of Asia”. In the 620s, Cyaxares, leader of the Medes, treacherously killed a large number of Scythian chieftains at a feast; the Scythians were subsequently driven back to the steppe. In 612 BC, the Medes and Scythians participated in the destruction of the Assyrian Empire with the Battle of Nineveh. During this period of influence in the Middle East, the Scythians became heavily influenced by the local civilizations.[36]

In the 6th century BC, the Greeks had begun establishing settlements along the coasts and rivers of the Pontic steppe, coming in contact with the Scythians. Relations between the Greeks and the Scythians appear to have been peaceful, with the Scythians being substantially influenced by the Greeks, although the city of the Panticapaeum might have been destroyed by the Scythians in the mid century BC. During this time, the Scythian philosopher Anacharsis traveled to Athens, where he made a great impression on the local people with his „barbarian wisdom”.[2]

(…)

…..

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sakowie

SakowieŚakowie (sanskryt: शक Śakastaropers.Sakā, grecki Σάκαι; zwani też Scytami ałtajskimi, wschodnimi lub  środkowoazjatyckimi) – koczownicze i osiadłe plemiona spokrewnione ze Scytami i Sarmatami, zamieszkujące w I tysiącleciu p.n.e. tereny Azji Środkowej. (…)

…..

https://en.wikipedia.org/wiki/Saka

The SakaŚakaShaka or Sacae (Old PersianSakāBrahmiGupta allahabad sh.svgGupta allahabad k.svg ŚakaSanskritशकŚakaAncient GreekΣάκαιSákaiLatinSacaeChineseold *Səkmod. SāiEgyptian𓐠𓎼𓋴𓎡𓈙/sꜣgskš) were a group of nomadic Iranian peoples who historically inhabited the northern and eastern Eurasian Steppe and the Tarim Basin.[2][3]

Though closely related, the Sakas are to be distinguished from the Scythians of the Pontic Steppe and the Massagetae of the Aral Sea region,[3][4][5] although they form part of the wider Scythian cultures.[6] Like the Scythians, the Sakas were ultimately derived from the earlier Andronovo cultureTheir language formed part of the Scythian languages. Prominent archaeological remains of the Sakas include Arzhan,[7] Tunnug,[8] the Pazyryk burials,[9] the Issyk kurganSaka Kurgan tombs,[10] the Barrows of Tasmola[11] and possibly Tillya Tepe.

In the 2nd century BC, many Sakas were driven by the Yuezhi from the steppe into Sogdia and Bactria and then to the northwest of the Indian subcontinent, where they were known as the Indo-Scythians.[12][13][14] Other Sakas invaded the Parthian Empire, eventually settling in Sistan, while others may have migrated to the Dian Kingdom in YunnanChina. In the Tarim Basin and Taklamakan Desert region of Northwest China, they settled in KhotanYarkandKashgar and other places, which were at various times vassals to greater powers, such as Han China and Tang China.[15] (…)

…..

https://pl.wikipedia.org/wiki/Massageci

Massageci (Massagetae) na mapie Azji w 323 p.n.e.

Massageci (grec. Massagetaiłac. Massagetaeang. The Massageteans) – w starożytności związek pasterskich szczepów irańskich żyjących na obszarze pomiędzy Persją a Jeziorem Aralskim. Znany z zapisów Herodota – według którego pokonali oni i o śmierć przyprawili władcę Persji Cyrusa Wielkiego. Przyczynili się do wyparcia Scytów na zachód do  Europy z Azji Środkowej z obszaru zwanego Chorezm (obecnie: Turkmenistan, część Uzbekistanu i Kazachstanu). Odegrali rolę w ułatwieniu podboju Sogdiany przez Aleksandra Macedońskiego, dokonując egzekucji satrapy Spitamenesa.

Nawiązania w literaturze

W szóstym rozdziale powieści Pan Wołodyjowski Jan Zagłoba podaje się za potomka „króla Masagietów”.

Bibliografia
  • Józef Wolski, Henryk Batowski: Atlas historyczny świata. Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1974. OCLC 17350190.

…..

https://en.wikipedia.org/wiki/Massagetae

The Massagetae, or Massageteans,[1] were an ancient Eastern Iranian nomadic tribal confederation,[2][3][4][5] who inhabited the steppes of Central Asia, north-east of the Caspian Sea in modern Turkmenistan, western Uzbekistan, and southern Kazakhstan. They were part of the wider Scythian cultures.[6]

The Massagetae are known primarily from the writings of Herodotus who described the Massagetae as living on a sizeable portion of the great plain east of the Caspian Sea.[7] He several times refers to them as living „beyond the River Araxes„, which flows through the Caucasus and into the west Caspian.[8] Scholars have offered various explanations for this anomaly. For example, Herodotus may have confused two or more rivers, as he had limited and frequently indirect knowledge of geography.[9]

According to Greek and Roman scholars, the Massagetae were neighboured by the Aspasioi (possibly the Aśvaka) to the north, the Scythians and the Dahae to the west, and the Issedones (possibly the Wusun) to the east. Sogdia (Khorasan) lay to the south.[10] (…)

…..

I to by było na razie na tyle. W następnej części pokarzę ciągle jakoś dziwnie bezdźwięczne i niespalatalizowane / niezsatemizowane Pra-Słowiańskie źródłosłowy dla słów, o których piszę ostatnio…

340 uwag do wpisu “259 Skuδat, Σκολοτοι / Skolotoi, Σκύθης / Skúthēs, Scithae / Scythae, Scytowie / Skytowie, Скѵѳы, Sakowie, Massageci, rzekome tzw. zapożyczenia od-irańskie i inne fantastyczne bajeczki o rzekomym słowiańskim stepie

  1. Pingback: 260 Sterczeć, Wykidajło, *kỳdati, кидать, *kydnǫti, кинуть, Skinąć, Skinienie, Skut, Skutek, Gontyna, Kącina, Kucza, Kąt, Zakątek, *kǫ̃tъ, Kampas, *kǫťa, *kǫ̀tati, Okutać się, *(s)kewd- i inne logiczne problemy ofitzjalnego


  2. BREAKING NEWS – New Insights into 8th Century Island Complex on Russian Steppe
    30,474 views•Jul 14, 2020
    Pete Kelly

    tommy14
    1 day ago (edited)
    There is some info here, but some mis-info too I believe.
    1. When the Proto-Indo-Europeans (PIE) spread the steppes from the Ukraine with the horse, copper was well known. It was iron that was not known. So no „before metals”, It should be before iron. Oh, if anyone has the impression the horse nomads rode, they mostly used wagons, not having saddles for long, long time. That is why all the PIE derived languages such as Celtic or Sanskrit have similar words for copper, horse and wagon – but not for iron or saddles, which came after they split up.
    2. While Manicheanism shrank by the 1500s, there were still some found in the 1700s, mostly in India.
    3. Assyrian „nestorian” Christians were still found in China in the 1940s when some European visitor told the local chinese „that building used to be a church” and they replied, „Yes, that was OUR church building before the Emperor closed it” to the European’s surprise. I have not heard how they did in the communist period. But the Mongols did not wipe the Assyrian Christians out, they spread it – Kubia Khans mom was Assyrian Christian, the Ill-khans were Christian. The Ming suppressed it, but it survived. When the Portugese came by 1514 they saw the Assyrian Christians, but since they were „nestorian heritics”, the Portugese ignored them and reported china had no Christians. Europeans have been doing that for a while.

    Polubienie

  3. Czytaliście to:

    https://eurogenes.blogspot.com/2020/08/fascinating-stuff.html

    Sunday, August 23, 2020
    Fascinating stuff

    But we have results from the Ezero culture, from Southeastern Bulgaria, which is from the early Bronze Age and which seems to connect the people of this culture with the future Hittites and Trojans. This has been confirmed by archeology many times and has been known for at least half a century. But now we see the genetic parallels between the two. Some of these ancient groups from the Bronze Age in one way or another have survived to this day in our country Bulgarians, as we also carry a certain amount of blood and genes from these same people, perhaps in the range of between 5 and 10%, which connects us with the Hittites, ancient Anatolia and the Trojans. There is a huge processing of the results before they are published, but among them there are huge curiosities from now on. One of them is from the necropolis in Merichleri from the Early Bronze Age and in another necropolis in Tsaribrod (the older of the two), these are mound necropolises from the Yamna culture in the Caucasus, of people who migrated here in Bulgaria and connected between you are. They came from the haplogroup R1a, namely Z93, which is the haplogroup again of the Scythian, but more of the Indo-Aryan tribes, the future Indo-Aryans, who later conquered India. But one of the tribes of the Yamna culture seems to have strayed and arrived in the Balkans instead of going to India. And so by chance, because archaeologists and geneticists have chosen between 260 burial mounds from this period, they have chosen only 3-4 and have come across exactly this extremely ancient group, which is from the time before the Indo-European group was divided into Iranians, Indians and Slavs, they were still one people at the time with the same genomes. And yes, one of these groups is among what we call Thracian tribes, but these are not Thracians. We have results from both the Early Iron Age and the Late Bronze Age, which are possibly Thracian, but I will keep them a secret at this stage, as I do not want to provoke speculation.

    …..

    Czy ktoś to rozumie? Z93 z Yamna, jako Pra-Słowianie, patrz poniżej?!!

    https://eurogenes.blogspot.com/2020/08/yamnaya-related-ancestry-proportions-in.html

    Wednesday, August 19, 2020
    Yamnaya-related ancestry proportions in present-day Poles

    Polubienie

  4. https://www.livescience.com/63396-ancient-israel-immigration-turkey-iran.html

    Blue-Eyed Immigrants Transformed Ancient Israel 6,500 Years Ago
    By Mindy Weisberger August 24, 2018

    These ossuaries — containers for human remains — from the Chalcolithic Period were excavated at Peqi’in Cave in northern Israel.
    (Image: © Mariana Salzberger/Courtesy of the Israel Antiquities Authority)

    Thousands of years ago in what is now northern Israel, waves of migrating people from the north and east — present-day Iran and Turkey — arrived in the region. And this influx of newcomers had a profound effect, transforming the emerging culture.

    What’s more, these immigrants not only brought new cultural practices; they also introduced new genes — such as the mutation that produces blue eyes — that were previously unknown in that geographic area, according to a new study.

    Archaeologists recently discovered this historic population shift by analyzing DNA from skeletons preserved in an Israeli cave. The site, in the north of the tiny country, contains dozens of burials and more than 600 bodies dating to approximately 6,500 years ago, the scientists reported.

    https://www.livescience.com/40046-holy-land-archaeological-finds.html

    DNA analysis showed that skeletons preserved in the cave were genetically distinct from people who historically lived in that region. And some of the genetic differences matched those of people who lived in neighboring Anatolia and the Zagros Mountains, which are now part of Turkey and Iran, the study found. (…)

    Polubienie

  5. Piszą, że jeden znad Dołęży był R1a, i tak się składa, ze nie był M458 tylko jaki inny, zapewne jakiś rzadki bałtycko-litewski współcześnie kładzik, tak się składa, że to WEZ56 a ten od samego początku był oznaczanu jako outlier:

    Popatrz gdzie on się znajduje, między Bałtami, Słowianami i Ugrofinami, czyżby imigrant znad jeziora Ładoga a może wczesny Prus to było własnie coś takiego dziwnego?

    Polubienie

    • „zapewne jakiś rzadki bałtycko-litewski współcześnie kładzik”
      Gówno prawda.
      A co ty widzisz w okolicy WEZ56?
      Jak włożysz okulary to dojrzysz kropeczki w kolorze niebieskim (Fińskim) i nieco dalej fioletowe. Ten litewski błękicik jest dalej od WEZa.
      Więc nie Bałt a UF jak np. współczesny Karelczyk z R1a.
      I skąd wiesz, że nie M458, ale nie wiesz, że nie Z92?

      I przyjrzyj się innym WEZom. Widzisz koło któregoś Litwina?
      Ja widzę sporo Finów.
      W ogóle na tym PCA Litwini są jakąs nieistotną populacją, coś jak ciągnący się ogonek za wschodnimi Słowianami. Czyli nawet nie Ural a coś dalej na wschód.

      Za to Finowie są bardzo bardzo nad Dołężą.
      Tak blisko jak Talin Berlina. Chyba, że jakiś językoznawca przekona cię , ze lin, linn to jednak etnonim Bałtów.

      Słyszeliście o R1b-U106 w Wielbarku na Mazowszu?
      Wiecie skąd to?

      PS Jak wam podoba się hipoteza że twórcą, założycielem Bałtów był Herman Balc?

      Polubienie

      • (…) Słyszeliście o R1b-U106 w Wielbarku na Mazowszu? Wiecie skąd to? (…)

        Pisałem o „badaniach” DNA z Masłomęcza, pamiętasz? To był „wschodnio-gocki” Wielbark, nieprawdaż?

        (…) PS Jak wam podoba się hipoteza że twórcą, założycielem Bałtów był Herman Balc? (…)

        Eee? Wyjaśnisz?

        Polubienie

      • „A co ty widzisz w okolicy WEZ56?
        Jak włożysz okulary to dojrzysz kropeczki w kolorze niebieskim (Fińskim) i nieco dalej fioletowe. Ten litewski błękicik jest dalej od WEZa.
        Więc nie Bałt a UF jak np. współczesny Karelczyk z R1a.
        I skąd wiesz, że nie M458, ale nie wiesz, że nie Z92?”

        Znak x oznacza, że nie jest co za tym ixem stoi.

        Przyjrzyj się jak na tą próbkę i jeszcze dalej zachodzą słowiańskie fioletowe kropki. Zachodzą na ugroffińskie ale i bałtyjskie.
        Gdzie znajduje się takie miejsce w którym Słowianie nachodzą na Ugrofinów mając za sąsiadów Bałtów na których nachodzą Słowianie?

        Pierwszy wybór to Księstwo Nowogrodzkie, znani tam są u Nestora jako Słowienie. Tam własnie i na Litwie iŁotwie jest własnie dużo takich skromnych niespotykanych gdzie indziej kładów R1a.

        Polubienie

      • „W ogóle na tym PCA Litwini są jakąs nieistotną populacją, coś jak ciągnący się ogonek za wschodnimi Słowianami. ”

        Zapominasz, że te kropki odzwierciedlają współczesną identyfikację, zatem dziwisz niczym Bartosiak po podróży do krajów bałtyckich, że tam odludzie i pustkowie, jakby sobie wcześniej nie policzył, że te trzy kraje to obszarowo połowa Polski a liczebnie tylko 6 mln ludzi.
        To musi być dzisiaj mała grupka na ww, mapie, gdyż od tych 6mln należałoby odjąć mniejszości narodowe tam mieszkające, a jest tego sporo, nie wiem czy zostało by 4,5 mln.

        Skądinąd wiemy, że to Słowianie naszli Bałtów w okolicy Moskwy czy Karelczyków w okolicy Petersburga oraz ugrofinowie naszli ich nniosąc hg.N.
        Zatem ci Bałtowie są teraz skryci tam gdzie widzimy zaznaczoną próbkę WEZ56 oraz tam gdzie błękitna kropka wchodzi do Słowian.

        Gdy się dobrze przyjrzeć to widać na tych kropkach wyjście Słowian Zachodnich na wschód i północ jak i nadejście z północy ludów ugrofińskich, a teraz widać to od razu, gdy wiemy od miesiąca, że k.Fatyanowska była zdominowana przez aryjskie R1a Z93.

        Polubienie

  6. A jak to rozumiecie?
    Czyżby najdalsi wschodni Bałtowie czyli Goljadi/Golędzini czy jak się po swojemu nazywali byli jednocześnie najbardziej archaicznymi, najwcześniejszymi wschodnimi Słowianami?

    „Славянство голяди

    Согласно выводам лингвистов, «диалекты этой группы ввиду сугубой архаичности их акцентной системы не могут быть объяснены как результат вторичного развития какой-либо из известных акцентологических систем, а должны рассматриваться как наиболее раннее ответвление от праславянского; этнос носитель этого диалекта, представляет, по-видимому, наиболее ранний восточный колонизационный поток славян»”
    https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%B4%D1%8C

    Polubienie

    • „Czyżby najdalsi wschodni Bałtowie czyli Goljadi/Golędzini czy jak się po swojemu nazywali byli jednocześnie najbardziej archaicznymi, najwcześniejszymi wschodnimi Słowianami?”

      Nie, byli Bałtami, którzy zostali najpóźniej zeslawuzowani.
      Obok nich, na wschód, do Uralu, mieszkali Permiacy, których nikt za Słowian nie uznawał i nie uznaje. Permiacy mówią obecnie po rosyjsku, ale z bardzo dziwnym akcentowaniem i wymową. Widziałem to kiedyś u paru rosyjskich jutuberów.

      Najpewniej to co piszą w podanym linku rosyjscy spece to jest dokładnie coś takiego jak z Permiakami, tylko o nich wiedzą, ze nie byli nigdy Słowianami zaś Bałtów Galindyjskich za wszelką cenę starają się zrobić Słowianami, grają więc archaicznością i prasłowiańskością.

      Polubienie

  7. „Znak x oznacza, że nie jest co za tym ixem stoi.”
    Po1 na PCA nie ma x tylko czerwone kropki.
    I WEZ56 jest najbliższy UF, chociaż nie przesądzam, że jego język był UF, bo jego R1a daje inne możliwości. Ale wyraźnie bliżej mu do wschodnich Słowian niż do Bałtów.

    I jak to możliwe, ze żaden z was nie zauważa, że w okolicach Welzinów nie ma błękitnych bałtyckich kropek?
    Przy żadnym.
    Za to Ugrofińskie są.
    Więc należy rozważyć obecność nad Dołężą wojowników ugrofińskich a nie wymyślać Bałtów.

    Polubienie

      • To jest też dobre, dopiero dzisiaj to czytam, cytat z brunatnych:

        „aplogrupy Y-DNA z Serbii czasów rzymskich, łącznie 39 próbek, w tym:

        Viminacium – 28 próbek – https://pl.wikipedia.org/wiki/Viminacium_(miasto)#Historia
        Timacum Minus – 10 próbek – https://en.wikipedia.org/wiki/Timacum_Minus
        Lepenski Vir – 1 próbka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Lepenski_Vir

        Haplogrupy wyszły takie:

        Haplogrupa E – próbek 17
        Haplogrupa G – próbek 6
        Haplogrupa J – próbek 5
        Haplogrupa R1b – próbek 5 (3 x Z2103 czyli klad „wschodni”, U152, U106)
        Haplogrupa I1 – próbki 2
        Haplogrupa R1a – próbki 2 (obie Z2124 czyli klad indo-irański / „azjatycki”)
        Haplogrupa T – próbka 1
        Haplogrupa I2 – próbka 1 (subklad L596)

        Nie było w Serbii czasów rzymskich haplogrup korelujących dziś ze Słowianami.

        Czyli wychodzi na to, że prawie całe R1a oraz I2a-Din przynieśli tam Słowianie.”

        plus ten wpis:

        [Czyli tak duże ilości I2a przynieśiby Biali Chorwaci i Serbowie z północnych lub wschodnich terenów Europy? Czyli Ilirowie to głównie haplogrupach E
        *

        Na to wygląda. E to najczęściej występująca haplogrupa u Albańczyków.]

        Nieźle, Albańczycy to Ilirowie, zaś „Kosowo jest serbskie” to tak naprawdę reewizyta IIirów na swoje ziemie w czasach rzymskich.

        Skoro już to I2a1b jest takie słowiańskie z Karpat to tym łatwiej pójdzie uznanie, że I2a2a z GAC niech też takim będzie.

        Do tego te wschodnie R1b i R1a, również mi dobrze pobrzmiewa, bo przecież postawiłem szaloną hipotezę, że Goci to byli R1b i R1a z azjatyckim kładem, którzy przybyli ze stepów jak Scyci, a Serbia to miejsce gdzie w czasach rzymskich przebywali,

        Polubienie

    • „Po1 na PCA nie ma x tylko czerwone kropki.
      I WEZ56 jest najbliższy UF, chociaż nie przesądzam, że jego język był UF, bo jego R1a daje inne możliwości. Ale wyraźnie bliżej mu do wschodnich Słowian niż do Bałtów.”

      X był w opisie kładu, dodano póżniej że jest on też CTS11197, no i popatrzyłem kto jest w tej grupie wsród współczesnych
      https://www.ytree.net/DisplayTree.php?blockID=3421
      Oni są pośrodku, na rdzawo-czerwono, a jest tam
      5 Czechów
      2 Polaków
      2 Słowaków
      1 Szwed i Chorwat
      2 Rosjan
      3 Finów

      Czyli on by się załapał do tej piątki rosyjsko-fińskiej

      Natomiast odczytane I2a są takie same jakie 6na 6 I2a2a z GAC z Kujaw, którzy autosomalnie byli z współczesnymi Sardyńczykami. A to właśnie GAC wymieszany z preCWC (hg. R1a) dał CWC, a z tego CWC mamy współczesnych Słowian Zachodnich.
      Tam gdzie nie było GAC tam z CWC mamy Bałtów i jak ostatnio dowiedzieliśmy się Aryjczyków R1a Z93 (k.Fatyanowo)
      To GAC jest sprawcą powstania Słowian.

      Wracając do WEZ56.
      Zupełnie nie zauważasz, że na lewo od niego, jest jeszcze aż 7 kropek fioletowo-słowiańskich. Który obszar odpowiada sytuacji nakładania się współczesnych Słowian na współczesnych Ugrofinów? Czy nie Rosja północna?
      Jednocześnie błękitne kropki bałtyjskie są tuż obok niego, ale nie nakładają się na niego.
      Który to będzie geograficznie obszar w Rosji północnej? Czyż nie Nowogród Wielki?

      Kolejna rzecz, w centrum kropek mamy jeszcze trzech wojowników znad Dołęży w samym środku pola współczesnych Słowian. Podejrzewam ich, że są z Wielkopolski, nie wiem jakie mają Ydna, ale moim zdaniem nie inne niż są dzisiaj w Wielkopolsce, zatem mogą być i I2a i R1b i R1a.

      Gdyby spojrzeć na od tej strony i zakładając, że ta strona pozostawiła ich na miejscu bitwy, wówczas byliby oni Łużyczanami.

      Polubienie

  8. S, a kiedy wypowiesz się na temat Bałtów?
    Masz w ogóle jakieś zdanie?

    Dlaczego 0 o Goliadzi?
    Rosjanie ich dialekt uważają za najstarszy słowianski. Ze wschodnich.
    Dla mnie Go + lęnda jest tym samym co Wysokie pole albo wielkie Pole.

    Polubienie

    • (…) S, a kiedy wypowiesz się na temat Bałtów? Masz w ogóle jakieś zdanie? (…)

      Cały czas się min. i o nich wypowiadam. Bałtyckie są wtórne wobec PIE=PS, patrz np. niedziałające tzw. prawo Wintera. To, co twierdzi Robert o WHG/I2a, jako Pra-Słowiańszczyźnie, brzmi rozsądnie, ale rozpada się przy jednoczesności IE rzekomo bałtyckiego R1a i NIE R1b Basków 100% ze stepu…

      Polubienie

      • ” To, co twierdzi Robert o WHG/I2a, jako Pra-Słowiańszczyźnie, brzmi rozsądnie, ale rozpada się przy jednoczesności IE rzekomo bałtyckiego R1a i NIE R1b Basków 100% ze stepu…”

        Ale po R1a Z93 w Fatianowo i znanych wcześniej Z93 w k,grobów zrębowych, chyba widzisz, że wschodnia CWC była aryjska, a jezyki aryjskie są zaliczane do IE.
        Po ich wyjściu na wschód, weszli tam Bałtowie, którzy pierwotnie byli po środku, pomiędzy Ariami a Słowianami, więc Bałtowie są IE gdyż muszą nimi być skoro za obu sąsiadów mieli ludy IE.

        Polubienie

          • Nie wiem. Dlatego podejrzewam ściśnięcie ich do kupy (ujednolicenie językowe) razem w wyniku zlodowacenia, gdzieś nad m.Czarnym poprzez Rumunię po Włochy.

            Polubienie

              • Może podczas rozprężania (po ściśnięciu i ujednoliceniu) cześć straciła swój pierwotny język, bo coś się stało co się statystycznie musiało stać, ktoś wpadł na jakiś nowy styl życia, ktoś miał zarazę, ktoś na kogoś napadł.

                Generalnie można powiedzieć, że twórcą języków europejskich było Wielkie Zlodowacenie.

                Polubienie

                • Baskowie ze stepu mogli go utracić w wyniku róznych przypadków, bo i popatrz na języki celtyckie w europie zachodniej, wszystko przepadło.
                  Ludzie z I1 może byli jakimiś odludkami, którzy przeżyli zlodowacenie gdzieś na uboczu jedząc ryby morskie.

                  Polubienie

                • Nie jest to jakoś przekonujące, patrz to, co napisałeś wcześniej o WHG i EHG, jako IE… Ja nie widzę wszędzie Pra-IE, jako WHG i EHG. Baskowie są tego najlepszym przykładem, że istniało życie poza IE w Europie… 🙂

                  Polubienie

  9. R,
    „zaś Bałtów Galindyjskich za wszelką cenę starają się zrobić Słowianami, grają więc archaicznością i prasłowiańskością.”
    Dlatego pytałam jak to rozumiecie. Nie odniosłam takiego wrażenia, bo jest jak wół, że to zeslowianizowany dialekt. Ale ciekawe że najwcześniejszy, najbardziej archaiczny. W domyśle ze wschodniosłowiańskich.
    A poza tym chyba wiesz, ze do archaiczności Bałtów nie mam zaufania. Np. na Białorusi wg językoznawców rzekomo przed bałtycką toponimia była UF.

    S,
    „Cały czas się min. i o nich wypowiadam.”
    Ale moich dylematów nie próbowałeś rozwiązać. Wcale.

    A wiesz, że wyszło coś o genetyce Polaków. I podobno Łodzianie od nas odstaja, bo mają 68% R1a. Zastanawiam się czy to nie z powodu Bałtów skąd R1a przyszło. W Bałutach mieszkancy z R1a mogą przekraczać i 100%. Co? Dziwne ale mają też najwyższy w kraju odsetek R1b. Więc najwięcej dziedzictwa po Y dna Malta, Villabrunie czy tym nieokreślonym R1 z paleolitycznej Francji maja Łodzianie.
    Wszyscy pozostali są mieszancami.
    Na wschodzie N osiąga szczyty 15% zupełnie takie same jak na Białorusi. Ale daleko im do Bałtów 40%. Więc Suwałki jak i Białystok odstaja od średniej polskiej i wyglądają jak zachodnie białoruskie rubieże.
    Tuż pod Białymstokiem w kierunku południowym zaczyna się zwiększona podaż na I2. Jak powyżej odstają od średniej polskiej ale tym razem w kierunku Ukrainy i Słowacji gdzie I2 ma znacznie większy udział.
    Szczyt to Bojkowie i Hucułowie. O których w Wiki jest że to ludność rusko wołoska.
    Ale z jakiegoś powodu uważa się ich za zeslawizowanych i zromanizowanych Celtów.
    A nie Słowian z GAC.

    Polubienie

    • (…) „Cały czas się min. i o nich wypowiadam.” Ale moich dylematów nie próbowałeś rozwiązać. Wcale. (…)

      Jakich dylematów, o kolorowych paskach, czy tym razem kropkach? Nie widzisz, że od bardzo dawna nie zajmuję się domyślaniem, co poeta w tych kolorkach chciał nam przekazać?

      Co do reszty, o Łodzi i Bojkach, itp. Zajmuję się porównywaniem danych językowych, ponieważ do ukrywanych i preparowanych danych genetycznych utraciłem zaufanie i nikt mi tego jakoś nie umie naprawić…

      Język to kultura i tradycja, a nie geny, choć geny są pochodne tym pierwszym. Badam to, co widzę, a nie to co ktoś może jakoś sobie pokoloruje, czy nie opublikuje…

      Jest faktem, że R1a walczyła nad Dołężą, ale jej w badaniach jakoś „dziwnie” znów nie uwzględniono. Napisałem o tym dlaczego tak się dzieje rok temu, patrz:

      https://skrbh.wordpress.com/2019/09/01/198-000-lat-pra-slowianszczyzny-pochodzenie-pra-slowian-wedlug-skrbh-szkic-wstepu-i-podstaw-wspolczesnosci/

      A co jakby żadnych danych i kropek kolorowych nikt nie publikował, co byś badała? Ja mam przynajmniej do porównania dane z wiki o rdzeniach…

      Polubienie

      • ” bo jest jak wół, że to zeslowianizowany dialekt””

        Zaraz, ale przecież język Bałtów Galindyjskich jest nieznany. Nie został nigdzie spisany i nie przetrwał slawizacji.

        Polubienie

    • „Dlatego pytałam jak to rozumiecie. Nie odniosłam takiego wrażenia, bo jest jak wół, że to zeslowianizowany dialekt”

      Oczywiście zeslawizowany przez słowiańskich Wiatyczów?
      Tylko kiedy? W X wieku czy w epoce żelaza, a może epoce brązu.

      A może ci Bałtowie Galindyjscy są przybyszami z zachodu po wyjściu aryjskiego Z93 na wschód, a przyszli ci Bałtowie z obszaru gdzie mieli kontakt ze Słowianami, czyli z pogranicza GAC?

      Polubienie

  10. Ku pamięci wklejam Dawidskiego ustalenia osób znad Dołęży:

    WEZ15 I2a1b1a1b1a1a
    WEZ24 I2a1b1a2b1a2a1a1a1a3a2 ~
    WEZ35 R1b1a1b1a1a2
    WEZ39 I2a1b1a1b1 ~
    WEZ40 R1b1a1b1a1
    WEZ48 I2a1b2a2a3
    WEZ51 I2a1b1a1b1a1a ~
    WEZ53 R1b1a1b1a
    WEZ54 R1b1a1b1a1a2
    WEZ56 R1a1a1b1 ~
    WEZ57 R1b1a1b1a
    WEZ58 I2a2a
    WEZ59 R1b1a1b1a1a2a1a
    WEZ64 I2a1b1a1b1a
    WEZ71 I2a1b1a1b1 ~
    WEZ83 I2a1b1a1b ~

    Jeśliby zatem okazało się, że Słowianie migrujący na Bałkany 1700 lat po tej bitwie nieśli ze sobą I2a1b to wiecie sami….

    Polubienie

    • cd. spojrzcie na ten wpis http://www.historycy.org/index.php?showtopic=184053&pid=1905915&st=3465&#
      oraz to

      WEZ56 to R1a wyszedł jak Litwin, a ja myślę, że skoro to Litwin a wyszedł obok populacji litewskiej u Dawidskiego, to może być on …Prusem, bo na grafice jest tuż za Mazurami.

      Centralnie Polski (Wielkopolski) wyszedł WEZ40, ale on jest R1b1a1b1a1, tam właśnie R1b osiąga swoje maksiima w Polsce, celtyccy przybysze do k,łużyckiej.

      WEZ15 to Słowak, czyli generalnie Słowianin Zachodni/biały Chorwat?, a on jest I2a1b1a1b1a1a, a własnie to YDNA przyniosło na Bałkany słowiański etnos w V wieku, przypominam, że nie ma go w czasach rzymskich.

      I jeszcze brakuje jednej próbki, która lokowała się centralnie u Słowian.

      Polubienie

        • „Robercie, i co z I1 i Baskami, jako NI? To jest niezgodne z Twoim IE, jako WHG i EHG… Jak to wyjaśnisz?”

          Zlewam to, są pobocznym wątkiem, bardziej mnie zastanawia Fatyanowo i Sintashra, wiadomo,że są podobni jeśli nie tacy sami i czy czasem nie było tak,że ci z Fatyanowo weszli do Iranu i Afganistanu oraz do Kurdystanu, idąc miedzy m,Czarnym i Kaspijskim, zaś ci z Sintashta, weszli do Indii.
          Musiało to być jakoś skoordynowane, oni musieli mieć jakies połączenie informacyjne między sobą,

          Polubienie

          • (…) Zlewam to, są pobocznym wątkiem (…)

            Wg Mię nie są… i nie zlewam tego. Zlewam za to Z93 (ponieważ jest nieistotne dla Pra-Słowiańśzczyzny, ponieważ go nie ma nad Wisłą), chociaż już nie jego wtórne ubezdźwięcznienia… Nie dogadamy się z tym, co jest ważne jak widzę.

            Polubienie

            • Co mi po Baskach? Co mi po I1?

              Na razie narracja pójdzie taka, że Z280 to znacznik bałtyjski, Z93 aryjski, M458 słowiański.
              Pewnie z czasem zaczną się zastanawiać dlaczego M458 stał się słowiański i tutaj na pomoc przyjdzie spostrzeżenie, że Słpwianie na Bałkany przenieśli głównie I2a a z nim mniejszościowy R1a.

              Polubienie

  11. Nie odpowiedziałeś mi na temat toponimii rzekomo bałtyckiej w Polsce i na Białorusi.
    A chciałam znać twoje zdanie.

    Tak sobie mieszkali starożytni Bałtowie.

    Skąd takie wnioski? Wiesz?
    Wiem, że ta mapa jest niemiła allochtonistom, bo Prypeć była litewska i niewiele miejsca zostawili na słowianską kolebkę.
    Ponadto skoro uważa się, że polski i wschodniosłowiańskie języki mają podkład bałtycki to Prasłowianie musieli przyjść z południa. Proste? Bo południowosłowiańskie nie mają bałtyckiego podkładu. Ani czeski i słowacki.

    Wygląda na to, że Robek miał rację z bałtyckim CWC. I nawet GAC nie powstrzymało Bałtów.
    W ogóle to uważa się słowianski za jedną z kilku peryferyjnych podgrup bałtyckiego.
    Więc jesteśmy zniekształconymi Bałtami.

    Polubienie

    • (…) Nie odpowiedziałeś mi na temat toponimii rzekomo bałtyckiej w Polsce i na Białorusi. A chciałam znać twoje zdanie. (…)

      Pra-Bałtycki jest wtórny wobec Pra-Słowiańskiego, tak wskazują dane językowe.

      (…) Skąd takie wnioski? Wiesz? Wiem, że ta mapa jest niemiła allochtonistom, bo Prypeć była litewska i niewiele miejsca zostawili na słowianską kolebkę.(…)

      Nie wiem. Piksel przyjmie więcej niż papier.

      (…) Ponadto skoro uważa się, że polski i wschodniosłowiańskie języki mają podkład bałtycki to Prasłowianie musieli przyjść z południa. Proste? Bo południowosłowiańskie nie mają bałtyckiego podkładu. Ani czeski i słowacki.(…)

      A kto tak twierdzi i czy ma na to jakieś dowody? Chętnie zerknę na nie…

      (…) Wygląda na to, że Robek miał rację z bałtyckim CWC. I nawet GAC nie powstrzymało Bałtów. (…)

      Eee..? A jakie sa na to dowody językowe, co?

      (…) W ogóle to uważa się słowianski za jedną z kilku peryferyjnych podgrup bałtyckiego. (…)

      A kto tak twierdzi i czy ma na to jakieś dowody? Chętnie zerknę na nie… W ogóle to uważa się, że mogłabyś być mniej lub bardziej gołosłowna, albo odwrotnie…

      (…) Więc jesteśmy zniekształconymi Bałtami. (…)

      Może Ty czujesz się zniekształconym Bałtem, i wolno Ci. Przypominam Ci, że także i wg Roberta Pra-Słowiańszczyzna była WHG i EHG, czyli była wszędzie, od Atlantyku po… Gural, więc osso Ci chodzi?

      Nie było jej jedynie wśród WGH i EHG I1 i R1b Basków 100% ze stepu. Tam się nie uchowała. Pomyśl nad tym dlaczego tam jej nie było. Bałtowie R1a wg niego spadli z kasmasa, ale też byli IE, jak Pra-Słowianie I2a. Ot taka panspermia IE.

      Polubienie

      • Wtórny czy pierwotny to nie ma znaczenia w przypadku badań pochodzenia toponimów.

        O podkładzie jest na tej samej stronie co mapka.

        Poza tym ta mapa jest za krótka, bo jeśli Tuła nad Upą to bałtycki etnonim to opolskie Tułowice też.

        I rzeka Tuła koło Nowosybirska. Dopływ Obu.
        No I Tula z Meksyku.

        Ps Co z Rumunami? Romowie, Romani jak Rzymianie?
        Ale co z Wołochami i Włochami? Co myślisz o tym etnonimie?

        Polubienie

        • (…) Wtórny czy pierwotny to nie ma znaczenia w przypadku badań pochodzenia toponimów. (…)

          Doprawdy?

          (…) O podkładzie jest na tej samej stronie co mapka. (…)

          Fajnie. Może wysilisz się i podasz jej url i cytat, kto i na podstawie czego tak twierdzi?

          (…) Poza tym ta mapa jest za krótka, bo jeśli Tuła nad Upą to bałtycki etnonim to opolskie Tułowice też. (…)
          .
          Tak… Tułów, Tył, Tułaćz, Tułać, itp. także… 😦

          (…) I rzeka Tuła koło Nowosybirska. Dopływ Obu. No I Tula z Meksyku. (…)

          Zgodnie z ofitzjalna wykładnią także i S+Tulejka u niektórych chłopców…

          (…) Ps Co z Rumunami? Romowie, Romani jak Rzymianie? Ale co z Wołochami i Włochami? Co myślisz o tym etnonimie? (…)

          Nic. Nie zajmuje Mie to. Badam rdzenie.

          Polubienie

          • Mapa z Bałtami powinna zainteresować Robka, żeby wiedział, że nawet na terenach GACa byli Bałtowie.
            I jakoś zweryfikował swoją teorię.

            Do Tuł poza stulejką trzeba dodać visTula.

            „Nic. Nie zajmuje Mie to. Badam rdzenie.”
            To po co wklejałeś pod 269 „Tajemnicze pochodzenie łaciny”?

            A co powiesz o podobieństwie Wołocha do wałacha? W sensie językowym.

            Polubienie

            • (…) Mapa z Bałtami powinna zainteresować Robka, żeby wiedział, że nawet na terenach GACa byli Bałtowie. I jakoś zweryfikował swoją teorię. (…)

              Byłoby miło, żeby przestał ignorować niewygodne dla tej teorii dane, jak NIE I1 i baskijskie R1b 100% ze stepu, obie jako WHG i EHG, czy tez Twoje ukochane SHG, jako połączenie ich obu. Prosiłem o to wielokrotnie, ale on wielokrotnie to olewał. Rozumie, że nie umie tego wyjaśnić rzekomą wszechobecnością IE, także wśród rzekomo Pra-Słowiańskich I2a.

              Czy tu umiesz wyjaśnić skąd wzięła się IE wśród EHG R1a Pra-Bałtów, bez wcześniejszych kontaktów z rzekomo pierwotnie IE WHG z I2a?

              Myślisz, że Pra-Bałtyckość powstała a) jakoś sama z siebie, niezależnie od rzekomej Pra-Słowiańskości I2aw?
              Myślisz może tak jak ja, że jest to b) wynik teleportacji transmutacji, co wynika z „tłumaczeń” Roberta?
              Czy raczej stawiasz na c) pochodzenie jak pierwsze żelazo, czyli od-meteorytowe, patrz panspermia Pra-Słowiańska, a w tym wypadku Pra-Bałtycka?

              (…) Do Tuł poza stulejką trzeba dodać visTula. (…)

              Brawo, ale tylko w sztucznie stworzonej łacinie…

              (…) „Nic. Nie zajmuje Mie to. Badam rdzenie.” To po co wklejałeś pod 269 „Tajemnicze pochodzenie łaciny”? (…)

              A jak myślisz, patrz stulejka na Wiśle?

              (…) A co powiesz o podobieństwie Wołocha do wałacha? W sensie językowym. (…)

              Wiesz kiedy powstał ten tzw. etnonim? Późno. Jaki ma to związek z Pra-Słowiańszczyzna?

              https://pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%82ach#:~:text=Wa%C5%82ach%20%E2%80%93%20wykastrowany%20ko%C5%84%20lub%20inny,wprowadzili%20do%20Polski%20wa%C5%82aszenie%20ogier%C3%B3w.

              Wałach – wykastrowany koń lub inny przedstawiciel koniowatych (np. muł lub osioł), który w ten sposób przestaje być ogierem. Etymologia terminu wywodzi się od etnonimu Wołoch, i wynika stąd, że prawdopodobnie Wołosi wprowadzili do Polski wałaszenie ogierów. (…)

              https://pl.wikipedia.org/wiki/Wo%C5%82osi

              Wołosi – zbiorcza nazwa różnych grup etnicznych zamieszkujących pierwotnie Półwysep Bałkański, posługujących się językami wschodnioromańskimi.

              W skład tej grupy wchodzą np. Arumuni – czyli Wołosi z pogranicza grecko-albańsko-macedońskiego. Pochodzenia wołoskiego są również dzisiejsi Rumuni i Mołdawianie, choć od połowy XIX wieku już raczej nie określa się ich w ten sposób.

              Pochodzenie i wieloznaczność etnonimu Wołoch
              Określenie Vlach pochodzi od germańskiego walh/wealh „obcy”, „nieznajomy” i było używane przez dawne ludy germańskie jako określenie początkowo człowieka posługującego się językiem celtyckim, później romańskim[1]. Jest więc egzoetnonimem (nazwa nadana przez przedstawicieli obcej grupy). To samo pochodzenie mają słowa Walon czy Walijczyk[2].

              Po Germanach słowo odziedziczyli Słowianie, a przez nich inne ludy, jak Węgrzy (oláh odnosi się do Wołochów, a konkretniej Rumunów, zaś olasz do Włochów) oraz Bizantyńczycy (Βλάχοι, Vláhi) używający go jako określenie wszystkich ludów łacińskich zamieszkujących Bałkany[3]. W języku polskim funkcjonuje słowo „Włoch”, spełniające tę samą funkcję co słoweńskie lach – oba pochodzą od tego samego korzenia[doprecyzuj!].

              Pod etnonimem Wołoch, na przestrzeni wieków znanych było wiele różnorodnych społeczeństw, niekoniecznie spokrewnionych genetycznie czy kulturowo. W XII w. Wołochami określano koczowników ze stepów czarnomorskich – Kumanów, takie pochodzenie miał Asen I – władca średniowiecznej Bułgarii (a właściwie Państwa Bułgarów i Wołochów). W XVII wieku w Slawonii etnonimem ‘Wołoch’ określano zarówno pasterzy górskich, jak i emigrantów z południa, przy czym terminem tym obejmowano również Serbów[4].

              Współcześnie w Grecji termin Wołoch (Vlach) ma znaczenie pejoratywne bez desygnatu etnicznego[5].

              Genetyka
              Bosch ze współpracownikami poddali próbie hipotezę, czy Wołosi są potomkami zlatynizowanych Daków, Ilirów, Traków lub Greków, czy też kombinacją powyższych. Hipotezy tej nie udało się dowieść ze względu na wysoki stopień podobieństwa genetycznego jakie posiadają wszystkie badane grupy etniczne Bałkanów. Okazuje się, że językowe i kulturowe różnice pomiędzy różnymi etnosami/narodami bałkańskimi nie były wystarczająco silne, aby uniknąć przepływu genów między nimi[6].

              Pochodzenie i migracje
              Ogólne zarysy genezy Wołochów są znane, jednak szczegóły nie są wyjaśnione – istnieje na ten temat kilka konkurencyjnych hipotez. Głównym punktem spornym jest lokalizacja kolebki Wołochów. I tak:

              według teorii dako-rumuńskiej, która dominowała do niedawna w literaturze rumuńskiej Wołosi – a w każdym razie ten ich odłam, który później utworzył naród rumuński – są ludnością autochtoniczną na terenie późniejszej Rumunii (Mołdawii, Wołoszczyzny i Siedmiogrodu).
              poza Rumunią dominuje teoria, że Wołosi wywodzą się z południowych Bałkanów, skąd przywędrowali na tereny obecnej Rumunii pod koniec I tysiąclecia n.e. bądź nawet na początku II tysiąclecia n.e. Jako kolebkę Wołochów współcześni autorzy wskazują zwykle zromanizowane obszary cesarstwa wschodniego – obszary dzisiejszych Macedonii, Serbii i Bułgarii. Teoria ta jest akceptowana współcześnie także przez część badaczy rumuńskich.
              Teoria dako-rumuńska od XIX wieku była mocno forsowana przez historyków rumuńskich. Wydaje się jednak, że powstała jako wsparcie tendencji państwowotwórczych w okresie powstawania Rumunii, a szczególnie w czasie forsowania koncepcji tzw. „Wielkiej Rumunii” na przełomie XIX i XX wieku, spełniając funkcję argumentu dla roszczeń terytorialnych np. w sporze z Węgrami o Siedmiogród. W rzeczywistości nie ma żadnych dowodów na istnienie jakichkolwiek większych grup ludności romańskiej na terytorium obecnej Rumunii po wycofaniu się stamtąd Rzymian, a przed X wiekiem.

              Dodatkowych argumentów przeciwko teorii dako-rumuńskiej dostarczają badania lingwistyczne nad językiem rumuńskim:

              • brak w nim słów pochodzenia wschodniogermańskiego (od Gepidów)
              • występują natomiast wspólne słowa z językiem albańskim (co najmniej 50 słów)[1].

              W każdym razie jest obecnie niekwestionowane, że etnos wołoski wywodzi się ze zromanizowanej ludności trackiej i iliryjskiej (a być może również dackiej) – czy to zamieszkującej Półwysep Bałkański, czy sąsiadujące z Bałkanami tereny karpackie i naddunajskie. Po rozpadzie administracji rzymskiej na Bałkanach i inwazji Słowian we wczesnym średniowieczu ludność romańska została wyparta w tereny górskie, gdzie przyjęła pasterski tryb życia. W średniowieczu Wołosi byli na Bałkanach istotnym elementem etnicznym.

              Najstarsze pisemne wzmianki o Wołochach znajdujemy w źródłach bizantyńskich. W VIII wieku odnotowano w Macedonii Egejskiej miejscowość Vlahorihini, (…)

              Polubienie

              • „jak NIE I1”
                Skąd wiesz?
                Wg teorii Robka to WHG (+ resztki po EEF) to Słowianie, więc I1 też słowiańskie, natomiast R1a cośtam 284 w skandynawii to Bałtowie.
                Tu nie ma sprzeczności. Mogło tak być.

                „Czy tu umiesz wyjaśnić skąd wzięła się IE wśród EHG R1a Pra-Bałtów, bez wcześniejszych kontaktów z rzekomo pierwotnie IE WHG z I2a?”
                Nie.

                O jak dużo przepisałeś o Wołochach.
                Ale nawet w tych notatkach zauważyli podobieństwo Wołocha z wałachem.

                Ayğır, ogier – może kogoś kto nie wałaszył koni nazywaliśmy Ogrami? Jak w północnych legendach, co?
                Idąc dalej tym tropem to Huni (Kuni) łączy Wołochów z Węgrami.

                Polubienie

                • (…) „jak NIE I1” Skąd wiesz? Wg teorii Robka to WHG (+ resztki po EEF) to Słowianie, więc I1 też słowiańskie, natomiast R1a cośtam 284 w skandynawii to Bałtowie. Tu nie ma sprzeczności. Mogło tak być. (…)

                  https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_I1_Y-DNA.shtml

                  Haplogroup I1 is the most common type of haplogroup I in northern Europe. It is found mostly in Scandinavia and Finland, where it typically represent over 35% of the Y chromosomes. Associated with the Norse ethnicity, I1 is found in all places invaded by ancient Germanic tribes and the Vikings.
                  (…)
                  The earliest sign of haplogroup I1 emerged from the testing of Early Neolithic Y-DNA from western Hungary (Szécsényi-Nagy et al. (2014)). A single I1 sample was identified alongside a G2a2b sample, both from the early Linear Pottery (LBK) culture, which would later diffuse the new agricultural lifestyle to most of Poland, Germany and the Low Countries. This means that haplogroup I1 was present in central Europe at the time of the Neolithic expansion.

                  It is therefore possible that I1 lineages were among the Mesolithic European hunter-gatherers that were assimilated by the wave of East Mediterranean Neolithic farmers (represented chiefly by Y-haplogroup G2a). There is also evidence from the samples of the Early Neolithic Starčevo culture and Cardium Pottery culture that haplogroup I2a lived alongside G2a farmers both in south-eastern and south-western Europe.
                  (…)

                  Może lepiej to przemyśl, jak i SHG też, co bo zaczynacie oboje brzmieć jak wyznawcy Pra-Słowiańskiej Wielkiej Lechii od oceanu, do oceanu?

                  https://en.wikipedia.org/wiki/Germanic_substrate_hypothesis

                  Germanic substrate hypothesis

                  The Germanic substrate hypothesis attempts to explain the distinctive nature of the Germanic languages within the context of the Indo-European languages. Based on the elements of Common Germanic vocabulary and syntax which do not seem to have cognates in other Indo-European languages, it claims that Proto-Germanic may have been either a creole or a contact language that subsumed a non-Indo-European substrate language, or a hybrid of two quite different Indo-European languages, mixing the centum and satem types.

                  The non-Indo-European substrate theory was first proposed by Sigmund Feist in 1932, who estimated that roughly a third of Proto-Germanic lexical items came from a non-Indo-European substrate and that the supposed reduction of the Proto-Germanic inflectional system was the result of pidginization with that substrate.[1] Which culture or cultures may have contributed the substrate material is an ongoing subject of academic debate and study. Notable candidates for possible substrate culture(s) include the Maglemosian, Nordwestblock and Funnelbeaker culture but also older cultures of northern Europe like the Hamburgian or even the Lincombian-Ranisian-Jerzmanowician culture. (…)

                  A to już tzw. staraeuropa i „Germanie właściwi” to też Pra-Słowianie? Skąd zatem wziął się żywioł gocki (I1 wg allo-allo) z ich germańskim językiem? On też spadł z kasmasa, jak NIE Baskowie R1b 100% ze stepu? Przecież wg Carlosa i Rudaweba, za Alinei step miał być ugro-fiński?

                  Nie pogubiłaś się w tym?

                  (…) „Czy tu umiesz wyjaśnić skąd wzięła się IE wśród EHG R1a Pra-Bałtów, bez wcześniejszych kontaktów z rzekomo pierwotnie IE WHG z I2a?” Nie. (…)

                  Przynajmniej nie uciekasz jak Robert od niewygodnych odpowiedzi. Brawo. Czyli co złapałem Was za jaja i tęgo trzymam tym NIE? 🙂

                  (…) O jak dużo przepisałeś o Wołochach. Ale nawet w tych notatkach zauważyli podobieństwo Wołocha z wałachem. (…)

                  Ech… Nie zauważyłaś oczywiście powiązania Wołocha z Lachem, nieprawdaż?

                  (…) Ayğır, ogier – może kogoś kto nie wałaszył koni nazywaliśmy Ogrami? Jak w północnych legendach, co? Idąc dalej tym tropem to Huni (Kuni) łączy Wołochów z Węgrami. (…)

                  Idąc tym tropem, niektórzy mogą mieć Ogromny kłopot z Ogrem i Ogrzewaniem… Uważaj, żeby stulejka nie zasłoniła Ci jasności widzenia tego, co było przed tureckawatą mieszanką na stepie. Przypominam Ci o Afanasievo i Andronowo, itp. Ogarnij się lepiej… hehehe

                  Polubienie

                • Wiem, że wykopali I1 na neolitycznych Węgrzech a nie w mezo Skandynawii.
                  Najwyraźniej I1 udali się na północ, jak legendarny Rus brat Lecha.
                  Masz wątpliwości czy bracia byli Słowianami ?
                  Tak czy srak dla I2 braterskie jest I1.
                  Weź pod uwagę że samookreślenie szwedzkich Samów brzmi Ruothi i mają niewiele mniej I1
                  niż N1c.
                  Finowie wszystkich sąsiadów z zachodu czyli po prostu Szwedów zwą Ruotsi, ale siebie tak nie nazywają. Ale Finowie mają inny stosunek N1c do I1 i u nich znacznie przeważa N1c coś 70% i jakieś 28% I1.
                  Dlatego Samowie skandynawscy pomimo UF języka mają więcej podobnych słów do naszych. Słowianskie I1 (Rusa) zostało zfinizowane przez N1c.
                  W części germańskiej skandynawii zostało zgermanizowane oczywiście. Ale zostawili sobie co nieco naszych słów, jak już pisałam kiedyś – islandzkie grejba – grzebień a nie comb.
                  I nie ma co zajmować się językiem germanskim, bo jak widzisz nawet oficjalnie jest uważany za pidżyn i hybrydę i Bastarda.

                  Polubienie

                • (…) Wiem, że wykopali I1 na neolitycznych Węgrzech a nie w mezo Skandynawii. (…)

                  BrawoOo!

                  (…) Najwyraźniej I1 udali się na północ, jak legendarny Rus brat Lecha. (…)

                  Trudno wgryźć się w lądolód, podobno 6 kilometrowej wysokości…

                  (…) Masz wątpliwości czy bracia byli Słowianami ? (…)

                  Jaja sobie robisz? Powiedz to allo-allo, to Cie zagazują! 🙂

                  Czyli co, podkładu językowego NIE w j. germańskich nie bierzesz na poważnie, czy tak? Skąd więc SHG i j. germańskie się były i więły? Znów kasmas?

                  (…) Tak czy srak dla I2 braterskie jest I1. (…)

                  Tak jak R1b z Pcimia Dolnego i R1b 100% ze stepu, ale NIE, jak np. baskijskie… Proszzz….

                  (…) Weź pod uwagę że samookreślenie szwedzkich Samów brzmi Ruothi i mają niewiele mniej I1 niż N1c. Finowie wszystkich sąsiadów z zachodu czyli po prostu Szwedów zwą Ruotsi, ale siebie tak nie nazywają. Ale Finowie mają inny stosunek N1c do I1 i u nich znacznie przeważa N1c coś 70% i jakieś 28% I1.(…)

                  I wynika z tego…?

                  (…) Dlatego Samowie skandynawscy pomimo UF języka mają więcej podobnych słów do naszych. Słowianskie I1 (Rusa) zostało zfinizowane przez N1c.
                  W części germańskiej skandynawii zostało zgermanizowane oczywiście. Ale zostawili sobie co nieco naszych słów, jak już pisałam kiedyś – islandzkie grejba – grzebień a nie comb. (…)

                  Zgermanizowane z kasmasa?

                  (…) I nie ma co zajmować się językiem germanskim, bo jak widzisz nawet oficjalnie jest uważany za pidżyn i hybrydę i Bastarda. (…)

                  Doprawdy? Ja porównuję zniekształcenia, a nie oceniam ilość cukru w cukrze… Wytłumaczysz skąd wzięły się j. germańśkie, skoro I1 to rzekomo Pra-Slawic tyż, hm?

                  Polubienie

                • „Czy tu umiesz wyjaśnić skąd wzięła się IE wśród EHG R1a Pra-Bałtów, bez wcześniejszych kontaktów z rzekomo pierwotnie IE WHG z I2a?”

                  Skribha nie umiał.. he he… ja zaś połączyłem to z epoką lodowcową i spędzeniem ludzi na mniejszy obszar, tzw, ściśnięciem (zmniejszeniem obszaru ale i liczebności, wszak im mniej ludzi tym szybciej zmieszają się językowo) ich (powiedzmy od Włoch do m.Czarnego) oraz wymuszeniem przez to ujednolicenia językowego, po czym na powrót rozeszli się po Europie północnej, tworząc dialekty, a także wchłaniając różne inne nietypowe grupy (może I1 była takim dziwadłem, które przetrwało na jakiejś wyspie żywiąc się rybami) ale i niektóre grupki mogły utracić swój język IE (może tak było z baskijskim R1b mającym kontakt z kaukaskimi grupami językowymi).
                  Ciągle były to małoliczebne grupy ale mobilne, jak to łowcy-zbieracze.

                  Polubienie

                • A skąd w ogóle NIE w Europie, skoro wszystko miało być IE, hm? Skąd podkład staro-europejski NIE w j. germańśkich, j.w.?

                  Polubienie

              • „Najstarsze pisemne wzmianki o Wołochach znajdujemy w źródłach bizantyńskich. W VIII wieku odnotowano w Macedonii Egejskiej miejscowość Vlahorihini,”

                Co oznacza Vlahorihini?
                Czy to jest vla-hor czyli ci co wleźli [vla] w góry [hori]?

                Polubienie

            • „Mapa z Bałtami powinna zainteresować Robka, żeby wiedział, że nawet na terenach GACa byli Bałtowie.
              I jakoś zweryfikował swoją teorię.”

              Obecność bałtyjskich elementów w GAC jest w pewnym momencie KONIECZNA, bo własnie GAC musi mieć kogoś slawizować, by moja teoria rabotała jak powiedzieliby ruscy.
              Wszak pierwotnie bałtyjski R1a musiał w końcu przeistoczyć się w słowiański R1a M458, kto wie czy ta zmiana nie miała miejsca już w isniejącym M458 a nie jego ojcu. R1a musi wejść w obszar GAC, niosąc tzw, dryf baltosłowlański, ale też nie przejmuj się jeśli będą GACki I2a z tym dryfem, gdyż mogą nabywać go poprzez kobiety.

              Dopiero po powstaniu mieszanki I2 i R1a M458 (epoka brązu) ma miejsce dalszy proces slawizacji na wschodzie, wzdłuż pogranicza ukraińsko-białoruskiego, aż po lechickich Wiatyczy i Radymiczy mających za sąsiadów tylko Bałtów i Ugrofinów,

              Na logikę R1a musiał wejść przez Mazowsze i Podlasie, a gdy będa pisać genetycy, że Mazowszanie wyglądają jak Białorusini to będzie własnie ten pierwotny proces sprzed 5000 lat.

              Polubienie

        • „Ps Co z Rumunami? Romowie, Romani jak Rzymianie?”

          Nie pamiętam by to ktoś wyjaśnił mi, ale chyba tych z Rumunii nazywano Arumunami/Aromani, a przecież ‚a’ to jest zaprzeczenie, odpowiednik ‚nie’.
          Zatem byliby oni określeniem na bałkańskich mieszkańców dawnego imperium Rzymskiego ale nie będący Rzymianiami z dzisiejszych Włoch.
          Byliby to Trakowie z Bałkanów, jak podawałem linka do dyskusji z przecieków braku I2 i R1a w czasach rzymskich na Bałkanach, genetycznymi Trakami są dzisiejsi Albańczycy, Zatem migrujący Trakowie, trzymający się pasm górskich, weszli z górzystej Tracji (Chorwacji) w Karpaty Wschodnie (dzisiejsza Rumunia) aż doszli po paru wiekach do Bieszczad i Tatr.
          Tyle, że tam już mieszkały plemiona słowiańskie, czyli takich Słowaków ominęli łukiem ze wschodu i zaszli od tyłu czyli z północy. Kto wie czy gdy Słowianie z Karpat nie ruszyli w V wieku na Bałkany, to oni nie weszli z czasem na puste obszary i migrowali dalej aż do Polski, Do tego dochodzie wejścia Madziarów do Slowian Panońskich, czyli to co działo się zawsze na przejściu ze stepów czarnomorskich do Cesarstwa Rzymskiego – wielki garnek bigosu.

          Romowie to zupełnie inna historia, nazwa wymyślona przez nich.

          Polubienie

  12. „Nie zauważyłaś oczywiście powiązania Wołocha z Lachem, nieprawdaż?”
    Zauważyłam. Ale nie potrafię tego zinterpretować.
    Było jakoś tak, że Wołosi ich ciemiężyli, więc poszli do Polski i nazwali się Lechitami.
    Albo jakoś podobnie.
    Nie dziwne, że Wlachy ich ciemiężyli więc uciekli i nazwali się Lachy?
    Może ruskie Lachy pierwotnie nie oznaczały Polaków a Wołochów?

    Czy myślisz, że jednak Wołoszyzna, Walachia etc to do nas przylazła ?

    Widziałeś Ogra? Może był sporawy jak Ogrom?
    Dlaczego jest taki śniady?

    Polubienie

      • „Czyli co, podkładu językowego NIE w j. germańskich nie bierzesz na poważnie, czy tak? Skąd więc SHG i j. germańskie się były i więły? Znów kasmas?”
        Myslisz, że jestem profesorką zwyczajną, czy co?

        I nie mieszaj SHG z językami germańskimi. SHG to mezolit i takie geny były zapewne i u nas, a wiemy z kopalnych próbek, że na pewno na Ukrainie. Więc to raczej Prasłowianie.

        Potomków facetów dotychczas tam znalezionych z mezolitu z I2 gdzieś wymiotło. Nie ma tego w Skandynawii. A I1 póki co nie został odkopany wiec mogło go tam nie być wcale w tym odległym czasie.
        Jak odkopią – wrócimy do tematu SHG.
        A ze starych genów to mamy tam jedynie mtdna wśród Saamek.

        Więc czy chcesz czy nie to póki co do najstarszych (z baby prababy od mezolitu) mieszkańców Skandynawii zaliczają się Ugrofinki.

        Nie wiem skąd się wzięły germańskie. Ale nie sądzę żeby gramatyka turecka istniała w mezolicie, więc Germanowie też jej jeszcze nie stosowali.

        Polubienie

    • „„Nie zauważyłaś oczywiście powiązania Wołocha z Lachem, nieprawdaż?”
      Zauważyłam. Ale nie potrafię tego zinterpretować.”

      No własnie, ja to zinterpretowałem, że nie ma tam ‚lah’ tylko vla+hori jak wlażć+góry, czyli specyficzne określenie ludów górskich.

      Polubienie

      • tylko, że włoch to jest już po przestawce, wołoch to rutenizm, a pierwotnie był wołch i tu mogą mieć rację oficjalne naukowce widzące powiązania z wilkiem

        Polubienie

        • ” a pierwotnie był wołch i tu mogą mieć rację oficjalne naukowce widzące powiązania z wilkiem”

          To by wówczas oznaczało ludzi wędrujących niczym stado wilków, proste i logiczne.
          W dodatku wilki w górzystym terenie były bardziej liczne z uwagi na trudność ich wybicia, trudność w zasiedlaniu przez ludzi, w Bieszczadach widać to do dzisiaj.

          Polubienie

      • jest jeszcze takie słowo „włosnąć” ѩꙁꙑці влъснѫштеі (języczy włosnąszczej) = mówi niewyraźnie/niezrozumiale, które daje analogię do niemców i pasuje do obcokrajowców mówiących cokolwiek zrozumiale

        Polubienie

  13. „Morlachs lub Nigri Latini” (Black Latins)
    i
    „Czarni Wołosi” mogą w rzeczywistości oznaczać „Północni Wołosi”, ponieważ tureckie słowo „kara” oznacza czarny, ale w starotureckim oznacza również Północ.”

    Zauważyłam że północ wszędzie była czarna.
    Jak francuska noir.
    I pancie z północy Noirmanowie.

    Polubienie

    • To odfieczne tureckawate słowo jakoś tak bardzo przypomina i sanskryckie i słowiańskie postacie. Chyba jednak po-andronowskie, a nie po-afanasjewskie, patrz kartwelskość j. baskiejskiego, za ostatnimi twierdzeniami także i Roberta, co do których mogę się zgodzić, bo brzmia logicznie.

      Ciekawe jak do tego zkartwelczenia R1b 100% ze stepu podejda inni… Świadczyłoby to może i o kartwelskich naleciałościach w j. italo-celtyckiech i germańskich, nie sądzicie? Może to jest przyczyną tej kentumowej kreolskości i wtórnych ubezdźwięcznień, co?

      Polubienie

    • „Zauważyłam że północ wszędzie była czarna.
      Jak francuska noir.
      I pancie z północy Noirmanowie.”

      Na pólnoc od Karpat jest odwrotnie, to co północne jest białe, tak jak biały jest śnieg, tak jak morze Białe i morze Czarne.

      Podejrzewam, że wynika z miejsca skąd pochodzi obserwator, z Turcji czy Włoch i Francji, im bardziej na północ tym bardziej błotniście, mokro.

      Polubienie

  14. Wrzucam ponownie nie moje 3 grosze do naszego koszyczka. Jak pisałem już kiedyś, to co napisał Rudaweb ma sens. Teraz napisał jeszcze lepiej, patrz: http://rudaweb.pl/index.php/2020/09/11/wojna-o-port/

    Piję do rzekomego braku R1a nad Dołężą, ale nie tylko do tego, patrz Pra-Słowiańskie IE WHG i EHG od Atlantyku, po przynajmniej Gural.

    Pisze teraz nowe rzeczy i tam znów wyłazi wtórność postaci bałtyckich lub ich zupełny brak, przy jednoczesnym występowaniu identycznych postaci ofitzjalnei odtfoszonego tzw. PIE, jak i Proto-Slavic, jak i postaci współczesnych…

    Wg Mię niepodważalnym faktem jest wtórność Proto-Balto-Slavic, wobec Proto-Slavic / PIE.

    Jak powstali tzw. Proto-Baltic? Z kim się zmieszali, skoro są różni od Proto-Slavic / Pra-Słowian / PIE, hm?

    Czy można przyjąć za pewnik R1b baskijską 100% kartwelskość stepu, patrz wtórne zniekształcenia w j. italo-celtyckich, armeńsko-greckich i germańskich, skoro przecież Skałkaz, a właściwie tzw. stepowy Maykop był bariera genetyczną, patrz:

    https://skrbh.wordpress.com/2019/06/05/187-ganj-dareh-watpliwy-prapoczatek-hodowli-rolnictwa-i-pra-slowianszczyzny/

    https://skrbh.wordpress.com/2019/05/17/186-pra-poczatki-pra-slowianszczyzny-przyczynek-do-dyskusji-i-ustalenie-wstepnego-protokolu-rozbieznosci/#comment-12808

    (Carlos dla miłośniczek UFów wszędzie)

    https://indo-european.eu/2018/05/the-caucasus-a-genetic-and-cultural-barrier-yamna-dominated-by-r1b-m269-yamna-settlers-in-hungary-cluster-with-yamna/

    http://eurogenes.blogspot.com/search?q=Caucasus

    https://www.biorxiv.org/content/10.1101/322347v1

    The genetic prehistory of the Greater Caucasus

    Polubienie

    • Podstawowy błąd jaki robią to nazywanie dryfu BAŁTYJSKIEGO dziwacznym dryfem baltosłowiańskim. Włściwie na podstawie czego go tak nazywają skoro wyłaniają go z poniższej klasyfikacji do współczesnych populacji?

      Jeszcze niedawno wielu z nich pisało, że rozpowszechnienie się tego dryfu nie ma nic wspólnego z rozpowszechnieniem się R1a.

      Moja hipoteza, że GACki były słowiańskie i zeslawizowały wpadające do nich, na ich teren bałtyjskie R1a, dało na przełomie brązu i żelaza słowiańskie R1a M458 i k,łużycką powstałą od 1300 r pne.

      Tam gdzie nie było GACków tam nadal R1a było bałtyjskie: Prusy, Jaćwingowie, Litwini, Bialoruś, ale mamy w epoce żelaza dalszą ekspanję na wschód słowiańskiego elementu zawartego pod R1a M458,oraz I2a i powstanie Słowian wschodnich.

      „Wg Mię niepodważalnym faktem jest wtórność Proto-Balto-Slavic, wobec Proto-Slavic / PIE.”

      Tego praprzyczyną może być mezolit, gdy elementu bałtyjskiego nie ma na Litwie i w okolicach, ale są tam I2a, R1b jako WHG, Pytanie gdzie wówczas przebywal R1a, ten który dał litewskich Bałtów w epoce brązu.

      Jeśli przebywał od Archangielska po Moskwę i Dniepr oraz Bug to niestety albo stety rolnictwo musiał otrzymać od południa, a na południu przebywał WHG zmieszany z EEF, stan na 6000 lat temuL

      a z niego z k. lendzielskiej już prosta droga do słowiańskiego GAC.
      Przejmując rolnictwo musiał zmienić swój język, stąd te wtórności.

      Polubienie

      • (…) Tego praprzyczyną może być mezolit, gdy elementu bałtyjskiego nie ma na Litwie i w okolicach, ale są tam I2a, R1b jako WHG, Pytanie gdzie wówczas przebywal R1a, ten który dał litewskich Bałtów w epoce brązu.

        Jeśli przebywał od Archangielska po Moskwę i Dniepr oraz Bug to niestety albo stety rolnictwo musiał otrzymać od południa, a na południu przebywał WHG zmieszany z EEF, stan na 6000 lat temuL (…)

        Czyli to I2a i R1b stworzyli „bałtyckość”, nieudanie proto-slawizując R1a, które było jakoś inne od bliźniaczej R1b… Ok. Jakie pierwotnie było R1a więc, skoro pierwszy raz wtórnie nieudanie proto-zeslawizowałi ich I2a i R1b i stworzyli Proto-Bałtów? Potem ich G2 już drugi raz poprawnie proto-zeslawizowało, przynajmniej w zachodniej części występowania R1a, czy tak?

        Czyżby Carlos miał rację i R1a było pierwotnie UF,.. może tak samo jak R1b, i to I2a proto-proto-zeslawizowało ich, co? 🙂

        Polubienie

    • W sumie, patrząc na tą mape:

      w zupełności wystarczyło, że Bałtowie 6000 lat temu mieszkali na Białorusi, między k.lendzieńska, trypolską i jamową zaś rolnictwo przejęli od k,lendzieńskiej
      Na tej mapie widać, że połowa Mazowsza 6000 lat temu była na pograniczu bałtyjsko-słowiańskim, może własnia stamtąd pochodzi ojcowski dla M458 R1a który został zeslawizowany i wniósł dryf bałtyjski do Polaków,
      Wychodzi, że przejęcie słowiańskich innowacji w bałtyjskim mogło mieć miejsce na Mazowszu 6000 lat temu.

      Polubienie

        • „Co odróżnia tzw. Proto-Baltic od Proto-Slavic, skoro Proto-Slavic było pierwotne? Co stworzyło Proto-Baltic?”

          Nie wiem, jedno proto nie jest pierwotniejsze od drugiego, jeśli już używasz tego zwrotu.
          Bałtowie jesli mają coś od Słowian to jest wtórne, czyli od nich przejęte i zniekształcone.

          Moim zdaniem Lengyel jest słowiańska, ale już Vincha nie za bardzo.
          Bałtowie w tym czasie są HG z wszystkimi tego konsekwencjami, przejście ich z HG do rolnictwa generuje zmianę językową,

          Polubienie

          • (…) Nie wiem, jedno proto nie jest pierwotniejsze od drugiego, jeśli już używasz tego zwrotu. (…)

            Szanuję, że przyznajesz, że nie wiesz czym różnią się te rzekome ludy. Proto- to jedynie ofitzjalny przedrostek, nic więcej.

            (…) Bałtowie jesli mają coś od Słowian to jest wtórne, czyli od nich przejęte i zniekształcone. (…)

            To podpowiada logika i dane.

            (…) Moim zdaniem Lengyel jest słowiańska, ale już Vincha nie za bardzo. Bałtowie w tym czasie są HG z wszystkimi tego konsekwencjami, przejście ich z HG do rolnictwa generuje zmianę językową, (…)

            Czyli jakim językiem mówili Proto-Bałtowie przez pierwszą nieudana slawizacją, dokonana przez rolników I2a, którzy sami zostali „zrolniczeni” przez G2 i E, jak mniemam?

            Polubienie

            • „Czyli jakim językiem mówili Proto-Bałtowie przez pierwszą nieudana slawizacją, dokonana przez rolników I2a, którzy sami zostali „zrolniczeni” przez G2 i E, jak mniemam?”

              Jak już wiemy w epoce brązu w Rosji mieszkali Ariowie R1a Z93 , ale…
              dopiero w epoce brązu R1a przyszło na Litwę i Łotwę, zatem ich język był już dialektem bałtyjskiego (odtwarzamy język bałtyjski z dialektu źmudzińskiego, który powstał z dialektu bałtyjskiego)
              to nie pozostaje nic innego jak postulowanie wspólnoty balto-aryjskiej, czyli pierwotny bałtyjski powinien być zbliżony do sanskrytu.

              Polubienie

              • Czy chcesz przez to powiedzieć, że ci R1a, którzy byli za Guralem (ci Twoi obecnie NIE UF, których nazwy zapomniałem, o których pisywałeś), że oni byli wcześniej IE Bałto-Ariami, i że oni nie mieli wcześniej kontaktów z Pra-Słowianami I2a? Ok, a kto tych IE R1a Bałto-Ariów za Guralem z ufizował i kiedy?

                Polubienie

            • „jakim językiem mówili Proto-Bałtowie przez pierwszą nieudana slawizacją, dokonana przez rolników I2a?

              Jedyna slawizacja a raczej ta pierwsza była w 100% udana i z niej wychodzi już słowiański R1a M458, natomiast to co nazwałbym przejęciem słowiańskiego słownictwa wraz nadejściem rolnictwa nie nazwałbym slawizacją.

              Takie procesy mają miejsce cały czas, tak jak możemy się domyśleć -gdybyśmy utracili pamięć w sposób masowy – w którym okresie Polska była pod okupacją CCCP, wiedząc że słownictwo związane z kosmosem jest w większości rosyjskiego pochodzenia a jednocześnie kiedy CCCP był wiodącym „zdobywcą; kosmosu.

              Język polski nie zmienił się ani o jotę, tylko nazywał to co było nieznane i nienazwane.

              Tak samo polski rower i angielski Rover (pierwszy sprzedawca rowerów w przedwojennej Polsce, rowerów znanych jako pojazd z dwoma takimi samymi kołami i łańcuchem), równiez moglibyśmy wnioskować takie zjawisko po masowej utracie danych i pamięci.

              Wracając do bałyjskiego, przejęli wiele słów i wymawiali je po swojemu ( na przykład nie mówimy ‚kompiutier’ tylko komputer) przez co ich język stał się bliższy, pytanie jak przed tym był bliski słowiańskiemu?
              Na to nie ma i nie będzie twardych dowodów, tylko domysły,

              „dokonana przez rolników I2a, którzy sami zostali „zrolniczeni” przez G2 i E, jak mniemam”

              Mniej więcej tak, tylko zauważ że I2a z GAC autosomalnie znajduje się tam gdzie współcześni Sardyńczycy, a jednak zachowali jednorodność YDna, zas to co poniżej Lendzieńskiej, czyli LBK, pamiętam że tam dominowało G2a.
              Mam swoją hipotezę, że z czasem może się okazać, że ci anatolijscy rolnicy z G2a są w jakiejś innej konfiguracji z postałymi YDna i rolnictwem.

              Polubienie

              • (…) „jakim językiem mówili Proto-Bałtowie przez pierwszą nieudana slawizacją, dokonana przez rolników I2a?

                Jedyna slawizacja a raczej ta pierwsza była w 100% udana i z niej wychodzi już słowiański R1a M458, natomiast to co nazwałbym przejęciem słowiańskiego słownictwa wraz nadejściem rolnictwa nie nazwałbym slawizacją. (…)

                Czyli znów wracasz do pomysłu niepokalanego poczęcia IE wśród R1a, które wcześniej nie miało kontaktu ani z WHG I21 i R1b?

                (…) „dokonana przez rolników I2a, którzy sami zostali „zrolniczeni” przez G2 i E, jak mniemam”

                Mniej więcej tak, tylko zauważ że I2a z GAC autosomalnie znajduje się tam gdzie współcześni Sardyńczycy, a jednak zachowali jednorodność YDna, zas to co poniżej Lendzieńskiej, czyli LBK, pamiętam że tam dominowało G2a.
                Mam swoją hipotezę, że z czasem może się okazać, że ci anatolijscy rolnicy z G2a są w jakiejś innej konfiguracji z postałymi YDna i rolnictwem. (…)

                Czyli wychodzi na to, że to G2 i E są Pra-Słowiańskie, czyli Renfrew miał rację, czyli Pra-Słowianie zbudowali Gobekli Tepe i mieszkali jednocześnie w Afryce, ale przy tym R1a była już tez IE i mieszkała sobie od Kartwelii, po Bajkał. Przyznam się, że szerzej to może być już tylko w Pra-Słowiańśkiej Ameryce Północnej nad Wielkimi jeziorami, gdzie R wydobywała miedź i exportowała ja do Pra-Słowiańśkiej Europy do swoich młodszych lub starszych kuzynów…

                O ile to wszystko, co twierdzisz dobrze zrozumiałem…

                Polubienie

                • „Czyli znów wracasz do pomysłu niepokalanego poczęcia IE wśród R1a, które wcześniej nie miało kontaktu ani z WHG I21 i R1b?”

                  Kultura lendzienska ma swoje ramy czasowe, więc pisałem ….o tych ramach czasowych.

                  „Czyli wychodzi na to, że to G2 i E są Pra-Słowiańskie, ”

                  Mi zupełnie nie wychodzi, ani nawet nie wychodzi, że Vinca nie była słowiańska, chociaż mogę się tutaj mylić.

                  Słowianie, a dokładniej ich język. muszą wywodzić się z niewielkiej w skali Europy krainy. Ta myśl jest obecna u wszystkich i allo i auto, a wynika z wiadomo czego, te języki są zbyt podobne między Moskwą a Dubrownikiem, między Wołgą a Łabą.

                  R1a wywiodło większość osób w przysłowiowe pole…

                  Pytanie zawsze było: jak to się stało.
                  Odpowiedziałem swoją hipotezą…. Nie muszę udowodniać co tam gra w językach bałtyjskich, ani germańskich, bo i po co…

                  Polubienie

                • (…) Kultura lendzienska ma swoje ramy czasowe, więc pisałem ….o tych ramach czasowych. (…)

                  Czyli R1a IE rzekomo Proto-Baltic i to R1a NIE na wschód od Guralu, o którym pisałeś, też pochodzi z kultury Lendzielskiej?!!

                  (…) Mi zupełnie nie wychodzi, ani nawet nie wychodzi, że Vinca nie była słowiańska, chociaż mogę się tutaj mylić. (…)

                  Czyli szerokie cokolwiek.

                  (…) Słowianie, a dokładniej ich język. muszą wywodzić się z niewielkiej w skali Europy krainy. Ta myśl jest obecna u wszystkich i allo i auto, a wynika z wiadomo czego, te języki są zbyt podobne między Moskwą a Dubrownikiem, między Wołgą a Łabą. (…)

                  I ta mała kraina niby tłumaczy rzekome IE WHG i EHG?!! To i EHG też pochodzi z tej samej małej krainy, co WHG?

                  (…) R1a wywiodło większość osób w przysłowiowe pole… (…)

                  Tu mogę się zgodzić, ale jest wiele ale…

                  (…) Pytanie zawsze było: jak to się stało. Odpowiedziałem swoją hipotezą…. (…)

                  To prawda, tyle że nie umiesz za jej pomocą wyjaśnić za wiele z tego, o co pytam. Dodatkowo im więcej się pytam, tym bardziej Twoje odpowiedzi stają się hm… niejasne…

                  (…) Nie muszę udowodniać co tam gra w językach bałtyjskich, ani germańskich, bo i po co… (…)

                  To prawda. Już pisałem, że nie widać u Ciebie zainteresowania wyjaśnianiem tych zagadnień, których nie umiesz wyjaśnić swoja teorią, cokolwiek to w sumie jest, patrz ostatnie pływania. Szkoda, ale to dla Mię dużo za mało i zamierzam drążyć to dalej i głębiej, bo uważam, że nie wyjaśniasz w sumie niczego.

                  Dałeś inną możliwość wytłumaczenia stanu obecnego, co jest chwalebne, ale jej nie rozwijasz. Jedynie unikasz odpowiedzi na wszystko to, co w tej teorii skrzeczy, patrz np. bariera genetyczna i jak wygląda też i językowa w tzw. stepowym Maykop, co niszczy logikę kartwelskiego stepu, odnajdywanego w 100% NIE Baskach WHG, czy może raczej EGH… Nie zechciałęś się odnieść do tego, ani do UF R1a na wschó od Guralu… Sam o tym pisałęś, a teraz co, brak Ci argumentów?

                  Jest mi i tak miło, że pchamy to dalej. Nie mniej jeszcze raz powtórzę, że prawdziwa teoria musi wyjaśniać wszystko, a nie tylko to co wygodne… Jestem coraz mniej przekonany, że to, co napisałeś o R1a jako rzekomym nie wiadomo skąd IE Proto-Baltic jest spójne logicznie. Niestety jak widzę pływasz i robisz uniki i jedynie bronisz się rękami i nogami przed wyjaśnieniem tych wszystkich problemów.

                  Jeszcze raz wzywam Cię do opisania tego co twierdzisz najlepiej w punktach, a także i ujęcia w tym opisie tego na co zwracam uwagę i wyjaśnienia tych wątpliwości.

                  A i przypominam Ci, że pomyliłeś się co do R1a nad Dołężą, a Rudaweb bardzo zgrabnie wyjaśnił zaistniałą sytuację, mimo, że wcześniej (nie tylko on zresztą) popełniał wiele logicznych wtop np. z tym R1a rzekomo nadciągającym jakoś z południa z Ganj Darech i jednocześnie samospalającym się od północy…

                  Nie jest sztuką zamilczeć niewygodne dane, jak to robią allo-allo. Sztuką jest przyznać się do błędu w rozumowaniu i stworzyć coś logiczniejszego, tak żeby to nowe wytłumaczyło to, czego Ty nie chcesz tłumaczyć,.. bo tak…

                  Polubienie

                • „A i przypominam Ci, że pomyliłeś się co do R1a nad Dołężą,”

                  Pisałem, że powinno być tam obecne, na pewno trzy próbki lokujące się autosomalnie centralnie wśród Słowian, jedna jest, pozostałe dwie nie zostały określone według YDna z tego co wiem,
                  Uzasadnienie jest łatwe, że k,łużycka była bogata w R1a, a bitwa miała miejsce tuż za granicą k, łużyckiej w tym czasie.

                  RudaWeb twierdzi, że R1a zwycieżyło i ich ciała wyniesiono, tylko to jest czysta podwójna spekulacja, a nawet potrójna,’

                  Po pierwsze, po tym co opublikowano, patrząc na rozmieszczenie na PCA Davidskiego, stwierdziłem, ze wygląda to jak wojna przybyłych z południa, z Czech z mieszkający tam na północy lokalnymi ludami, a wówczas, obecne tam są kultury późno neolityczne= ostatki po GAC.

                  I tutaj YDna się zgadza, GAC była jednorodna i wszystkie, 6 na 6, próbki są I2a2a, ogólnie powiedzmy I2a.

                  Widać ów podział, że połowa poległych jest I2a, zaś druga R1b, tego R1b które dominowało w k.halsztackiej, a Czechy przynależą do niej. W Czechach współczesnie jest równa ilość R1b i R1a, to R1a przyszło z północy, jest to niemal wyłącznie polskie-zachodniosłowiańskie R1a M458, co nasuwa mi wniosek, że k, łużycka zawierała go w 70-80%.

                  Tego się spodziewam, że k, łuzycka=R1a M458, czyli to jest syn tego R1a, które zostało zeslawizowane przez GAC, by po 1500 lat później rozmnożyć się i stworzyć k, łużycką

                  Nie podzielam zdania, że bitwa nad Dołęża była wojną k. łużyckiej, a jedynie z tej kultury mogą być i są pojedyczy najemnicy,

                  Zaś kilkaset lat po tej bitwie sprawy wyglądały już tak:

                  K,nordyjska, ta późno neolityczna (resztki GAC) zmniejszyła się zaś na wschodzie widać ekspansję zachodnio-słowiańską do Bałtów, wzdłuż współczesnej granicy białorusko-ukraińskiej, to z tego wezmą się wschodni Słowianie, a za chwilę na kierunku północnym pojawią się Wiatycze i Radymicze.

                  Karpaty, środkowa Słowacja są już słowiańskie, to z nich w V wieku wyjdą migracje białochorwackie na Bałkany, niosąc tam I2a1b, dlatego Chorwacja będzie słowiańska na 500 lat przed Moskwą i 700 lat przed Petersburgiem.

                  Polubienie

                • (…) „A i przypominam Ci, że pomyliłeś się co do R1a nad Dołężą,” Pisałem, że powinno być tam obecne, na pewno trzy próbki lokujące się autosomalnie centralnie wśród Słowian, jedna jest, pozostałe dwie nie zostały określone według YDna z tego co wiem, Uzasadnienie jest łatwe, że k,łużycka była bogata w R1a, a bitwa miała miejsce tuż za granicą k, łużyckiej w tym czasie. (…)

                  Odebrałem to co pisałeś o braku R1a dokładnie inaczej. Nie będę szukał teraz odpowiednich cytatów, bo to już bez znaczenia.

                  (…) RudaWeb twierdzi, że R1a zwycieżyło i ich ciała wyniesiono, tylko to jest czysta podwójna spekulacja, a nawet potrójna, (…)

                  Odbieram to znów dokładnie odwrotnie od Ciebie. To brzmi zwyczajnie logicznie.

                  (…) Po pierwsze, po tym co opublikowano, patrząc na rozmieszczenie na PCA Davidskiego, stwierdziłem, ze wygląda to jak wojna przybyłych z południa, z Czech z mieszkający tam na północy lokalnymi ludami, a wówczas, obecne tam są kultury późno neolityczne= ostatki po GAC. (…) Nie podzielam zdania, że bitwa nad Dołęża była wojną k. łużyckiej, a jedynie z tej kultury mogą być i są pojedyczy najemnicy, (…)

                  Zacytuję Ciebie: „tylko to jest czysta podwójna spekulacja, a nawet potrójna”.

                  (…) Zaś kilkaset lat po tej bitwie sprawy wyglądały już tak:(…)

                  (…) K,nordyjska, ta późno neolityczna (resztki GAC) zmniejszyła się zaś na wschodzie widać ekspansję zachodnio-słowiańską do Bałtów, wzdłuż współczesnej granicy białorusko-ukraińskiej, to z tego wezmą się wschodni Słowianie, a za chwilę na kierunku północnym pojawią się Wiatycze i Radymicze. (…)

                  To jest jedna z możliwości, ale jest ona równie prawdopodobna jak coś odwrotnego. Zacytuję Ciebie znów: „tylko to jest czysta podwójna spekulacja, a nawet potrójna”. Mapki do mnie nie przemawiają, ani kolorki. Może tak było, a może mapka kłamie?

                  (…) Karpaty, środkowa Słowacja są już słowiańskie, to z nich w V wieku wyjdą migracje białochorwackie na Bałkany, niosąc tam I2a1b, dlatego Chorwacja będzie słowiańska na 500 lat przed Moskwą i 700 lat przed Petersburgiem. (…)

                  Ale przecież I2a jest Pra-Słowiańskie od zawsze… Nie rozumiem tej ponownej slawicyzacji Pra-Słowian I2a!

                  Polubienie

                • „Zacytuję Ciebie: „tylko to jest czysta podwójna spekulacja, a nawet potrójna”.”

                  Przecież patrząc w którym miejscy na PCA Davidskiego znajdują się można bez trudu określić skąd pochodzą, skąd przyszli na miejsce bitwy, pisałem od początku o czesko-śląskim miejscy skąd przyszli, okazało się, że jednak z Czech.

                  Na pewno nie da się tego udowdnić na podstawie niesitniejących próbek jak czyni to Rudaweb.

                  Pamiętam też było tam parę rozpoznanych I2a1 i wcale bym się nie zdziwił, ze pochodzili z Karpat i zostali jako białochorwaci zabrani na bitwę przez grupę czeską.

                  Polubienie

                • Tym razem Rudaweb nie udowadnia czegoś brakiem czegoś. On napisał jak to mogło wyglądać. To jest wg Mię bardzo logiczne i prawdopodobne. Ty twierdziłeś, że R1a tam nie było, ale okazało się, że było, a próbki odrzucono… Domniemania mogą być różnie prawdopodobne. Nie oceniam, które jest lepsze, ale faktem jest, że R1a zostało tam znalezione, co zresztą mnie ani ziębi, ani grzeje.

                  Mnie zajmuje jedynie to, czego nie umiesz wyjaśnić swoją teorią. Rozumiem też, że chcesz widzieć sprawy, jak Ci wygodniej. Problem jest w tym, że Twoja teoria nie tłumaczy wielu podstawowych dla mnie zagadnień. Ty uparcie nie chcesz tego w żaden sposób wytłumaczyć i jedynie twierdzisz, co twierdzisz. To, co napisał Rudaweb ma sens. To co Ty piszesz też ma sens, ale jeśli chodzi o Dołężę pomyliłeś się w swoich szacunkach. Czy to coś zmienia? Nic.

                  Napiszę tylko to, że tak długo, jak nie będziesz w stanie odpowiedzieć na pytania np. o powstanie j. germańskich, czy np. wyjaśnić tych rzekomych ponownych slawicyzacji np. tego I2a na Bałkanach, przez I2a ze Słowacji, itp, no to nie posuniemy się do przodu. Ty będziesz głuchy na problemy, które ja podnoszę i nie będziesz ich widział, a ja będę je drążył. Może coś z tego wydłubię.

                  Teraz ponownie zadaję pytanie o problem bariery genetycznej w tzw. stepowym Maykop, i Twoim twierdzeniem o rzekomym kartwelskim stepie, a co za tym idzie o 100% stepowości kartwelskawatych Basków WHG, czy może EHG… Wg logiki nic tu nie zgadza się, a szkoda, bo to wyjaśniałoby może powstanie wtórnych ubezdźwięcznień słyszalnych w językach kentum.

                  annaM wspomniała coś o tureckawatej gramatyce j. germańskich, ale tego też nie wyjaśniła, mimo że ją o to pytałem. To bardzo ciekawe, jeśli przyjmiemy że tzw. „stara europa”, to I2a, czyli Pra-Słowianie. Te wtórne ubezdźwięcznienia są faktem i należy je czymś wytłumaczyć, skoro I1a miało być tez rzekomo Pra-Słowiańskie…

                  O pierwotnym języku R1a, jako rzekomych Proto-Baltic, też zamilkłeś… Byli UF, jak to sobie wymyślił Carlos? Jeśli tak, to R1b jako bratnie do R1a też mogło byc UF… Kto ich wszystkich zrobił IE i kiedy i jak?

                  Polubienie

                • „Mapki do mnie nie przemawiają, ani kolorki. Może tak było, a może mapka kłamie?”

                  W czym mają one kłamać? W genetyce?
                  Przedstawiają zasięgi kultur i naszym zadaniem jest połaczyć kultury materialne z genami i etnosem.

                  K,łużycka wyrażnie wybijała się w stosunku do kultur strefy leśnej, byli na wyższym poziomie, więc to oni byli dawcami nowych słów, to strefa leśna mogła je pożyczyć i zniekształcić, tylko i wyłącznie

                  Polubienie

                • „Tym razem Rudaweb nie udowadnia czegoś brakiem czegoś. On napisał jak to mogło wyglądać. To jest wg Mię bardzo logiczne i prawdopodobne. Ty twierdziłeś, że R1a tam nie było, ale okazało się, że było, a próbki odrzucono… Domniemania mogą być różnie prawdopodobne. Nie oceniam, które jest lepsze, ale faktem jest, że R1a zostało tam znalezione, co zresztą mnie ani ziębi, ani grzeje.”

                  Własnie udowadnia brakiem ciał, obecność jednej ze stron, czyli domniemuje obecność poprzez brak próbek.
                  Ja rozumiem, że ciałopalenie może być takim motywem, ale nie jak wyżej.
                  Twierdziłem że na R1a mogą być typowane tylko 3 próbki, bo autosomalnie są centralnie wsród współczesnych Słowian.

                  Czasami i wśród innych mógłoby się trafić, wszake jest udowdonione R1a z Eulau z epoki brązu na południe i na zachód od Dołęzy.

                  „Mapki są jak garnki, nie gadają.”

                  Kultury materialne są tworzone przez ludzi, a nie na odwrót, więc jest to uprawnione, jak choćby zasięg bałtyckiego brązu który niósł R1a i tzw. dryf baltosłowiański, a według mnie dryf bałtycki, który w epoce żelaza wygląda tak:

                  A teraz obszar Polski porównaj do materialnej k, łużyckiej:
                  https://i0.wp.com/www.home.umk.pl/~jacgac/mapaPola.jpg?zoom=2

                  To jest ten moment dziejów gdy w epoce żelaza część R1a pozostała bałtyjskim, ale druga część była już słowiańskim R1a jako k.łużycka,

                  Polubienie

                • (…) Własnie udowadnia brakiem ciał, obecność jednej ze stron, czyli domniemuje obecność poprzez brak próbek. Ja rozumiem, że ciałopalenie może być takim motywem, ale nie jak wyżej. (…)

                  R1a w próbkach było. I to 3 jak twierdzisz. Jego rozumowanie jest logiczne, co do i ciałopalenia i wystrzelania kolesi z południa. Ktoś musiał wygrać tę bitwę i nie musiało to być 50 na 50 w ilości trupów, żeby było zgodne z tym, co twierdzisz.

                  (…) Twierdziłem że na R1a mogą być typowane tylko 3 próbki, bo autosomalnie są centralnie wsród współczesnych Słowian. Czasami i wśród innych mógłoby się trafić, wszake jest udowdonione R1a z Eulau z epoki brązu na południe i na zachód od Dołęzy.(…)

                  Zaczynam podejrzewać, że zrobiłeś sobie badania Y-DNA i wyszło Ci I2a… i to stąd to uprzedzenia do R1a. Sam przypomniałeś Eulau. Twoje rozumowania jest dla Mię coraz bardziej zastanawiające, patrz to usilne unikanie odpowiedzi na drażliwe pytania…

                  (…) „Mapki są jak garnki, nie gadają.” Kultury materialne są tworzone przez ludzi, a nie na odwrót, więc jest to uprawnione, jak choćby zasięg bałtyckiego brązu który niósł R1a i tzw. dryf baltosłowiański, a według mnie dryf bałtycki, który w epoce żelaza wygląda tak:



                  A teraz obszar Polski porównaj do materialnej k, łużyckiej:

                  https://i0.wp.com/www.home.umk.pl/~jacgac/mapaPola.jpg?zoom=2

                  (…)

                  Powtarzam, że dla Kossinny garnki gadały po fielko-germańśku, a dla Ciebie widzę przemawiają mapki.

                  (…) To jest ten moment dziejów gdy w epoce żelaza część R1a pozostała bałtyjskim, ale druga część była już słowiańskim R1a jako k.łużycka. (…)

                  Nie rozumiem w tym jednego, a mianowicie tego, jak chcesz przekonać Mię do tego, na co nie umiesz odpowiedzieć? Czy mam przestać myśleć i nie zadawać pytań, ponieważ Ty nie znasz na nie odpowiedzi,.. a dodatkowo może to burzy Twój światopogląd w temacie rzekomego I2a, jako Pra-Słowiańskiego i dalej tego, co z tego wynika lub nie? Może inni umieją na to odpowiedzieć, skoro Ty nie chcesz lub nie możesz? Myślisz, że jestem jedyną osobą, która dojdzie do takich samych wątpliwości? A co jak inni zadadzą Ci te same pytania? W sumie to dlaczego zwyczajnie nie nakażesz mi i innym uwierzyć w to co twierdzisz?

                  Niech będzie, ja mogę być ślepym wyznawcą rzekomej Pra-Słowiańskości I2a, ale proszę jeszcze raz abyś napisał w punktach jak to było, żebym wiedział w jakie dogmaty wierzyć i o co Ciebie już nie pytać. To chyba uczciwa propozycja?

                  Polubienie

                • „R1a w próbkach było. I to 3 jak twierdzisz. Jego rozumowanie jest logiczne, co do i ciałopalenia i wystrzelania kolesi z południa. Ktoś musiał wygrać tę bitwę i nie musiało to być 50 na 50 w ilości trupów, żeby było zgodne z tym, co twierdzisz.”

                  Ale to wszystko jest spekulacją, bardzo luźną spekulacją, wizją a nie dowodem, dowodem są oznaczone i upublicznione próbki, a one układają się w dwie różne grupy oraz według YDNA również to się powtarza.
                  I to jest faktem.

                  Trzech R1a spodziewałem się, spekulowałem, okazało się na razie, że jest tylko jeden.

                  Badań YDna nie robiłem i robił nie będe,

                  Zobacz co odpisał Mchałowi na swoim blogu Dawidski i jakie oni mają myślenie, dokładnie tak spekulacjne jak Rudaweb (równiez pojawia się wątek nieistniejących próbek, tylko że wiemy iż winne jest ciałopalenie), na podstawie wikingów z X wieku, z całej europy północnej (Dania, Rosja, Gotlandia, Szwecja, Polska) osądzają, że Słowianie pochodzą z V wiecznych bagien Prypeci:
                  https://eurogenes.blogspot.com/2020/09/viking-world-open-analysis-and.html?showComment=1601383813086#c6264877387818561743

                  Na końcu ten logiczny absurd, Polacy pochodzą z bagien Prypeci, ale są bardzo zachodni jak na pochodzenie z tychże bagien.

                  Polubienie

                • Robercie, możesz mieć rację, i co do Dołęży i co do I2a. Przyznam się szczerze, że Dołęża nie interesuje Mię aż tak bardzo. I2a, jako Pra-Słowiańskie już tak. Chodzi mi o to, że jeśli nie umiesz wyjaśnić tych wątpliwości, o których piszę, to oznacza, że coś w Twoim rozumowaniu kuleje. Trzeba to znaleźć, jeśli chcesz pchnąć swoją teorię dalej. Myślę, że powinieneś się przespać z tym, co pisze od dłuższego czasu, dot. wypisania w punktach tego co twierdzisz. Wyszukajmy w tym wszystkie luki i postarajmy się na nie odpowiedzieć, a nie je zamilczeć.

                  Jeszcze raz powtórzę, że I2a jako Pra-Słowiańskie mi pasuje dokładnie tak samo, jak co innego, co ma sens… Nie jestem przywiązany do R1a, czy I1, czy czegokolwiek. Jestem przywiązany do logiki, a jak wielokrotnie wykazałem, widze jej braki w Twoich tłumaczeniach, patrz np. to ostatnie, rzekoma ponowna slawizacja I2a na Bałkanach, przez Słowian ze Słowacji,.. kimkolwiek by oni nie byli, czy R1a, czy I2a… To i Bałtowie i Baskowie i rzekomo kartwelski step samo sobie w kółko zaprzecza. Trzeba to rozwiązać w przejrzysty sposób, inaczej to będzie dreptanina w miejscu.

                  A co do Dawidskiego, to od czasu jego wtopy z Yamna, jako rzekomym PIE, coś on dziwnie kluczy po krzakach…

                  Trzyma się stepu kurczowo, patrz:

                  https://eurogenes.blogspot.com/2020/09/domestic-horses-were-introduced-into.html

                  Wednesday, September 16, 2020
                  Domestic horses were introduced into Anatolia and Transcaucasia during the Bronze Age (Guimaraes et al. 2020)

                  Over at Science Advances at this LINK. This is a very important paper because it basically eliminates West Asia as the source of the modern domestic horse lineage, which leaves the Pontic-Caspian steppe in Eastern Europe as the only viable option.

                  It also corroborates the linguistic theory that the Proto-Indo-European homeland was located on the Pontic-Caspian steppe. That’s because the horse is a key animal in the Proto-Indo-European pantheon, and it appears in Indo-European mythology in intricate roles. This suggests that the speakers of Proto-Indo-European weren’t just familiar with the horse but also managed to domesticate it. From the paper:

                  Abstract: Despite the important roles that horses have played in human history, particularly in the spread of languages and cultures, and correspondingly intensive research on this topic, the origin of domestic horses remains elusive. Several domestication centers have been hypothesized, but most of these have been invalidated through recent paleogenetic studies. Anatolia is a region with an extended history of horse exploitation that has been considered a candidate for the origins of domestic horses but has never been subject to detailed investigation. Our paleogenetic study of pre- and protohistoric horses in Anatolia and the Caucasus, based on a diachronic sample from the early Neolithic to the Iron Age (~8000 to ~1000 BCE) that encompasses the presumed transition from wild to domestic horses (4000 to 3000 BCE), shows the rapid and large-scale introduction of domestic horses at the end of the third millennium BCE. Thus, our results argue strongly against autochthonous independent domestication of horses in Anatolia. (…)

                  Rudaweb powinien to powyżej przeczytać i przemyśleć Botai, co to zjadło swoje koniki do cna..

                  Powtarzam jeszcze raz. Napisz co twierdzisz w punktach.

                  Polubienie

                • „I2a, jako Pra-Słowiańskie już tak. Chodzi mi o to, że jeśli nie umiesz wyjaśnić tych wątpliwości, o których piszę, to oznacza, że coś w Twoim rozumowaniu kuleje.”

                  Niech kuleje, przeczuwam nawet, o czym pisałem, że podział zachodni i południowi Słowianie może wiązać się z podziałem wewnątrz I2a, na I2a2a i I2a1b,
                  W dodatku Słowianie południowi jawią się jako pierwotniejsi od wschodnich, więc podział pierwotny byłby wówczas, Słowianie północni i południowi, mieszkający w Karpatach po obu stronach gór, od Słowacji po Bałyk.

                  Mezolityczne I2a2a było na Łotwie jak i w okolicach Ukrainy i Rosji ale i Motala (7000 lat temu) ze Szwecji był I2a1b, zatem należy zawsze mieć na uwadze, ze to nie będzie takie proste i oczywiste, a raczej nie udowadnialne,

                  Polubienie

    • A tu przykład myślenia o którym pisałem dwa lata temu, czyli Starcevo , I2a, I1a i rzekome przyjście R1a jakoś z Azji na Bałkany, patrz:


      Słowianie, najstarsza cywilizacja na świecie, cz.1
      73,967 views•Aug 14, 2020
      ewarawicz

      Uczymy się w szkole, iż najstarsze cywilizacje ..to.sumeryjska, egipska … tymczasem w świecie nauki…. odkryto już…tysiące dowodów na obecność wysoko rozwiniętej cywilizacji, na terenach środkowego Dunaju w Europie….. istniejącej tysiąc lat przed cywilizacją sumeryjską czy egipską. W muzeach możemy odnależć setki artefaktów z tych terenów, które liczą nawet 8 tys lat. Ta najstarsza cywilizacja można powiedzieć świata, ………..to nasi….. prasłowiańscy przodkowie.

      Anna Zastela
      Dziękuję za ciekawy materiał, choć interpretacja jest dość dowolna. Sama Pani w odległości zaledwie kilku minut twierdzi najpierw, że Słowianie są najstarszą cywilizacją, po czym nadmienia o grupie pochodzącej z Azji, która dołączyła do nich przynosząc ze sobą wysoko rozwiniętą kulturę rolniczą. Czy aby doprowadzić do takiego stopnia rozwoju nie potrzeba czasu? Jak zdążyli nabyć te umiejętności „dzicy” w stosunku do naddunajskich Słowian przybysze? Nadal Pani utrzymuje, że Słowianie są najstarszą cywilizacją świata czy to tylko przekorny tytuł mający na celu przyciągnięcie uwagi internautów?

      ewarawicz
      Przybysze, którzy przybyli z Azji Mniejszej rzeczywiście mieli już jakąś wiedzę o rolnictwie, co nie oznacza, że stanowili jakąś wielką cywilizację. Rolnictwem zajmowało się w neolicie wiele ludów i plemion …choć w dużo późniejszym czasie ….umiejętność ta była zaczątkiem tylko cywilizacji. Nadmieniłam o tym, aby tylko wskazać jak powstały mieszanki haplogrup w obecnej populacji Europy…to wszystko.. Cywilizację zaś tworzą dopiero umiejętności technologiczne, pismo i język. Stworzyła ją właśnie mieszanka tych dwóch haplogrup, która to mieszanka jest jakby pierwszymi prasłowianami…to oni razem będą budować kulturę, wspólny język i pismo….i etnos Słowian, którzy przecież dziś mówią w każdym rejonie wschodniej Europy tym samym językiem, jedynie lekko odmiennym. .. ale o tym, jak na końcu powiedziałam, opowiem w następnym odcinku. Pozdrawiam

      czarucha Czarucha
      Te 3 cośki po lewej stronie z czego są wykonane ? W 39 sekundzie

      ewarawicz
      To są gliniane tabliczki z Tartarii z protopismem kultury Vinca, pierwsze na świecie, datowane na 5500 p.n.e.

      Niuton Mraumrau
      Mogli chować zmarłych pod posadzką domów z powodów prozaicznych: Zimą ziemia mogła być na tyle zmarznięta że nie dało się wykopać dołu na pochówek, a w domu było to możliwe bo ogień się palił i ziemia nie przymarzała.

      Andrzej Zgódka
      Schemat występowania haplogrup Y -DNA w Europie omawiany od 3:34 minuty filmu nie jest precyzyjny, gdyż ogólne informacje o dominacji haplogrup zostały nałożone na współczesne granice pomiędzy Niemcami, Polską, Czechami i Austrią. W rzeczywistości haplogrupa R1a Y-DNA występuje licznie we wschodniej i środkowej Austrii oraz we wschodnich i środkowych Niemczech. Proszę spojrzeć na link https://pbs.twimg.com/media/DKkuKQ7XkAE6RyT?format=jpg&name=large przestawiający korelację pomiędzy częstością występowania R1a a poparciem dla AfD (2017 rok). Nie można zapominać o Sławianach m.in. z Połabia, którzy w większości ulegli germanizacji.

      ewarawicz
      Ma Pan racje.Mapa, którą przedstawiłam jest schematyczna i ogólna. Dziękuję za ciekawy link, może przyda mi się do dalszych rozważań i filmików. Pozdrawiam.

      Iwona i Janusz Bieszk
      1 week ago
      Janusz Bieszk – gratuluję publikacji tego filmu, który zauważyłem dopiero dzisiaj oraz który odkłamuje ukrywaną na świecie historię naszych przodków Prasławian i starożytnej Lehii inaczej Sarmacji. Gratuluję pani Ewo tej wartościowej prezentacji i ma Pani całkowitą rację, że Prawsławianie stanowili najstarszą cywilizację opisaną już chociażby w; Wedy Sławiańsko-Aryjskie, Awesta Pisma Święte Sławian czy Sarmacja prof. Nikćevića lub Księgi Rodu Sławiańskiego Stalmacha, patrioty, który ryzykował życiem jak Wolański, pisząc pod zbrodniczymi zaborami. Również monumentalne dzieło Mauro Orbiniego Il Regno De Gli Slavii (Królestwo Sławian ) z 1601 roku, które opisuję i omawiam w mojej ostatnio wydanej V Księdze Lehickiej.
      Jest już udokumentowane starożytne panowanie królów sarmacko-lehickih oraz budownictwo i transport w Lehii, patrz „Sławiańscy królowie Lehii …” i „Starożytne Królestwo Lehii …” tom 1 i tom 2 ostatnio wydany.
      Najstarsze protoosady/miasta obronne w centralnej Lehii (Polska), np. to; Zagórzyce 6000 lat p.n.e., Kornice 5200 lat p.n.e., Mierzyna 5000 lat p.n.e., Żyglin i Browino 4000 lat p.n.e. oraz w Lehii południowo-wschodniej (Ukraina), np. to; 4500 lat pn.e. Nebliwka (mająca 1200 budynków wzdłuż 50 ulic oraz piętrową świątynię !) oraz Talianki, Majdanskoje, Dobrowody itd. (patrz szczegóły rozdz. VIII Starożytne Królestwo Lehii. Kolejne Dowody strony 218-246).
      Także są już udokumentowane główne wojny i bitwy Sławian zarówno w starożytnosci (ok. 150), jak i we wczesnym średniowieczu (ok. 80) oraz zdobyte miasta ( patrz tom 2 strony 351-392).
      Również zidentyfikowano bite monety przez 11-tu królów Lehii starożytnych oraz 10-ciu wczesnośredniowiecznych (patrz ditto strony 17-70).
      A poniższym prześmiewcom; Łukasz z Torunia, Rob Robski, Der Kragenhai (raczej nie pochodzenia sławiańskiego ?), zalecam więcej pokory, mniej arogancji i poduczenia się prawdziwej historii Starożytnej Lehii i Sławiańszczyzny ! bowiem zostały już odkryte odnośne źródła historyczne, w tym stare 300 map w 11 językach obcych ! (Atlas jest już w Wydawnictwie).
      Reasumując, skończył się okres gdybania i biadolenia, a nastał okres twardych dowodów na funkcjonowanie Sławiańszyzny i Lehii w Starożytności wraz z królami sarmacko-lehickimi oraz herbowymi rycerzami Lehami inaczej Lehitami, którzy zorganizowali dwa największe w dziejach imperia funkcjonujące przez setki lat, a mianowicie; Imperium Lehitów oraz Imperium Sarmatów Wenedów, nazywane na starych mapach zagranicznych Wenedonia ! I takie są właśnie fakty i dowody. Pani Ewo – oczekujemy Części 2. Pozdrawiam Janusz Bieszk

      ewarawicz
      Panie Januszu, dziękuję za słowa uznania dla mojego filmiku. Pana książki, liczne wywiady na YouTube są znane każdemu kto choć trochę interesuje się Słowiańszczyzną. Jestem pod wrażeniem Pana wiedzy i przeogromnej pracy, którą Pan włożył w odkrywaniu prawdziwej historii Słowian i Polski. Dziś genetyka, archeologia i inne pokrewne nauki licznie dokumentują naszą słowiańską historię. Zgadzam się z Panem…jest to wiedza, z którą już trudno dyskutować…ona po prostu jest, trzeba nam ją tylko wydobyć na światło dzienne. Dziękuję także za informacje o Pana książkach, najstarszych osadach w Polsce, mapach, jak i innych autorach… to bezcenna wiedza, którą na pewno wykorzystam w następnych filmikach.

      Kristof Kobierski
      More pytanie brzmi nastepująca:Skąd mamy pewność ze ludzie ci byli czy przynależeli do kultury prą-słowiańskiej ? Czy są jakieś dowody które wskazują ze te ludy należeli do naszych prą-przodków? Mówię tu przede wszystkim o symbolach, biżuterii, garncarstwa etc… Czy ktoś tu z rodziny naszej wie więcej na temat Żercow lub Wołchow Słwawianskich i ich rytuałów duchowych? Czy są jakieś książki na ten temat? Dziękuje

      ewarawicz
      W drugiej części właśnie na pytanie jakie są związki z naszymi obecnymi Słowianami odpowiem. Pozdrawiam

      Polubienie

  15. A teraz spójrzcie na to, kto pojawia się w k.nitrzańskiej na Słowacji:

    Zwracam uwagę, że cały czas jest tam obecna I2a2 i I2a1, jest całkiem sporo, bo połowa tego co R1a, przybyłe z północy i zapewne niosące dryf bałtyjski oraz EHG. K, łuzycka będzie również bogata w R1a.

    Nie wiem dlaczego znika niemal całkowicie G2a?

    Polubienie

    • Nie wkleiło się, jeszcze raz to samo zdjęcie, a pokazuje ono, że R1a było obecne w k.nitrzańskiej w sposób masowy.
      https://tinypic.pl/p1wn34vavfqw

      Można prześledzić drogę migracji R1a na Słowację, gdyż ww,. kultura wywodzi się z….
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_protomierzanowicka

      „Faza/kultura protomierzanowicka (dawniej nazywana kulturą Chłopice-Veselè) – kultura, która pojawiła się prawdopodobnie jeszcze u schyłku istnienia krakowsko-sandomierskiej grupy kultury ceramiki sznurowej. Powstała zapewne na Wyżynie Małopolskiej i dała początek przemianom, dzięki którym wykrystalizowała się kultura mierzanowicka.

      W Polsce swoim rozproszonym zasięgiem objęła górne dorzecze górnej Wisły, górnego Bugu i górnej Odry, na zachodzie granica przebiegała wzdłuż Prosny, natomiast na północy stanowi ją prawdopodobnie rubież Pojezierza Mazurskiego. Na południe od Karpat zajmuje część zachodniej Słowacji i wschodnich Moraw, to jest obszary w dorzeczu Wagu i lewobrzeżnego dorzecza Morawy, poza tym we wschodniej Słowacji Kotlinę Koszycką. Na wschodzie występuje ona w dorzeczu górnego Dniestru i Bugu (tzw. Kotlina Nadbużańska).”

      Podano na ww. zdjęciu, że było to R1a Z645, ale podejrzewam, że napisali tak gdyż nie zbadali ich głębiej, a to byłoby już bardzo ciekawe, które to są kłady.

      Polubienie

        • Gdy wychodziło z Małopolski na Słowację 4400 lat temu na pewno, od wieków było już zeslawizowane, jednak coraz bardziej będziemy zbliżać się do miejsca skąd rozpoczęło swoją ekspansję, wszak na Litwę w epoce brązu również przyszło z południa.

          Tam też w nitrzańskiej było też R1b, zaś w Samborcu koło Sandomierza w tym okresie znaleziono również R1b, Samborzec, Bell Beaker, 2463–2142 p.n.e., R1b-L151,

          Trzcinica koła Jasła rownież przynależy do tego kręgu, to jest ewidentnie słowiańska kultura, które uczyniła Słowaków takimi jacy są obecnie, na tej mapie widać, że oni nie byli CWC:

          Miasto Nitra leży poza CWC, chociaż granica przebiega blisko, czyli jest tak jak opisują to archeolodzy, k.nitrzańska powstała z rozszerzenie kultury po sznurowej na południe.

          I2a na Bałkanach. To będzie ciekawe ile go wówczas w 5 wieku tam było, a ile zostało wprowadzonych nowych wraz z Białymi Chorwatami, na razie narracja jest taka, że I2a na Bałkabach w epoce rzymskiej nie było, więc nie ma co sie wysilać.

          Na pewno dużo jest w k.nitrzańskiej i I2a2 i I2a1. W sumie to dobry prognostyk z domniemaną migracją białochorwacką na Bałkany.

          Polubienie

          • Nie odpowiedziałeś w sumie na moje pytanie o slawizację I2a na Bałkanach przez R1a z północy, które nawiązywało do tego, co sam wcześniej napisałeś. Nastąpiła ona, czy nie? Czyżby wg Ciebie Pra-Słowiańskie I2a znikło z Bałkanów do tzw. 6w? To co tam było, skoro jego nie było?

            Polubienie

            • Wszystko co w 5 wieku przyszło na Bałkany z Karpat i okolic było słowiańskie od minimum 2000 lat.

              Ze Słowacji mamy już R1a Z280 z czasów k,nitrzańskiej:

              Davidsky był zaskoczony, że ta próbka ze Słowacji jest tak podobna do aryjskiego Z93 z rosyjskiej Samary, pomimo 2000 km odległości oraz niemal z nim identyczna..

              Zwróć uwagę na datowanie R1a z Samary od 300 do 1000 lat starsze, średnio 600-700 lat, można domyślać się, że to wczesne Z280 przyszło do Polski i Słowacji jako bałtyjskie(preCWC, 3200 lat pne) i zmieszało się z GAC, dając na PCA jego przesunięcie na południe, w dół, gdyż GACki były silne południowe, odstające, a widać to doskonale na tym:

              https://drive.google.com/file/d/0B9o3EYTdM8lQTzRYN3NaT0hvaGs/view

              GACki są w brązowych regionie oznaczeń.

              Litwini nie mają domieszki GAC, dlatego są centralnie w CWC i robią często za wzorzec Baltic Bronze Age
              Chyba wiesz gdzie w swojej masie znajdują się wojownicy znad Dołęży? Nieco na lewo od Polaków, gdyż z kolei nie mają domieszki CWC poza 3 przypadkami.

              Z280 i jego kład karpacko-wołżańsk:

              Cytat ze strony http://blog.vayda.pl/r1a/r1a-cts1211/:
              Częstość występowania CTS1211 jest największa w Słowenii, Słowacji, Łotwie oraz Polsce i Rosji. Jest haplogrupą Słowian południowych -około 80% R1a w tych krajach
              ….Subclade unique for Serbia and Bosnia-Herzegovia (formed 800 CE, TMRCA 1050)

              jednocześnie u sąsiadów Czechów w R1a dominuje wyłącznie M458.

              Polubienie

              • A gdzie to co napisałeś powyżej tłumaczy to, co napisałeś poprzednio dot. o rzekomej slawizacji I2a na Bałkanach przez R1a ze Słowacji?

                Czy chcesz powiedzieć, że Pra-Słowiańskie I2a wyszło zupełnie z Bałkanów, gdzieś hm… ze np. 4000 – 3000 lat temu, by powrócić tam gromadnie ze Słowacji podczas tzw. wędrówek ludów w tzw. 5w?

                Polubienie

                • Nic takiego nie napisałem, migracja ich, Słowian na Bałkany, była jako zmieszana grupa, bogata w I2 i R1a.
                  Napisałem tylko, że może zastali na miejscu jakieś I2 i je wchłonęli.

                  Polubienie

                • (…) Nic takiego nie napisałem, migracja ich, Słowian na Bałkany, była jako zmieszana grupa, bogata w I2 i R1a. Napisałem tylko, że może zastali na miejscu jakieś I2 i je wchłonęli. (…)

                  A to to kto napisał, ufoludki?:

                  https://skrbh.wordpress.com/2020/07/04/259-sku%ce%b4at-%cf%83%ce%ba%ce%bf%ce%bb%ce%bf%cf%84%ce%bf%ce%b9-skolotoi-%cf%83%ce%ba%cf%8d%ce%b8%ce%b7%cf%82-skuthes-scithae-scythae-scytowie-skytowie-%d1%81%d0%ba%d1%b5%d1%b3%d1%8b-sa/#comment-43618

                  (…) K,nordyjska, ta późno neolityczna (resztki GAC) zmniejszyła się zaś na wschodzie widać ekspansję zachodnio-słowiańską do Bałtów, wzdłuż współczesnej granicy białorusko-ukraińskiej, to z tego wezmą się wschodni Słowianie, a za chwilę na kierunku północnym pojawią się Wiatycze i Radymicze.

                  Karpaty, środkowa Słowacja są już słowiańskie, to z nich w V wieku wyjdą migracje białochorwackie na Bałkany, niosąc tam I2a1b, dlatego Chorwacja będzie słowiańska na 500 lat przed Moskwą i 700 lat przed Petersburgiem. (…)

                  …..

                  Może ja tu czegoś nie rozumiem, ale ponieważ uparcie ani nie chcesz odpowiadać na moje pytania, ani nie chcesz wypisać w punktach tego, jak to wg Ciebie było, no to nie pozostaje mi nic innego do stwierdzenia, że niestety wygląda na to, że sam sobie zaprzeczasz, np. patrz co do I2a Pra-Słowiańskiego, co to miało rzekomo zniknąć z Bałkanów, tak jak G2 i przyjść tam znów ze Słowianami ze Słowacji w tzw. 5w.

                  Może to ja pogubiłem się w tym, co twierdzisz? annaM, co Ty na to?

                  Polubienie

  16. Zastanawiam się która populacja przynieść mogła język bałtycki nad Bałtyk w BA.
    Wg Norfern-Ostrobothnian said…
    Target: Baltic_LTU_BA
    Distance: 7.9289% / 0.07928911
    38.4 Yamnaya_RUS_Samara
    34.0 POL_Globular_Amphora
    20.0 RUS_Karelia_HG
    7.6 WHG

    Target: Baltic_LVA_BA
    Distance: 9.9943% / 0.09994283
    34.8 Yamnaya_RUS_Samara
    29.2 POL_Globular_Amphora
    22.8 RUS_Karelia_HG
    13.2 WHG

    Target: Baltic_EST_BA
    Distance: 10.1335% / 0.10133486
    34.6 Yamnaya_RUS_Samara
    29.0 POL_Globular_Amphora
    24.2 RUS_Karelia_HG
    12.2 WHG
    Około 30% GACa mieli z Polski?
    Ktoś się myli, Albo komentator z Eurogenes albo Robek „Litwini nie mają domieszki GAC, dlatego są centralnie w CWC i robią często za wzorzec Baltic Bronze Age” Albo 0 albo 30 to duża różnica.

    Polubienie

    • „Zastanawiam się która populacja przynieść mogła język bałtycki nad Bałtyk w BA.”

      Gdy połączysz liniami źródła tych składowych, to gdzie wypadnie ich przecięcie się?

      Czy nie na Białorusi?
      Czy Białoruś nie jest obszarem który bałtyjscy fanatycy nie zaznaczają jako z najpierwotniejszą hydronimią?
      Czy to nie Białoruś nie została ostatecznie zeslawizowana dopiero w XVI wieku?

      Pytanie tylko czy bardziej wschodnia Białoruś?
      Czy zachodnia, tym samym czy podejrzenie nie pada na Mazowsze?

      Polubienie

      • Chodzi o to co napisałeś „Litwini nie mają domieszki GAC, dlatego są centralnie w CWC i robią często za wzorzec Baltic Bronze Age”
        A jak widać Baltic BA miał około 30% POL_Globular_Amphora.
        Coś nie gra.
        Tak czy srak Baltic BA był z Polski. (częściowo) Więc BA Bałtowie byli para Polakami.
        „Czy Białoruś nie jest obszarem który bałtyjscy fanatycy nie zaznaczają jako z najpierwotniejszą hydronimią?”
        Co to najpierwotniejsza hydronimia?
        Ja pamiętam, że językoznawcy znależli przedbałtyjską hydronimię i zaliczyli ją do UF. Coś podobnego do UF musiało chyba jednak egzystować na Białorusi przed przybyciem Bałtów. Ciekawe czy w Estonii starsza jest hydronimia bałtycka czy UF? Co Babik mówi?
        Przed Łotyszami jeszcze w średniowieczu żyli tam UF Liwowie. I jakimś cudem obok są IE Litwowie.
        „Czy to nie Białoruś nie została ostatecznie zeslawizowana dopiero w XVI wieku?”
        A co tam wcześniej mówiono?
        I jeszcze przypominam że zachodnia czyli nadmorska Litwa nie ma hydronimii bałtyckiej, a uznawaną za staroeuropejską, którą nazwali sobie wenetyjską. Nazwa jak nazwa, ale rzeka wg Słowian to nie UF Vaina jak Vainatowie ale Dźwina jak np. Dziwnów.
        Więc nadal zastanawiam się która populacja przyniosła j bałtycki. Jeśli WHG to staroeuropejscy Jadźwingowie z Dźwinowa, Słowianie to GAC, to albo Karelia była UF a Bałtowie z Samary albo odwrotnie. Stosunek tych populacji u bałtofinów wskazuje na 1 wersję.
        Ps Mazowsze jest słowiańskie Podlasie białoruskie.

        Polubienie

        • „Chodzi o to co napisałeś „Litwini nie mają domieszki GAC, dlatego są centralnie w CWC i robią często za wzorzec Baltic Bronze Age”
          A jak widać Baltic BA miał około 30% POL_Globular_Amphora.
          Coś nie gra.”

          Na mapach zasięgu kultury GAC Litwa i Białoruś były poza nią, więc pisałem, że mieli zero GAC. Nadal będe się tego trzymał.

          GAC był mieszanką WHG i EEF w stosunku 60:40 w innych pokazują 70:30, z drugiej strony wiemy, że Trypolska od strony Ukrainy i Rumunii wniosła coś podobnego, a mianowicie EEF, widać to doskonale na tej mapie:

          więc może jest to sytuacja jak z podobieństwem CWC i Yamowej.

          Polubienie

          • „GAC był mieszanką WHG i EEF w stosunku 60:40 w innych pokazują 70:30,”

            Na odwrót WHG i EEF jako40:60 oraz 30:70, więc jeśli mieliby 30% GAC to w sumie wystarczyło im 20% EEF od Trypolczyków, za pośrednictwem k. Sredni Stog a to tam przecieź znaleziono najstarsze jak dotąd R1a M417, zaś brąz na Litwie to wyłącznie synowskie kłady M417.

            Polubienie

        • „I jeszcze przypominam że zachodnia czyli nadmorska Litwa nie ma hydronimii bałtyckiej, a uznawaną za staroeuropejską, którą nazwali sobie wenetyjską. Nazwa jak nazwa, ale rzeka wg Słowian to nie UF Vaina jak Vainatowie ale Dźwina jak np. Dziwnów.
          Więc nadal zastanawiam się która populacja przyniosła j bałtycki. Jeśli WHG to staroeuropejscy Jadźwingowie z Dźwinowa, Słowianie to GAC”

          Ale Litwa, Łotwa przed wejściem R1a w epoce brązu była autosomalnie taka jak ówczesna Polska, nie mam czasu na szukanie, ale w mezolice znaleźli tam I2a oraz jakieś rzadkie R1b zatem to staroeuropejskie będzie tym co ja nazywam słowiańskim od I2a, które to I2a dominował równiez na Wyspach Brytyjskich, stąd mamy np. takie przypadki słowne: love-liebie-lubić-lublu a po litewsku… meilė

          Język bałtycki przyniosła populacja EHG/R1a. Mi się to dodaje.

          Polubienie

          • (…) Język bałtycki przyniosła populacja EHG/R1a. Mi się to dodaje. (…)

            EHG i WGH to wg Ciebie IE, tak jak i zniknięci tzw. staro-europejczycy… Powtarzam pytanie jakim językiem mówili R1a, zanim ich coś nie zindoeuropeizowało, gdzieś tam, jakoś?

            Polubienie

  17. Robku, ale jeśli na wschodnim Bałtyku w mezolicie dominowało I2, które uważasz za Słowian to nie opowiadaj że przed Bałtami nie było tam Słowian.
    Bo wychodzi masło maślane.
    „Język bałtycki przyniosła populacja EHG/R1a.”
    Yamnaya_RUS_Samara
    POL_Globular_Amphora
    RUS_Karelia_HG
    WHG
    A skąd wiesz że nie Yamna RUS Samara?Przecież tego było najwięcej. Dlaczego uważasz, że 20% Karelia_HG zdominowało językowo 38.4% Yamnaya_RUS_Samara i 34% POL_Globular_Amphora?
    I jak ci się dodają UF w tym wszystkim?
    Northern Sami guođđit kuo̯ððiːh(t) – loss, disappearance, lack
    U nas guobbit(h) brzmi jak zaburzanska zguba.
    I najstarszą warstwą pod „bałtycką” hydronimią na Białorusi była UF. To co tam było przed EHG? PreEHG? Jak myślisz?
    A może uważasz, ze WHG było UF? I w GAC zmieszało się EEF z UF WHG dając Słowian?

    Polubienie

    • „Robku, ale jeśli na wschodnim Bałtyku w mezolicie dominowało I2, które uważasz za Słowian to nie opowiadaj że przed Bałtami nie było tam Słowian.
      Bo wychodzi masło maślane.”

      Od początku pisałem, że przed R1a, czyli w mezolicie była tam populacja podobna do tej z terenu mezolitycznej Polski. Było to widać już dawno na kolorowankach genetikera, zresztą jedną ze stron bitwy nad Dołężą, bogatą w I2a, również zaliczyłbym do tej samej grupy, chociaż mezolit był już wspomnieniem.

      UF na Białorusi? Nie wierzę w to, nie uznaję jego istnienia w mezolicie ani w neilicie, Dla mnie nie jest to żaden argument w dyskusji, szczególnie, że już wiemy, że na wschód od Białorusi, w neolicie istniała k.Fatianowska, kultura aryjska.

      Po prostu nie ma miejsca na UF, na zachód od Fatianowskiej była k,średnio-dnieprowska:

      W niej widziałbym źródło bałtyjskości a nie Karelię.

      Polubienie

      • Jakim językiem mówił R1a, przed tym jak pierwszy raz został nieudolnie zeslawizowany przez I2a, kiedy to dotarł w końcu na zachód stamtąd, gdzie bywał wcześniej, gdziekolwiek to było? Co jest pierwotnym podkładem językowym w Proto-Baltic?

        Polubienie

          • Wg tego co już napisałeś, (nawet bez tych odpowiedzi, o które proszę od dawna), wygląda mi na to, że sam sobie ciągle logicznie zaprzeczasz i świadomie uciekasz od tego… Nie wygląda to dobrze. Pytam się, czy mylę się?

            Polubienie

            • Co mnie język bałtyjski obchodzi… Jeśli sprawdzi się w oficjalnej publikacji, to co widzieliśmy na video konferencji, że k.Nitra 2200 lat pne była bogata w R1a Z280, a jednocześnie będzie to potwierdzeniem ciągłości R1a Z280 w Małopolsce i Słowacji aż do dzisiaj (wbrew temu co pisze Dawidski), wówczas będzie to potwierdzenie tego:

              a to będzie oznaczało możliwość utożsamienia R1a Z280 z Lachami, czyli ludami lechickimi.
              Od dawna zwracano uwagę, ze nazywają nas tak Węgrzy (Lendzien) oraz ludzie ze wschodu ( w tym także Nestor w 12 wieku), gdy ludzie z Niemiec nazywali nas Słowian jako Wenden, Wenedowie.

              Rysuje się takie schemat:
              R1a M458 – Wenedowie
              R1a Z280 – Lechici

              Przypomnę, że jest to czas 2200 lat pne, a w mojej hipotezie slawizacja R1a miała miejsce 3300-3000 lat pne gdy powstawała CWC.

              Polubienie

              • (…) Co mnie język bałtyjski obchodzi… (…)

                Masz / możesz mieć bardzo wiele racji w tym co piszesz, ale unikanie odpowiedzi na niesłuszne pytanie poważnym nie jest. Tyle.

                Polubienie

                • Połącz jakiś średniowieczny bałtyjski z sanskrytem a otrzymasz pierwotny język R1a.
                  Językoznawcy zajmują się badaniem języków ponad 100 lat i niczego nowego już nie wymyślą, szkoda zajmować się tym tematem, może być używany jako ciekawostka dla wybranych słów.

                  Polubienie

                • Robisz te wszystkie uniki, nie odpowiadasz na moje pytania lub zwyczajnie udajesz, że niby nie rozumiesz co piszę, ponieważ jest Ci niewygodnie, że tak łatwo znajduję luki w Twoim rozumowaniu, prawda?

                  W taki sposób chcesz niby udowodnić swoje racje? Mam je uznać, bo nie masz argumentów? Usilnie pchasz Mię do czegoś dokładnie odwrotnego… 😦

                  Polubienie

  18. Witam!

    nawiązując do powyższej dyskusji, polecam
    https://eurogenes.blogspot.com/2020/09/viking-world-open-analysis-and.html?commentPage=2
    i komentarze Dawidzkiego:

    1-szy 7 października 2020 o 20:47
    @Matt

    „Nie ma potrzeby zakładać, że istniała kontynuacja wczesnych przodków wyrobów Corded Ware do BA we wschodnim Bałtyku, ani że nie było kontynuacji lokalnych przodków wyrobów Corded Ware / GAC w Polsce do chwili obecnej.

    To, co mogło się wydarzyć i prawdopodobnie się wydarzyło, to masowe, prawie całkowite zmiany populacji, które rozpoczęły się w późnym okresie Corded Ware.

    Widzicie, prawdopodobnie dlatego, że klady chromosomu Y związane ze współczesnymi bałtosłowiańskimi zaczynają pojawiać się w Bałtyku i w jego pobliżu od bardzo późnego okresu ceramiki sznurowej, a także wtedy pojawia się specyficzny dryf bałtosłowiański.

    Należy również pamiętać, że z kolei Bałtyk BA został prawdopodobnie w dużej mierze zastąpiony przez kolejną falę migracyjną, która dała początek współczesnym Bałtom, ponownie prawdopodobnie z południowego wschodu.”

    2-gi 7 października 2020 o 23:24
    „To jest problem z podejściem Matta do rzeczy tutaj. To tylko gra w genetykę.

    Wydaje się nawet, że nie wie, że języki wschodniego Bałtyku są niedawnymi przybyszami (po BA) do Wschodniego Bałtyku. ”

    3-ci 7 października 2020 o 23:48
    „@Matt

    Mówię, że Baltic BA nie powstało we wschodnim Bałtyku, ale pochodziło z innego miejsca, gdzie istniały populacje o wysokim poziomie pochodzenia HG i dryfie bałtosłowiańskim.

    I mówię, że stamtąd też pochodzą Bałty, ale trochę później.

    Ponieważ Słowianie są blisko spokrewnieni z Bałtami, ale mają znacznie niższy poziom pochodzenia HG, prawdopodobnie utworzyli się tuż na południe od tej strefy.

    Myślę, że przekonasz się, że to całkiem dobrze pasuje do archeologii i językoznawstwa.”

    pzdr

    Polubienie

    • UWAGA! Powyższy komentarz wpadł dziwnie do spamu i tylko przez przypadek go zobaczyłem. Mam dziennie nawet do 500 spamów i nie sprawdzam nic, co tam wpada, tylko usuwam. Kopiujcie swoje wpisy i jeśli one się nie pojawią, piszcie tu o tym bez żadnych załączników! Jak będę wiedział, że coś takiego ma miejsce, będę sprawdzał wtedy spam i odzyskam ten komentarz.

      Polubienie

    • „„Nie ma potrzeby zakładać, że…… nie było kontynuacji lokalnych przodków wyrobów Corded Ware / GAC w Polsce do chwili obecnej.”

      Chyba źle to zrozumiałem za pierwszym czytaniem.
      Wnioskuję, że Dawidski zakłada kontynuację od CWC/GAC do dzisiaj.

      Polubienie

  19. A ja już znam 2 słowa ariobałtów.
    Bezjēdzība – bez sensu
    nabadzībā – bieda

    Znalazłam wschodniobałtycką rasę ( 1 od góry)

    A tu typ gocki. Podobno dominujący u nas do X wieku. Po którym to nastąpiła wymiana populacji na brachycefalów.

    Gościa z rasy dynarskiej odkopano w Pruszczu. Był wysoki aż 168 cm. Nazwali go Hunem. Bo był zagłodzony i miał wrzód na zębie. Który mu nieustannie dokuczał. Poza tym przypuszczają że pochodził z Kaukazu.

    Polubienie

    • I mówił on ten bałtycki Got ze Skałkazu po skałkaskiemu, czy po fielko-gocku, jako Ariobałt, hm? A co z jego zamiennikiem i pociągłej twarzy? A co z ich przodkami, sprzed zapoznania się z rzekomo Pra-Słowiańskimi I2a nad Białym Błotykiem? Szwargotali oni już wtedy po fielko-germańsku, czy ufali, po ugro-fińsku, a może mruczeli gardłowo po jakiemuś zachodniosyberyjsku, hm??

      annaM, masz jakieś pomysły co do wcześniejszego języka Pra-Bałtów R1a, tego sprzed pierwszego nieudanego neolitycznego zeslawizowania ich przez odwiecznie staro-europejskich Pra-Słowiańskich I2a? Podzielisz się może łaskawie nimi tu?

      Robert niestety najwyraźniej nie ma na to żadnego pomysłu, skoro jak widać na dobre wycofał się na z góry opatrzone i we mgle okopane pozycje… To dlatego nie oczekuję od niego na te pytania odpowiedzi, a od Ciebie…

      Polubienie

      • Czy to z grubsza nie potwierdza mojej starej hipotezy że pierwotnymi Sklavinami byli Sklavowie, Skalvowie z bałtyckiej Skalowii – Sklawii?
        Najpierw Goci ich nękali, ale wtedy na odsiecz przybył Hun Attyla (Dynarczyk z 3 zdjęcia) Role się odwróciły i to Goci musieli bronić Wistlawudu przed Hunami. Po czym Sklawowie poszli z Hunami na podbój Europy.
        Dlatego współcześni Polacy wykazują najwięcej pochodzenia bałtyckiego.
        Ardagast – pierwsze sklavinskie imię zapisane przez Bizantyjczyków wykazuje przestawkę bałtycką. Łotewskie aiz- like Russian за-.
        Co do języka praBałtów pytaj Robka. Czy Karelczyk był Bałtem, czy Vasiljevka był Bałtem, czy Aleksandria był Bałtem? Czy faceci z niemieckiego CWC też byli Bałtami? I białe mumie z R1a też?

        Polubienie

        • Robert ostatnio za dobrze opanował sztukę uników. Zmęczyłem się próbując wyciągnąć od niego proste odpowiedzi na moje pytania i postanowiłem się poddać. Ani nie udowodnił swoich tez, ani nie rozwiał żadnych wątpliwości. Wszystko wróciło do miejsca, skąd wyszło, czyli robię swoje dalej i badam rdzenie. Geny jak widać nie gadają, tak samo jak skorupy garnków.

          Polubienie

        • „Czy faceci z niemieckiego CWC też byli Bałtami?”

          Dobre pytanie, ale mam jeszcze lepsze, własnie czytam na eupedoo, ze aż 25% Norwegów ma R1a Z284 i to by było pytanie o ten kład w R1a.
          Bo jeśli jest tam ich aż tylu, a R1a ma być pierwotnie słowiańskie, to dlaczego nie ma u Norwegów nawet śladu słowiańskości?
          A dziwnym trafem, I2a wynosi tam ..0%.

          Jeśli ludzie chcieli Gotów przypisać do jakiegoś znacznika YDNa to ja bym podpowiadał do I1, że wywodzą się z jakieś grupy, która miała dużo albo średnio dużo tego YDNa, a jednocześnie zgadzałoby się z ich skandynawskim pochodzeniem.
          Mapa ich rozkładu z grubsza odpowiada ich wędrówce po Europie:

          Polubienie

    • „A tu typ gocki. .”

      Ów typ gocki jest klasycznym przykładem typu bałtyjskiego a wygląda on jak syn albo wnuk małżeństwa z pierwszego zdjęcia, opisanego jako typ wschodniobałtyjski

      „Podobno dominujący u nas do X wieku. Po którym to nastąpiła wymiana populacji na brachycefalów”

      Z tego co pamiętam to zmiana ta miała miejsce w całej Europie środkowo-północnej, od Renu po Bug, a może i dalej, po Dniepr. Wiązałbym to ze zwiększeniem ogólnej liczby mieszkańców, czyli zwiększeniem zagęszczenia ludności, być może przestał działać system doboru partnerów znany z rzadkiego zagęszczenia, częściej zaczął również dokuczać głód wywołany zmniejszeniem się zasobów,

      Polubienie

    • „Gościa z rasy dynarskiej odkopano w Pruszczu. Był wysoki aż 168 cm. Nazwali go Hunem.”

      Właśnie dane na eurogenes linka do najnowszej pracy o Sarmatach znad Wołgi, ale są tam też Hunowie w porównaniu ile kto ma wschodnioazjatyckiego a ile kto zachodnioazjatyckiego mtDna:

      https://hfrir.jvolsu.com/index.php/en/component/attachments/download/2297

      Hunowie nalezeli bardziej do rasy żółtej niż białej, więc trudno mówić o dynarskości.

      Sarmaci znad Wołgi to 8 na 11, czyli dominuje R1a, w domyśle Z93 chociaż tego nie wymieniono w pracy.
      Czyli są przynależni do grupy fatianowsko-aryjskiej, na pewno niesłowiańskiej. Dodałem fatianowskiej bo może lepiej to będzie działać na wyobraźnię jak blisko Bałtów mieszkali i to u swych źródeł.

      Natomiast antropologicznie Słowianki z GAC, a ogólnie kultury lendzieńskiej, wyglądały tak:

      Chociaż podawano, że te z Kujaw, miały blond włosy, jasne oczy ale nie wiem czy to nie była jakaś pomyłka

      Polubienie

  20. S, pomysł Robka na bałtyckość R1a nie jest całkiem pozbawiony logiki.
    Otóż Słowian charakteryzuje I2 din. Więc założenie że to podstawowa hg Słowianska znajduje dowód w populacji Słowian wschodnich, gdzie jest w umiarkowanej wysokości. A tam na wschodzie gdzie jej brak albo jest ale mało (Litwini) są inne języki.
    Zatem istnieje korelacja między Słowianami wschodnimi i I2din. I brak korelacji w przypadku Słowian wschodnich i R1a. Ze względu na jej obecność u Bałtów – nieSłowian i innych UFów- nieSłowian.

    W przypadku Słowian połabskich brak oznaczeń hg. Ale w Niemczech obecnie ya hg prawie nie występuje. A w Polsce jest jedynie istotna w Pd wschodniej części kraju. Dlatego część badaczy opowiada się za kulturowym a nie demograficznym wpływie Słowian na terenie Polski i Niemiec.

    Więc co z Bałtami jeśli mają circa po równo R1a i N1c? Wiadomo że ta 2 hg niosła UF języki. Więc indoeuropejskość musiała przynieść R1a.
    Kropkę nad I postawił Babik ze swoimi wnioskami o bałtyckości nie tylko dawnej Białorusi ale i północnej Ukrainy i zachodniej Rosji.

    Polubienie

    • I to wg Ciebie jest wyjaśnienie wszystkich moich wątpliwości dotyczących I2a i tego, co napisał był lub nie o tym Robert, o których to wątpliwościach piszę tu już dość długo, hm?

      Polubienie

    • „Otóż Słowian charakteryzuje I2 din. Więc założenie że to podstawowa hg Słowianska znajduje dowód w populacji Słowian wschodnich, gdzie jest w umiarkowanej wysokości. A tam na wschodzie gdzie jej brak albo jest ale mało (Litwini) są inne języki.”

      Prawdziwą jest na razie zachodniosłowiańskość I2a2 gdyż to ona jest twórcą GAC, w Polsce i na Ukrainie, ale być możę znajdzą i I2a1b więc zostanie dopisana,
      Piszę o I2 powiedzmy grzecznościowo i maksymalnie szeroko.
      I2a1b może być znacznikiem Słowian, tylko że południowych-karpackich, gdyż z mojego oglądu są oni pierwotniejsi w stosunku do Słowian wschodnich.

      Jeśli dobrze pamiętam, to najstarsze R1a z Vasilewki zostało znaleziono w towarzystwie I2a2

      Pierwotny podział Słowian to północni i południowi, osią podziału Karpaty.

      Prażródłem k.naddunajskie, a dowodem niechaj będzie próbka BR2 z Węgier, z Lyudas, z czasów k, łuzyckiej, które jest centralnie podobna do Polaków wspołczesnych, a YDna ma J2a, które obecnie jest najpopularniejsze w Albanii, Grecji, Włoszech i Turcji. generalnie im dalej na południe od Karpat tym mocniejsze,

      Polubienie

  21. Nie wiem czy wiecie ale antropologia populację zwaną nordid wywodzi od stepowych pasterzy.

    Proto Nordid


    Napisali o nim “it was widespread in prehistoric Proto-Indo-European populations of the Eurasian steppes (Fatyanovo).”
    Aisto Nordid

    “Purest in Western Finns and West Estonians, also Latvians, Lithuanians, Russians, Poles, Belarusians, and in Sweden, where it has a Hälsingland subvariety.”

    Hallstatt

    “Nordid proper, resembles the Iron Age remains of the Austrian village of Hallstatt. Most common among Swedes and South Norwegians. Frequent in England, Northern Germany, Netherlands, Northern France, Iceland, Northern Poland, along Daugava, Vistula, and Po rivers, sometimes Austria, Switzerland, Northern Italy. Germanic tribes (Goths, Vandals) brought traces to Spain, Greece, North Africa, and Russia.”

    Polubienie

      • „Czy to jakoś tłumaczy problemy językowe, o których pisałem, czy raczej nie za bardzo, hm?”

        Przeczytaj te problemy z bałtyjskością genetyczną na Mazowszu:
        http://www.historycy.org/index.php?showtopic=184053&view=findpost&p=1911184

        Gdyby przyjęli za podstawę pierwotnie bałtyckie R1a to nie mieli by problemów. O Mazowszu już pisałem ,ze podejrzewam go o to, że był pierwszym slawizowanym, a może i cały źródłem R1a w Polsce.

        Natomiast językowo załatw sprawę w ten sposób, że przyjmij wielkie zróznicowanie językowe w bałtyjskim R1a, wszak mieszkał na ogromnym obszarze, do tego bardzo rzadko zaludnionym (tak jest i dzisiaj), ze słabym rolnictwem, a do czasów współczesnych dotrwał tylko mały wycinek tej językowej różnorodności

        Polubienie

        • (…) Natomiast językowo załatw sprawę w ten sposób, że przyjmij wielkie zróznicowanie językowe w bałtyjskim R1a, wszak mieszkał na ogromnym obszarze, do tego bardzo rzadko zaludnionym (tak jest i dzisiaj), ze słabym rolnictwem, a do czasów współczesnych dotrwał tylko mały wycinek tej językowej różnorodności (…)

          To niczego ani nie wyjaśnia, ani nie jest odpowiedź na pytania, które zadałem wcześniej. Genetyka, to nie języki, choć mogą one może być w jakimś stopniu powiązane z nimi, nie przeczę.

          Jakimi więc różnymi językami gadali sobie bałtyccy R1a, skoro twierdzisz, że potem pewnie po kontakcie z Pra-Słowiańskim I2a, jakoś zaczęli być IE, hm? To robi się coraz bardziej zagadkowe…

          Polubienie

    • Trzy zdjęcia przedstawiają jednego mężczyzną w riożnym wieku, od góry: 45, 30 i 18 lat.
      Zaś typ ten najbardziej kojarzy mi się z Białorusią i wiązałbym go z migracją R1a, natomiast tego nie da się tak określić, gdyż za większość typów będą odpowiadać wyłącznie kobiety, a z nimi jest dokładnie tak jak z mtDna, czyli jest bardzo szeroko rozpowszechniona już w mezolicie, mocno wymieszana, mało inforrmacyjna.

      Polubienie

      • ” jednego mężczyzną”???
        Ja tu widzę wschodniego ukraińca albo nawet kolesia spod Kaukazu, małopolanina i wielkopolaka.

        Z wiekiem nie zmienia się układ czaszki, tylko marszczy, naciąga się i obwisa skóra, co daje większe uszy, obwisły kącik oka, wiszące poliki, dłuższy nos, a przy braku zębów zapadnięte usta.

        Polubienie

        • Pierwszego łączą ze stepem z Fatianowo. Więc jakoś tak wyglądali goście z R1a Z93.

          „Zaś typ ten najbardziej kojarzy mi się z Białorusią i wiązałbym go z migracją R1a”
          Skoro tak twierdzisz, to R1a M417 mógł mieć kolebkę właśnie nad Prypecią. Ironiczne, gdyby to nordidy stamtąd pochodziły.

          Ten ostatni młodzian z Hallstatt reprezentuje Gotów i Wandali. Zdecydowanie „zmiękły” mu rysy w porównaniu ze stepem. Nos mniej wydatny.
          I nie wiem czy Hallstatt to taki sam typ jak ten z obrazka z kom 2020-10-10 o 22:01 nazwany gockim. Ma krótszą twarz, nos.
          Chyba Coon miał rację że “Iron Age population of Keltic culture in Central Europe were a mix of the Corded longskulled with Mesocephalic Danubian type.”
          Czyżby M458 stało się celtic?

          Polubienie

  22. Chłopaki, do jakiego typu byście się zaliczyli, co?
    Napiszcie proszę.

    Znalazłam Wikinga.
    Trřnder
    „łączy w sobie cechy Paleo Atlantid, Hallstatt i East Nordid. Jeden z głównych elementów starożytnych Wikingów.”

    A o neoDanubian napisali, że jest słowianski

    “East Europid variety with Nordic and Ladogan elements, associated with Slavs. Became more populous during the last centuries, increasing brachycephaly in Russia. Frequent in Belarus, Greater Russia, and Poland. Widespread, from Siberia to Greece and Hungary. Sometimes in Baltic countries, Finland, Ukraine, Romania, Bulgaria, Czechia, Slovakia, Serbia, even Germany and Austria.”

    Polubienie

    • Szukaj połączeń antropologicznych poszczególnych typów z mtDna, na przykład Kirgizi, niedawny artykuł o nich https://bialczynski.pl/2020/05/24/adrian-leszczynski-kirgizi-i-spor-o-pochodzenie-slowian/

      Nie pomogło im 60% R1a Z93, gdyż już tylko 40% wschodnioazjatyckiego mtDna D zrobiło z nich żółtą rasę.
      Zatem zmiany wewnątrz jednej rasy, wprowadzenie innych typów antropologicznych będzie możliwe przy 5% udziale jakiegoś mtDna w populacji.

      Różnica między dwoma mężczyznami z komentarza powyżej jest tak niewielka, że obniżyłbym do 1% udział nowego mtDna w populacji.

      Polubienie

      • „Różnica między dwoma mężczyznami z komentarza powyżej jest tak niewielka, że obniżyłbym do 1% udział nowego mtDna w populacji.”
        Może i niewielka aczkolwiek różnią się.
        Ten którego łączą z migracjami słowiańskimi czyli Neodanubian ma również nazwę „Baltid”.
        I widzą go jako mieszankę Nordid z Ladogian.

        A tak wygląda Ladogan.

        “Ancient, mostly Europid type of Northeastern Europe and Western Siberia associated with the ancient Kammkeramik culture. Probably played a role in the formation of modern Uralids and Baltids. Survives in people of the Ural region, especially Khanty, Mansi, and Chuvash. In low frequencies it extends west to Europe and east to the Altai.”

        Mnie ciekawi czy rzeczywiście uważacie faceta Neodanubian/Baltid za najbardziej powszechny fenotyp w Polsce. I u innych Słowian.
        I ciebie, S pytam też.

        Polubienie

    • „Chłopaki, do jakiego typu byście się zaliczyli, co?”

      Chciałbym zaliczać się do tego typu, mieć 210cm i gdybym wyszedł z krzaków to wszystkie wczesne farmerki wiałyby jak stado koni:

      Natomiast neoDanubian jest nazwany słowiańskim, gdyż nie jest występujący poza Słowianami, ale moim zdaniem on nie jest dominujący wśród Słowian.

      Siebie umieściłbym w http://humanphenotypes.net/basic/EastEuropid.html ale kształt brwi oraz oczu taki jak ma kobieta i krągłość twarzy również

      Wydaje mi się, że doskonale trafili z typem http://humanphenotypes.net/PreSlavic.html jako słowiański od GACków, gdyż jako żywo będzie on podobny do Sardynii, gdzie autosomalnie GACki się mieszczą.

      Polubienie

      • „Ja nawet wieku z twarzy nie mogę wyczytać poprawnie.”
        Ja też, Neodanubian wygląda bardzo młodo. I ma taki malutki, króciutki nosek moim zdaniem rzadko spotykany u dorosłych mężczyzn.
        Poprosiłam cię o pomoc bo jakoś nie spotykam w otoczeniu podobny typ, albo bardzo rzadko. Ale może w innych regionach jest częsty.

        Robku a co powiesz o North pontid? Odnoszę wrażenie że coś takiego jest bardziej pospolite u nas.

        Polubienie

        • „Neodanubian wygląda bardzo młodo. I ma taki malutki, króciutki nosek moim zdaniem rzadko spotykany u dorosłych mężczyzn.
          Poprosiłam cię o pomoc bo jakoś nie spotykam w otoczeniu podobny typ, albo bardzo rzadko. Ale może w innych regionach jest częsty.”

          Znam wielu neodanubian wokół siebie, jednak wśród moijego otoczenia widuję dosłownie wszystkie typy jakie sa opisane, że występują w europie środkowej, od Gorid czyli górala aż po proto Nordid.

          Dlatego pozostanę przy swoim, że odpowiedzialne za to są wyłącznie kobiety, a nie mężczyźni, dlatego jest to nie do opisania, gdyz dystrybucja mtDna jest bardzo szeroka.

          Zresztą samo porównanie wielości fenotypów z wielością linii mtDna i niewielkością YDna podsuwa takie rozwiązanie.

          Polubienie

        • „Robku a co powiesz o North pontid? Odnoszę wrażenie że coś takiego jest bardziej pospolite u nas.”

          Wygląda mi on na bardzo dawne i trwałe zmieszanie się prasłowiańskiego z neodanubian.

          Gdy był powiązany z pontid musiałby mieć ciemniejszą skórę, tak jak ma gorid, czyli nasz górski, jako pozostałość po ciemniejszych przodkach z Bałkanów, przeniesionych przez plemiona wołoskie,

          Polubienie

          • Nordid ale czy aisto? Czy coś jeszcze jak tataraisto.

            Wygląda, że doszliśmy do tego że Nordid ma mieć pociągłą i wąską twarz.

            „Robku a co powiesz o North pontid? Odnoszę wrażenie że coś takiego jest bardziej pospolite u nas.”
            Tak wygląda

            „Znam wielu neodanubian wokół siebie…”
            A jaki to region?

            Polubienie

            • „Znam wielu neodanubian wokół siebie…”
              A jaki to region?”

              Województwo podkarpackie, północna jego połowa.

              Pani Helena wygląda mi jak 100% Aisto Nordid.

              North pontid, wypowiedziałem się powyżej, to że ma jasną skórę, a nie ciemniejszą jak Gorid, jest dla mnie jednoznaczne, że nie nic wspólnego z opisem ze strony, gdyż jakakolwiek mała domieszka ciemniejszego odcienia wpływa nieproporcjonalnie mocno na całość, biała skóra jak i blond włosy i jasne oczy to cechy recesywne

              Polubienie

              • Niestety nie znam tych okolic.
                Moje wyobrażenie co do fenotypu biłgorajsko jarosławskich mieszkanek mam po 2 kumpelach, obie niskie, krótkogłowe brunetki z małymi zgrabnymi lekko wklęsłymi nosami. Mają też charakterystyczne ciemne oczy o których zdarzało mi się słyszeć (ostatnio w autobusie) „ale zajebiście ładne oczy”.
                Na Mazowszu taki kształt oka to rodzynek.

                „Pani Helena wygląda mi jak 100% Aisto Nordid.”
                Zgoda, ale jak powyżej, ma bardzo oryginalne oczy.

                S, czy opowiesz o swoim typie feno? Proszę.

                Polubienie

                • A ja nie zachęcam ani nie zmuszam Cie do oglądania, mierzenia czy porównywania nosów Ukrainek i Karelek.
                  Ale to jest ciekawe tak samo jak genetyka autosomalna. Tylko, że tu mamy głowy, nosy, oczy zamiast kolorowych pasków.

                  Samo pojęcie pigmentu jako substancji barwiącej wytwarzanej przez organizm Jak pingo albo u nas piegi powoduje, że się zastanawiam czy 1 człowiek pochodził z Afryki jak Pigmej (piegowaty) i poszedł w świat i tracił piegi, aż w koncu nad Łabą – Elbe całkiem stracił i stał się albinem czy odwrotnie.
                  I wymyślanie jak pierwsi Słowianie mówili na albinosów, czy barwa czy bałwa od bałwan mnie umęczyło. I nie doprowadziło do celu.

                  A „fenologia” może popchnąć coś niecoś moje badania. To co? Ponawiam prośbę. Najmniej czasu by zajęło gdybyś dołączył zdjęcie. Najlepiej bez maseczki, bez zarostu etc
                  W zasadzie nie musi być to twoje zdjęcie, jeśli nie chcesz upubliczniać swojego wizerunku, może być ktoś podobny.

                  Polubienie

                • Rozumiem, ale podtrzymam wszystko to, co już napisałem w tym temacie. Mogę pisać o tym, o czym wydaje Mię się, że mam jakieś pojęcie. O antropologii pojęcie mam blade. Mam raczej okrągłą czaszkę niż podłużną. Jestem średniakiem.

                  Polubienie

                • „Moje wyobrażenie co do fenotypu biłgorajsko jarosławskich mieszkanek mam po 2 kumpelach,”

                  Mieszkam wewnątrz trójkąta San Wisła, ale na moje, w tamtych okolicach nie ma różnicy.
                  Tuż obok mnie jest oznaczone stanowisko k.łużyckiej, ale tylko oznaczone, rośnie las, nigdy nie było kopane, nielicząc jego zniszczenia, gdyż jest pomiędzy drogą a torami kolejowymi, czyli zapewne zostało odkryte przypadkowo.

                  Na moja logikę, jeśli Polacy są tacy

                  czyli zawierają jako SWOJE podgrupy wszystkich Słowaków, 90% Ukraińców, 80% Rosjan i połowę Czechów to muszą też zawierać wszystkie ich fenotypy.

                  Odnośnie Mazanowej, to na jednym filmie widziałem jej siostrę i z tego powodu, że była normalnej budowy, a nie jak badyl jak Helena, to byłaby arcytrudna do przypisania fenotypowego, bo nie wiadomo by było czy to jest wyrośnięte ponad miarę Neodubian czy jakiś Nordid.

                  Helena jest sucha jak badyl, dlatego jest to łatwe, do tego wybieliła sobie ostatnio zęby więc szczerzy je jak wilczyca, a że pozbyła się męża/chłopaka, to jej to nawet pasuje.

                  Polubienie

                • „Mam raczej okrągłą czaszkę niż podłużną.”
                  Wiem bo już się nią „chwaliłeś”. Bardziej okrągła od Robka? No nie znasz nikogo np. z aktorów, celebrytów czy publicystów o kim możesz powiedzieć „ma coś ze mnie”?
                  „Jestem średniakiem.”
                  Co ty nie powiesz? W pisaniu o rdzeniach absolutnie nie.

                  Polubienie

                • Miło, ale co do rdzeni, no to (skromnie, czy nieskromnie) zdaję sobie z tego sprawę, ponieważ mam właściwie zerową niestety konkurencję i porównanie tego, co zostało napisane… 😦 Chodziło mi o budowę, itp. Lubię też samice średniej budowy, ani nie za chude, ani nie za pulchne, ani tyczki, ani karakany, itp. Kolor oczu, czy włosów, itp. też nie wzrusza Mię za bardzo. Np. biały typ z północy nie podoba Mię się, podobnie, jak czarny typ z południa. Celuję w zam kufa środek… 🙂

                  Lecę za to na inteligencję.

                  Polubienie

                • Co do rodzeństwa to podobieństwo zależy od różnorodności w puli rodziców. Im większa to prawdopodobieństwo wylosowania innych genów większe i inny wygląd. Tak to widzę.

                  „Helena jest sucha jak badyl”
                  Daj spokój. Wg mojej estetyki jest ok.
                  I co wg ciebie oznacza normalna budowa?
                  Bo ja uważam się za normalną. Przeczytaj co napisali o Hallstatt. “Tall, ectomorph or mildly mesomorph with wide shoulders and narrow hips (even in women),”
                  Więc ten typ może jeść i jeść co zechce i ile zechce i żadnej krągłości nie wyhoduje.
                  To nie był model rzeźbiarzy z paleolitu. Wenus to kobieta z szerokimi biodrami, naturalnie otłuszczonymi grubymi udami i krótkimi nogami.

                  Jeszcze nie posiadam dostatecznej wiedzy żeby podjąć się klasyfikacji. Tym bardziej że każdy (poza jednojajowymi) jest inny.

                  Polubienie

                • To miło ze masz własny typ „nie za mała, nie za duża a w sam raz”.
                  Ja odwrotnie, nie wiem co jest tak naprawdę w moim guście. Zdarza mi się, że podobają mi się 2 sukienki i ni cholery nie wiem która bardziej i na którą się zdecydować.

                  Czy możesz w międzyczasie pomyśleć o Dino z dinozaura?
                  Czy to od dziwny czy dawny?
                  “ from Proto-Indo-European *dweynós, from *dwey- (“fear”)…”
                  Po naszemu to dziwożwar albo dziwozwierz? Albo dawnozwierz?

                  I jeszcze gaur.

                  No i jaguar. Guar jest taki krewny do gaur.
                  Z wiki
                  „Słowo „jaguar” pochodzi z języków tupi-guarani, a do języków europejskich trafiło prawdopodobnie dzięki amazońskiemu językowi pidżynowemu Tupinambá poprzez portugalskie jaguar[37]. Tupiańskie słowo yaguara oznacza bestię, czasami jednak tłumaczy się je jako „pies””
                  Niesamowite że Tupinamba mają IE słowa.
                  https://en.wiktionary.org/wiki/%C3%AEa%C3%BBara#Old_Tupi

                  îagûara, yawara
                  Iaguara dla mnie jest jakby z Jadźwierzy.
                  Co nie?

                  Polubienie

                • „Robku, dlaczego Litwini z Łotyszmi nie mają ze sobą nic wspólnego?”

                  Winiłbym małą populację z której niedawno, czyli 100 lat temu wychodzili, szczególnie Łotysze, Do tego metodologia, że nie brali za Łotyszów napływowych po 45 roku Rosjan.
                  Ale generalnie oni są tam gdzie powinni być, czyl między Karelczykami a Polakami.

                  Polubienie

              • Facet jak potrzebuje spodni to idzie do sklepu mierzy 2 max 3 pary (przy 4 by się wkurzył) odrzuca niedobre a resztę bierze.
                A baba nic nie potrzebuje ale idzie do sklepu, przebiera wybiera ogląda mierzy. Sama nie wie czego chce. Ale jak już poczuje chcenie to nie ma zmiłuj a będzie to miała. A potem jak każdy gatherer staje się graciarzem z przepełnionymi szafami i biadoli że nie ma w co się ubrać.
                Uwierzcie, lepiej być facetem.

                „Co do *dweynós, no to może być i DziW i cokolwiek, np. (D)ZWieR”…”
                No napisałam że dziw pasuje. Ale i *dweynós jak *deywnós. Deywno Deywno temu żyły zwery zwane deywnozwery.
                A co z gaur i jaguar?

                Polubienie

  23. Ciekawostka o koniach:

    https://eurogenes.blogspot.com/2020/09/domestic-horses-were-introduced-into.html

    Wednesday, September 16, 2020

    Domestic horses were introduced into Anatolia and Transcaucasia during the Bronze Age (Guimaraes et al. 2020)

    Over at Science Advances at this LINK. This is a very important paper because it basically eliminates West Asia as the source of the modern domestic horse lineage, which leaves the Pontic-Caspian steppe in Eastern Europe as the only viable option.

    It also corroborates the linguistic theory that the Proto-Indo-European homeland was located on the Pontic-Caspian steppe. That’s because the horse is a key animal in the Proto-Indo-European pantheon, and it appears in Indo-European mythology in intricate roles. This suggests that the speakers of Proto-Indo-European weren’t just familiar with the horse but also managed to domesticate it. From the paper:

    Abstract: Despite the important roles that horses have played in human history, particularly in the spread of languages and cultures, and correspondingly intensive research on this topic, the origin of domestic horses remains elusive. Several domestication centers have been hypothesized, but most of these have been invalidated through recent paleogenetic studies. Anatolia is a region with an extended history of horse exploitation that has been considered a candidate for the origins of domestic horses but has never been subject to detailed investigation. Our paleogenetic study of pre- and protohistoric horses in Anatolia and the Caucasus, based on a diachronic sample from the early Neolithic to the Iron Age (~8000 to ~1000 BCE) that encompasses the presumed transition from wild to domestic horses (4000 to 3000 BCE), shows the rapid and large-scale introduction of domestic horses at the end of the third millennium BCE. Thus, our results argue strongly against autochthonous independent domestication of horses in Anatolia.

    Guimaraes et al., Ancient DNA shows domestic horses were introduced in the southern Caucasus and Anatolia during the Bronze Age, Science Advances 16 Sep 2020: Vol. 6, no. 38, eabb0030, DOI: 10.1126/sciadv.abb0030

    See also…

    Posted by Davidski at 4:11:00 PM

    Labels: Anatoliaancient DNAArmeniaBronze AgeCaucasusEastern EuropeHittiteshorseIndo-EuropeanPontic-Caspian steppeProto-Indo-EuropeanTranscaucasiaWest Asia

    Polubienie

    • Archi said…
      1 All the same, there are no statements about where the domestication of the horse took place in Europe and when, it could have been in the steppe, or it could have been in the forest-steppe, or it could have been in Central Europe. They just ruled out everything south of Europe.

      2 They have a very controversial assumption that the horse enters Western Asia through the Caucasus, and not through the Balkans. A way through the Caucasus is possible, but still the earliest horses in Anatolia are Troy IV around 2000 BC and it is somehow completely unconvincing that they came from the Caucasus. They completely ignored Troy. In general, here they are not at all convincing, they are judged by indirect signs associated with the magnitude of the statistical error in small samples.
      September 16, 2020 at 4:37 PM

      Synome said…
      Interesting for the implication that if ancient Anatolian speakers entered Asia Minor circa 3500-3000 BCE, they didn’t bring any domestic horses with them, which would be mysterious. Is this a strong hint that Anatolian speakers didn’t enter Asia Minor until well after they left the steppe?

      I’m in favor of an early separation of Proto-Anatolian, but it seems from this that the ancestral Anatolians either first arrived in Asia Minor without horses or they stayed in the Balkans for millennia before crossing over. That in turn raises questions about linguistic separation times. Something to think on.
      September 16, 2020 at 5:28 PM

      Rob said…
      The history of horses & men are not going to be parallel all the time. The current paper favours an entry of horses into Anatolia pred. via the Caucasus. They seem to single out the Majkop culture ”The abundance of horse bones and images of horses in Maikop culture settlements and burials of c. 3300 BCE in the northern Caucasus led to the suggestion that horseback riding began in the Maikop period”
      At face value, Majkop doesn;t strike me as a horse-culture, but of course it did have many trappings of the SPR.
      However, the flourescence of multiple lineages c. 2000 BC seems to parallel the establishment of the Karum period, caravans, and need for transortation. So a holistic interpretation is warranted
      September 16, 2020 at 5:59 PM

      Davidski said…
      I’m not sure why they single out the Maikop culture, because there’s no secure evidence for domestic horses and certainly not for horse riding in the Maikop culture. Horse riding seems to have become widespread in the Andronovo culture.

      And the parallels between the histories of the early Indo-Europeans and domestic horses are interesting, but what really matters is the prominent role of the horse in Proto-Indo-European religion.
      September 16, 2020 at 6:12 PM

      Rob said…
      Majkop culture symbolises bulls and other powerful traction animals for erecting their large kurgans. Yes, Im not seeing the claims of the paper. From Reinhold et al 2017 – Despite the acknowledged lack of horse remains in Maikop contexts,..”
      September 16, 2020 at 6:19 PM

      Romulus said…
      So the horses entered with no riders? We already know there was no Bronze Age population turnover in Anatolia.
      September 16, 2020 at 6:23 PM

      Davidski said…
      @Romulus The domesticated horses came with people, who mixed into the local population. You’ll see this in new samples from Copper and Bronze Age Anatolia.
      September 16, 2020 at 6:46 PM

      Romulus said…
      Conclusions
      Overall, our large-scale genomic analysis reveals two major genetic events. First, during the Late Neolithic, gene pools across Anatolia and the Southern Caucasus mixed, resulting in an admixture cline. Second, during the Early Bronze Age, Northern Levant populations experienced gene flow in a process that likely involved yet to-be-sampled neighboring populations from Mesopotamia. Even though we could detect subtle and transient gene flow in Arslantepe, we acknowledge that disentangling questions related to local-scale population dynamics within the homogeneous Chalcolithic and Bronze Age Anatolian gene pool might be beyond the resolution of current analytical tools. Furthermore, while our sampling expands in number and geographic range on previous studies, the critical area of Mesopotamia remains unsampled; thus, although our picture of the genetic landscape of the Near East is highly suggestive, it remains incomplete. Nevertheless, the cumulative genetic dataset of Anatolia, the Southern Caucasus, and the Northern Levant between the Early and Late Bronze Age indicates that, following the genetic events of the Late Neolithic and Early Bronze Age, there was no intrusion of genetically distinct populations in this region. This conclusion is of great importance with respect to our understanding of the formation of complex Bronze Age socio-political entities.

      -Genomic History of Neolithic to Bronze Age Anatolia, Northern Levant, and Southern Caucasus
      Eirini Skourtanioti 2020
      September 16, 2020 at 6:52 PM

      Davidski said…
      @Romulus There’s new data coming soon from Anatolia, and it backs up what I said in these blog posts.

      https://eurogenes.blogspot.com/2020/06/perhaps-hint-of-things-to-come_2.html

      https://eurogenes.blogspot.com/2020/06/maykop-ancestry-in-copper-age-arslantepe.html

      September 16, 2020 at 6:59 PM

      Romulus said…
      it’s just like the Greeks all over again, grasping at straws

      September 16, 2020 at 7:08 PM
      Davidski said… Well, Mycenaeans do have steppe ancestry (while Minoans don’t), and there are new Mycenaean samples coming with even more steppe ancestry than the current ones. So no, I’m not grasping at straws.
      September 16, 2020 at 7:13 PM

      Arza said…
      @ Synome That in turn raises questions about linguistic separation times. Something to think on.

      There is not much to think on. The idea that Anatolian represents some archaic PIE is just a product of imagination of historical linguists who love making things up and later treating them as undeniable facts. They know that the end of this fairy-tale is coming, so they’re already preparing the counter-attack by forging new „evidence” aka Anatolian names in Ebla.

      https://languagelog.ldc.upenn.edu/nll/?p=47645#comment-1576222

      They’re doing this, because if archaeogenetics will show that Anatolians separated from other Indo-Europeans e.g. in the Bronze Age, it will be obvious for everyone that PIE reconstruction and historical linguistics (at least in its current form) is just a manipulation that has nothing to do with real science, so their careers will be in danger.

      September 16, 2020 at 7:14 PM

      Polubienie

    • Davidski said…
      I think that the Proto-Hittites and related groups moved into central Anatolia via the Balkans and Troy. Other Indo-Europeans moved into the Near East via the Caucasus, but their languages went extinct. I wrote about this expansion here…

      https://eurogenes.blogspot.com/2018/06/a-potentially-violent-end-to-kura.html

      You’ll see this reflected in new ancient DNA data, with the spread of steppe ancestry via Dagestan into Iran and surrounds.
      September 16, 2020 at 9:07 PM

      EastPole said…
      @Arza „There is not much to think on. The idea that Anatolian represents some archaic PIE is just a product of imagination of historical linguists who love making things up and later treating them as undeniable facts.”

      They have built history on XIX century fake news. And they still believe it. It is a pity that XIX century fake news caused so much confusion in linguistics and the history of culture and religion.

      As a result we have no idea what PIE religion was like. Some tried to link it to Indo-Slavic religion but surely Indo-Slavic religion was much later. It originated when steppe tribes started to arrive in Poland and mixed with TRB and other farmer groups mixed with HG. Then with Corded Ware its influences expanded to India, to Thrace and Greece. And with religion some linguistic influences as well:

      But what was pure PIE language and pure PIE religion without Indo-Slavic influences we don’t know.
      September 17, 2020 at 2:28 AM

      Copper Axe said…
      Toponyms in Greece suggest that you likely had Anatolian presence, possibly Luwians in the islands of the Aegaean as well as mainland Greece.

      Not too far from the Aegaean sea there was a Srubnaya-related man with R1a-z93 buried from 1700 bc or so.

      If Greeks only entered Greece relatively late after 2000 bc, they probably were hiding out in the Balkans which then could’ve had trading connections with early Indo-Iranians (Graeco-Aryan?) who were spreading across the Pontic-Caspian steppe, leading to the Srubnaya culture.

      We know Indo-Iranians were all about the horse, so I’d imagine there was a bit of a horse trading market going on. Perhaps that’s why that’s what that R1a-z93 guy in Bulgaria was up to.

      An issue would be that the Srubnaya culture only really takes hold from 1900-1800 bc onwards, and this article suggest Anatolia had horses by 2000 bc. But perhaps it’s not an issue if horse merchants from further east were trading out west before settlers started moving into that direction.

      If Indo-Iranians were trading horses in southern Bulgaria where that Srubnaya male was found, it would be very close to where you could have Anatolian peoples, both in Asia minor as well as the northern Aegaean coastline.

      I think this is certainly more plausible than a Maykop related entry via the Caucasus, especially if the Troy site had the earliest domesticated horses in Anatolia.
      September 17, 2020 at 4:54 PM

      Davidski said…
      Whether the Proto-Hittites brought horses with them to Anatolia or not isn’t very important. The Anatolian branch is linguistically an outlier compared to other Indo-European branches, so Anatolian speakers were likely to be Indo-European outliers in a lot of other different ways too.

      The important thing here is that modern domestic horses don’t come from Anatolia or the South Caucasus, but it’s very likely that they do come from the Proto-Indo-European homeland. So take from that what you will.
      September 17, 2020 at 5:40 PM

      Vladimir said…
      “ The route across the Bosporus has been postulated on the basis of the earliest zooarchaeological evidence for domestic horses in the southern Balkans at the Early Bronze Age site of Kanligeçit around 2600 to 2300 BCE (8). The coat colors of 10 horses from this site were genotyped and revealed a highly biased distribution of coat color mutations with 6 of the 10 homozygous black horses (a/a), 4 of which also show the leopard spotting (LP), plus 2 bay-colored horses with leopard spotting; no chestnut mutation was detected (72). This pattern strongly contrasts with our results in Anatolia and the Caucasus, where chestnut (e/e) is the earliest coat color variant, while black and leopard mutants remain very rare (only 2 of 25). These differences argue against the introduction of a domestic horse population similar to that found at Kanligeçit. Moreover, there is no archaeological evidence for horse management in western Anatolia in the third millennium BCE, providing little additional support for the hypothesis of an early introductory route across the Bosporus (73, 74).”
      September 17, 2020 at 9:44 PM

      Siegfried said…
      We now know that Botai’s horses aren’t the source of our domesticated horses (and as far as I know, the horses of Antiquity aren’t from Botai’s stock either). We also know that Przewalsky horses are „feral Botai’s horses”, and not a major source of our horses.

      So who, when and where about ours horses origin? We did know for sure Sintashta people have horses, but probably horse itself was domesticated at least a thousand years before Sintashta’s chariots. As I see it, Botai people could have influenced PIE pre-Yamnaya people about horse domestication (they saw it and guessed it was a really good idea to have horses), but some PIE people had domesticated horses by their own.
      September 18, 2020 at 12:38 PM

      Ric Hern said…
      @ Siegfried The Colour of Prezwalski Horses does not make sense when looking at the diversity of colours in Botai horses. Did Botai people prefer to eat coloured horses and only keep the Duns ? Or did coloured horses come from West of the Urals ?
      September 18, 2020 at 2:52 PM

      olga said…
      There are some other native horses in western Europe, not related with the Przewalski horse but similar in looks, that live in a semi feral fashion.
      Basques call them Pottokas, and they are thought to be related with the horses painted in paleolithical caverns in the basque mountains.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Iberian_horse

      In basque the word for horse is Zaldi.
      Curiously, accordingo to Asko Parpola in his paper about „The formation of the Indoeuropean and Uralic language families in the light of archeology” the Hittite word for Chariot is Zalti coming from the Luwian „Zalal” meaning Wagon or Chart.
      September 18, 2020 at 6:43 PM

      Ric Hern said…
      @ Romulus If I remember correctly there were Bell Beaker horses in Hungary…some distantly related to the Iberian Horses…
      September 19, 2020 at 12:40 PM

      Aram said…
      I tried to find mtdna data from this paper where Duk2 from Hungary was presented but it seems in their excel files they don’t give mtdna haplogroups in a usable form.

      https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(19)30384-8

      September 20, 2020 at 3:05 AM

      Norfern-Ostrobothnian said…
      Data Availability Sequencing data aligned against the horse reference genome EquCab2.0 (Wade et al., 2009) can be found on the European Nucleotide Archive, ENA: PRJEB31613
      September 20, 2020 at 3:54 PM

      Davidski said…
      Maykop is the natural choice for the Proto-Indo-European culture if you really want to stick the Proto-Indo-European homeland in the Caucasus. But why stick the Proto-Indo-European homeland in the Caucasus? I don’t see any good reasons to do that. And, of course, ancient DNA tells us that there wasn’t a strong relationship between the steppe-derived cultures that really made an impact, and are plausibly Indo-European, with Maykop or even Steppe Maykop.

      See here…

      https://eurogenes.blogspot.com/2020/05/understanding-eneolithic-steppe.html

      September 21, 2020 at 1:33 AM

      Archi said…
      @olga You just quote some words that seem similar to your fantasy. Nothing that you cited is related, except Carro En : Cart. I’m referring to kindred words, not just similar words.

      But the words are related:
      Luwian: zalal „chariot” < PIE: *kʷel-„wheel”
      Hittite: h.l. aś(u)was, pl. aśuwai „horse”, Lyk esbedi „horse troup” < PIE: *ek’w-„horse”
      Hittite: h.l. śuwanis „dog” < PIE: *k’wen-„dog”
      Hittite: śuppi „pure” < PIE: *k’ubh- > Old Indian śubhá- „pure”
      etc. (phonetic law: PIE: *k’u- > Hittite śu, PIE: *kʷ- > Hittite ku)
      September 22, 2020 at 2:53 PM

      KateFrey said…
      I have a couple of newbie questions. First, as I understand it seems likely that the horse was first domesticated by the Botai people, with the Botai using them for livestock and presumably for riding as well.

      What was the genetic makeup of the Botai? I have read that they were highly ANE, although I haven’t found a precise breakdown of their genetics. Were they entirely ANE, or ANE/East Asian?

      Interesting that Maykop was similar to the Botai. Were they related peoples? Steppe Maykop was mostly CHG. I have read in a previous comment section that Steppe Maykop had an influx of people genetically similar to Kenniwick Man. This is interesting.Possibly a Native American like genotype was once very common in Siberia/Central Asia and parts of Eastern Europe?

      Finally, a bit off topic but Eduard Vajda’s development of the NaDene-Yeniseian hypothesis seems to equate the Yeniseians with the Duyktai culture.If this theory holds water, could the Botai be descendants, like the Yeniseians or the Paleo-Eskimos, of the Duyktai? Do we know how the Dyuktai would lean towards ANE?

      September 28, 2020 at 7:11 PM

      Davidski said…
      @KateFrey The Botai people may have been the first people to domesticate the horse, but the horse they domesticated was from the same clade as the Przewalski’s horse. So someone else domesticated the horse that became the modern domestic (and also Indo-European) horse. Preliminary evidence points to the Pontic-Caspian steppe as the place where this horse lineage was first domesticated. See here:

      https://eurogenes.blogspot.com/2018/06/of-horses-and-men.html

      The Botai people were mostly of Western Siberian Hunter-Gatherer (WSHG) stock, but with slightly elevated East Asian-related admixture. So in terms of deeper ancestry they were largely ANE, but far from pure ANE.

      Also, just like their horses, the Botai people didn’t contribute much, if any, DNA to Europeans, directly or indirectly.

      Steppe Maykop people were not mostly CHG. They were very far from being mostly CHG, because they were a ~50/50 mixture between something like Steppe Eneolithic and WSHG. Caucasus Maykop was different, and much more CHG-related.

      The Kennewick link was mentioned in the Wang et al. paper with the Maykop samples, but that was only because WSHG genomes weren’t available yet when the Wang et al. manuscript was written. So it’s best ignored.
      September 28, 2020 at 8:02 PM

      Polubienie

      • „Ale generalnie oni są tam gdzie powinni być, czyl między Karelczykami a Polakami.”
        No wiesz, tak to można. Np. Polacy są między Szwedami a Iżorami. A Czesi między Anglikami a Estończykami.
        Bałtowie są bardziej wschodni niż Rosjanie. Nie wydaje ci się?

        A mi się Putin podoba. Bardziej od innych głów panstw.

        Glapa to też taki pokręcony gołąb.

        Polubienie

        • „A mi się Putin podoba. Bardziej od innych głów panstw.”

          Tak jak i Skrybie… Ha ha ha…

          Mi też się podoba, oby rządził jeszcze 40 lat, a Rosja rozpadnie się bez jednego wystrzału, tak jak rozpadło się wiadomo co w 1991 roku.
          Przegrywa na każdym polu z Polską i ciągle wzmacnia ten kierunek swojej polityki, właśnie całkowicie stracił Białoruś, dalej już proces, zgodnie ze swoją logiką, musi wejść do samej Rosji, zapewne pierwsza będzie Jakucja (Sacha) i tak „przypadkowo” się składa, ze wśród tego ludu Polacy mają bardzo dobre postrzeganie.

          Polubienie

          • (…) Tak jak i Skrybie… Ha ha ha… (…)

            Jak widzę masz dziś dobry humor. Świetnie! Mam nadzieję, że poprawię Ci go jeszcze bardziej.

            Skoro tak twierdzisz, to ja twierdzę, że:

            • manipulujesz i to nędznie,
            • i nie umiesz udowodnić powyższego tak samo, jak i swojej teorii o IE R1a Pra-Bałtów, która spadła z kosmosu jakoś kiedyś, itp.

            Tada! 🙂

            Ostrzegam wszystkich, że nie będę pozwalał na nic podobnego nikomu. Niech to się nigdy nie powtórzy. Prosze przestać pisać o pierdołach nie na temat. Jak kogoś świerzbią paluszki do opisywania np. bieżącej polityki, od tego jest https://skribh.wordpress.com/. Czy to dotarło? Mam nadzieję, że tak. Następny podobnie merytoryczny komentarz ląduje wiadomo gdzie… Koniec.

            Polubienie

      • Skomentujesz moje ostatnie boje toczone także w Twoim imieniu u Davidski?

        Przy okazji, to annaM też może wyrazić swoje uwielbienie dla Mię i jakości wdeptywania w step nie tylko etymologiczeskich pierdół fielko-tureckawatych, itp…. 😉

        Polubienie

        • „Skomentujesz moje ostatnie boje toczone także w Twoim imieniu u Davidski?”

          I co, przekonałeś kogoś?
          Prędzej Grzegorz Braun zostanie członkiem kościoła nowego przymierza pastora Chojeckiego, niż ktokolwiek tam zmieni zdanie,

          Polubienie

    • Odpowiedź jest w pierwszym zdaniu http://humanphenotypes.net/EastAlpinid.html

      Do tego LBK dominowało na tym obszarze i jak pamiętam, mieli tam wyłącznie anatolijskie G2a.

      Gdy zacząłem się przyglądać, dochodze do wniosku, że ja chyba jest też Alpinid, przynajmniej w 2/3, zmyliła mnie w opisie jasnobrązowa skóra, ciemne oczy i włosy, stąd nie brałem tego pod uwagę.

      Wracając do Alpinida, innym dowodem, że przyniósł go G2a jest http://humanphenotypes.net/AfricanAlpinoid.html, własnie tam jest popularna hg.E\, najbliższa hg.G.

      Polubienie

      • Zupełnie ich nie mogę rozgryźć. Może podpowiesz z jaką migracją ci się kojarzą.
        Zauważyłam też że neo Danubian jest nieco jaśniejszą i dłuższą wersją Gorida.

        Polubienie

        • Być może Gorid do mieszanka Lachów Sądeckich z Wołochami.

          Natomiast migracja hg.E do północnej Afryki to minimum 10 tysięcy lat temu, zważ jak blisko hg.E jest hg.A na drzewie Ydna, a już jest białym człowiekiem, hg.E dominuj u ludności berberyjskiej.

          Polubienie

        • Tutaj masz Berberów gdzie dominuje hg.E
          http://humanphenotypes.net/Berberid.html
          Napisałem, że sa blisko pierwszych ludzi, którzy wyszli z Afryki hg.A a już są biali, jednak ich murzynskość minimalnie widać na twarzy.

          Natomiast uwzględniając, ze GAC są autosomalnie jak Sardyńczycy, a do GACków przypisałem PreSlawic, to nie wychodzi nic innego jak połączyć go z http://humanphenotypes.net/PaleoSardinian.html
          I rzeczywiście widać podobieństwo, że Preslavic to PaleoSardinan wymieszany z jakimiś Nordid.
          Gdy on sam, czyli PaleoSardinan jest takim Berberid wymieszanym z jakimś Nordid

          Polubienie

          • Tak wygląda alpinid wg wiki.

            Bardzo różni się od tego z humanphenotypes.
            Ale pomijając to antropologia wywodzi ich z proto alpinie. Którego inną nazwą jest
            East Alpinid albo Anatolian Alpinid.

            “Najczęściej występuje w strefach górskich Anatolii, do północnej Syrii i Iraku. Występuje również w zachodnim Iranie, Kaukazie, Palestynie i Libanie. Rozciąga się na niższych częstotliwościach do Tadżykistanu, w całej Arabii i południowo-zachodniej Europie.”

            Znalazłam też że Alpine jest “a hybrid of Armenoid and Lappish”.

            Więc na logikę to musiałoby być jakoś tak, że gdzieś na styku Anatolii, Syrii i Iraku doszło do mixu Lappiszów z Armenoidami.

            Dla zobrazowania lappidów >>

            „Eickstedt (1934) regarded it as a Proto Alpinid.”
            Wiec to dziwne ze dla jednych Skando alpinid był proto a dla innych Anatolian alpinid był proto.

            Tak czy srak mamy jakąś rasę rozciągającą się od Skandynawii przez Alpy ( i Karpaty jak nasz Gorid) po Anatolię.

            Co do męskich hg to masz rację z G i E ale pamiętaj o kobietach.

            Polubienie

  24. może zainteresuje
    „… dają podstawy do zakwestionowania teorii wyludnienia ziem polskich w końcowych fazach plejstocenu lub początku holocenu, a następnie zasiedlenia przez napływ osadników mezolitycznych po przerwie osadniczej.”
    „… istniejące dane nie pozwalają na założenie wcześniejszego powstania mezolitu na terenach Niemiec …”
    „nieco później (…) prawdopodobnie z powodu czynników klimatycznych … . Dane z datowania radiowęglowego wskazują, że nie było ani masowych migracji, ani przerwy w osadnictwie.”
    https://link.springer.com/article/10.1007/s10963-020-09146-0

    Polubienie

    • https://link.springer.com/article/10.1007/s10963-020-09146-0

      The Dawn of the Mesolithic on the Plains of Poland
      Tomasz Płonka, Dariusz Bobak & Michał Szuta
      Published: 13 October 2020

      Abstract

      In this article we take a fresh look at the population dynamics of the Polish Plain in the transition from the Pleistocene to the Holocene, using Bayesian analysis and modelling of radiocarbon dates, and contrast the results with data from the North German Plain. We argue against simple adaptationalist models and instead see the cultural landscape as a complex patchwork of old forms and the emerging new traits of the early Mesolithic. We argue that the Mesolithic directly follows the Final Palaeolithic on the Polish Plain, without the chronological hiatus of 150–300 years that is often assumed for that region; while, by contrast, the two cultural patterns—Final Palaeolithic and microlith-based Mesolithic—overlapped significantly in time on the adjacent North German Plain.

      …..

      Wszystkie polskojęzyczna wypierdy Adolfa z UJ itp., pewno do końca posrają się teraz ze złości… W sumie to wróci „złoto” do „złota”… Bardzo dziękuję za te dane!

      Polubienie

  25. “More rule than exception: Parallel evidence of ancient migrations in grammars and genomes of Finno-Ugric speakers”
    “our analysis identified the Pontic-Caspian steppes as the possible origin of the demographic processes that led to the expansion of the FU into Europe.”
    https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.11.02.364521v1
    Czy macie dostęp do pełnego tekstu?
    Czyżby to UF był językiem Adama czy co wymyślili? Pamiętam, że wg „who are Finns” autora to po fińsku mówili już w świderskiej kulturze.

    Polubienie

  26. S a ty czytasz moje wypoty o antropologii?
    To jest tak samo pokomplikowane jak geny.
    Ale warto pamiętać o alpinidach bez względu na ich kolebkę w Anatolii czy Alpach czy u Samów.
    Ze względu na max brachy czapki.
    To alpinidzi mają najtęższe głowy w Europie.
    A konkretnie Austriacy.

    Myślisz że naukowcy którzy wymyślili że brachycefalia, która pojawiła się nad Dunajem w średniowieczu z powodu migracji Słowian mają rację? Czy to nie dziwne że na żadnym słowiańskim terenie nie ma aż tak tęgich głów jak u Germanów austriackich?

    Coś takiego wyklucza teren Polski z jakiejkolwiek słowiańszczyzny aż do X wieku. Bo dolichocefalską dynastię zjadły myszy i pojawiła się nowa dynastia. Która wg obecnych naukowców zastosowała jakąś cudowną dietę w wyniku której populacji urosły głowy.

    Polubienie

    • „To alpinidzi mają najtęższe głowy w Europie.
      A konkretnie Austriacy.

      Myślisz że naukowcy którzy wymyślili że brachycefalia, która pojawiła się nad Dunajem w średniowieczu z powodu migracji Słowian mają rację? Czy to nie dziwne że na żadnym słowiańskim terenie nie ma aż tak tęgich głów jak u Germanów austriackich?

      Coś takiego wyklucza teren Polski z jakiejkolwiek słowiańszczyzny aż do X wieku. Bo dolichocefalską dynastię zjadły myszy i pojawiła się nowa dynastia. Która wg obecnych naukowców zastosowała jakąś cudowną dietę w wyniku której populacji urosły głowy.”

      Tutaj nie mam żadnych watpliwości, że zmiany czaszkowe będa wynikiem diety oraz diety i klimatu (co jest w sumie tym samym), średniowieczna Polska to również wzrost krótszych głów a to bezpośrednio wiąże się z wprowadzeniem gospodarki feudalnej, a szczególnie lasy stały się prywatne , więc chłop nie poszedł do lasu na sposób regularny i swobodny, by mieć mięso dla swoich dzieci.
      A gdy dzieci są źle karmione to nie nadrabiają zaległości w późniejszym okresie, takie pozostają, gdy trwa to pokoleniami to powstaje niby nowy fenotyp.
      Jeśli tego nie widzicie to jesteście jak Gomułka, który nie mógł zrozumieć, dlaczego ci robole tak chcą mięsa, chyba sam to pisał w swoim pamiętniku.

      Wcale się nie dziwię, że WHG było wysokie z dłuższymi głowami niż rolnicy, czy nawet rolnicy migrujący pasmami górskimi, gdyż łatwymi do obrony.

      Polubienie

    • „Czy wg tej mapy w Hiszpanii przeważa azjatycki subklad R1a? Zobacz że sporo tego we Francji i Belgii. I około połowy w Grecji.”

      Na szybko przejrzałem i wydaje mi się, że sa to oznaczeni tzw, dziesiętnicy, tak kiedyś nazywano bardzo wczesny i bardzo rzadki kład R1a, który rozszedł się po europie zachodnie, kiedyś używałaś go jako argumentu, że R1a pochodzi z europy zachodniej

      W tej pracy zauwazyli też zapewne L664, może tez o niego chodzić, piszą o nim jako mało obecnym w europie środkowej, ale za to w UK i płn, zachodniej europie. piszą, ze jest taki sam jak azjatyckie Z93.

      Problem z tą pracą jest taki, że używaką wymyślonych przez siebie oznaczeń,

      Polubienie

      • Ale na logikę jeśli żółty i pomarańczowy pochodzą z czerwonego to jedyne takie miejsce na tej mapie to Włochy.
        Widzicie jeszcze gdzieś czerwony w Europie?

        Włoska linia żółta ma swoich krewnych w Grecji i w Hiszpanii. I we wschodniej Azji. (jakby podobni do Hiszpanów)
        Linia portugalska jest tylko odnogą hiszpanską.

        I co dziwne to że wszystkie kolorki niebiesko liliowe to są potomne ciemnozielonych, bratnich linii portugalskiej. I taki ciemnozielony niczym nie skażony jest na Bliskim wschodzie. I w Irlandii.

        Nie rozumiem dlaczego nie oznaczono reszty Azji/Syberii poza Czuwasz. Bo tak jak to przedstawili to wygląda nie na ekspansję ze wschodu jak Khvalinsk czy Karelia

        Teraz to interesują mnie hiszpańskie i portugalskie R1a. No i chinskie.
        Jak myślicie czy gdyby przybyły ze Swewami lub Gotami to nie powinny być bardziej niebieskie?

        Polubienie

          • Widzisz gdzieś czerwony poza Włochami? Proszę popatrz na to.
            Robek ma rację że wymyślili sobie oznaczenia i nie wiadomo co jest co.

            Ale jeszcze raz. Zielony (ciemny) jest przodkiem słowiańskich niebieskich i liliowych z północy. Zgadza się?
            Dlaczego zielona plamka jest na bliskim wschodzie i w Irlandii?

            Polubienie

            • (…) Widzisz gdzieś czerwony poza Włochami? Proszę popatrz na to. Robek ma rację że wymyślili sobie oznaczenia i nie wiadomo co jest co. (…)

              A nie mówiłem? Z łowickimi paskami jest dokładnie tak samo. To min. dlatego genetyka przestałą Mię interesować. Nie wiadomo o co chodzi, brak standardów, itp.

              Polubienie

        • „Teraz to interesują mnie hiszpańskie i portugalskie R1a. No i chinskie.
          Jak myślicie czy gdyby przybyły ze Swewami lub Gotami to nie powinny być bardziej niebieskie?”

          Dobrze zgrywa się z ostatnim wpisem na eurogenes:
          https://eurogenes.blogspot.com/2020/11/slavic-like-medieval-germans.html

          Krakaur Berg, to nie tylko Kraków Brzeg ale i autosomalnie leżą wsród Polaków i to co jeszcze ważniejsze bliżej im do Bałtów niż Germanów:

          A ta opuszczona średniowieczna wioska lezy w Saksonii, blisko granicy NRD i RFN, patrzcie jakie mieli ciekawe YDna:

          https://www.nature.com/articles/s41598-020-75163-w/tables/3

          3 na 7 było R1a i to M458
          i po jednej próbce E1, J, I1a oraz I2a

          Datowanie to XI do XV wiek, szkoda, że nie początek średniowiecza, ale jeszcze doczekamy się:
          https://www.nature.com/articles/s41598-020-75163-w/tables/4

          Polubienie

          • „w Saksonii, blisko granicy NRD i RFN” ?!
            konkretnie to w Górnej Saksonii czyli Milsku na północny wschód od Miśni
            ponad 300 km od dawnej granicy Niemiec zachodnich, a ok 100 km od Polski

            Polubienie

            • Krakauer Berg ulicę/drogę w Bernburgu (bliżej granicy RFN) należy interpretować jako Krakowskie Przedmieście, podobnie jak Prenzlauer Berg w Berlinie, jest dzielnicą przy drodze na Prenzlau (Przemysław).

              Polubienie

            • Pospieszyłem się, chodzi oczywiście o ten Krakauer Berg koło Soławy, bliżej granicy RFN, tak jak pisze Robert.
              (za dużo Krakowów jest w Niemczech ;))

              Polubienie

          • Patrzcie, próbki od KRA06 do KRA10, datowane na 1200-1400 rok, są takie jak współcześni mieszkańcy Rosji, Litwy i Białorusi:
            http://www.historycy.org/index.php?showtopic=184053&view=findpost&p=1917490

            Wśród nich jeden R1a, I2a oraz J2 pozostałe to kobiety.

            Kim oni bvli? Osadnikami czy jeńcami wojennymi z wojen Polski z Litwą? A może Polski z Niemcami, a byli oni po stronie polskiej?

            Domen też zgłasza, że pozycja KRA03 na PCA to obszar ktory zajmują Kaszubi, sugerując, że w ogóle nie ma probek Kaszubów jako polskich, stąd to puste pole,

            Polubienie

            • Szukając kim mogli być w 1200 roku ci osadnicy./jeńcy wojenni mam takie hipotezy:

              Rok 1204
              Wyprawa książąt Leszka Białego i Konrada mazowieckiego na Włodzimierz Wołyński.

              Rok 1205
              19 czerwca – zwycięstwo pod Zawichostem wojsk książąt polskich Leszka Białego i Konrada I nad siłami księstwa halickiego; śmierć księcia Halicza Romana.

              Rok1206
              Leszek Biały zorganizował wyprawę na Ruś Halicko-Włodzimierską, w której wziął udział również jego brat Konrad.

              Rok 1209
              Bitwa pod Lubuszem – oblężenie Lubusza przez margrabiego Łużyc Konrada II. Odsiecz Lubusza podjęta przez księcia wielkopolskiego Władysława III Laskonogiego nie powiodła się. Po wycofaniu się wojsk księcia Władysława natąpiła kapitulacja Lubusza, a jego obrońcy zostali zabici z rokazu margrabiego Konrada

              Rok 1219
              Leszek Biały zawarł pokój ze sprzymierzoną z Litwinami Rusią Halicką. Skutkiem poprzednich walk o Halicz stały się napady Litwinów na ziemie polskie.

              itd itd

              Polubienie


  27. History of the Slavic Languages
    86,503 views•Feb 23, 2020
    Costas Melas

    History of the Slavic Languages, Slavs, Proto-Slavic, East Slavic, West Slavic, South Slavic, Old Church Slavonic, South East Slavic, South West Slavic, Lechitic, Polabian, Sorbian, Pomeranian, Polish, Ruthenian, Russian, Ukrainian, Belarusian, Rusyn, Serbo-Croatian, Slovene, Bulgarian, Slavic Macedonian

    Ansa Iseli
    I thought it’d be started from Proto-Balto-Slavic

    Maciej Kwiatkowski
    There is no certainty among historians about the extent of the Slavic languages before 400 CE. Pannonia before the invasion of the Magyars was also Slavic-speaking, although the Avars ruled there.

    Ton Bong
    This representation is heavily biased to modern countries. Example Hungary, Eastern and South Austria were slavic speaking places before the year 1000.

    Александр Исайкин
    In the mid-9th century, Lower Pannonia was inhabited by a Slavic majority. https://en.wikipedia.org/wiki/Lower_Pannonia_(9th_century)

    Uni Kitty
    That is why Hungarians and Poles are best friends.

    MCarco
    I’ve read somewhere that „panonian Slavs” were living there until the year 1500.

    Schmul Krieger
    Super fake map.

    Gojko Simovljević
    Funny lies constructed by Vienna-Berlin-Vatican historical school. The roots of Slavic people and language is valley of Danube, Lepenski vir and Vinča.

    xKelp
    Why would anyone lie about that

    Gojko Simovljević
    That’s because South Slavs always lived on very hot geopolitical territory, always had been little stone on a shoe to big empires through their road from west to east. That’s because they always lie about that we are not autochthonous here from 7500 years ago and this is a cradle of all Slavs.

    Litex Motors
    Greek and russian propaganda ! There is no slavic macedonian, its bulgarian dialect. Also its not old church slavonic, its old bulgarian. All slavic languages nowadays are based on the old bulgarian language, we made the cyrillic script, we gave you the letter.

    Polubienie


    • The Indo-European Sky Father
      22,133 views•Nov 4, 2020
      Survive the Jive

      The Proto-Indo-Europeans of the Pontic Caspian Steppe and other parts of Eastern Europe in the neolithic worshipped a paternal deity who they called Dyḗus ph₂tḗr “sky father”. With comparative linguistics and comparative mythology we can learn a lot about this ancient god from whom Greek Zeus, Roman Jupiter, Irish Dagda, Vedic Dyáuṣ Pitṛ́ and Norse Odin and many others also derive. In this video I explain what we know about the god’s mythic roles relating to cattle, his relationship to other gods in the Indo-European religion and his association with different animals in later pagan religions.

      Sources:
      Anthony, D., ‘The Horse, the Wheel, and Language’ 2007
      Dumezil, G., ‘Mythe et Épopée’ 1973
      Dumezil, G., ‘Mitra-Varuna: An Essay on Two Indo-European Representations of Sovereignty’, 1988
      Kershaw, K., ‘The one-eyed god: Odin and the (Indo-)Germanic Männerbünde’ (Journal of Indo-European studies monograph) 2000
      Lincoln, B., ‘THE INDO-EUROPEAN MYTH OF CREATION’ 1975
      Matasović, R., ‘A Reader in Comparative Indo-European Religion’ 2010
      Mylonas, G. E., ‘The Eagle of Zeus’ 1946
      Puhvel, J., ‘Victimal Hierarchies in Indo-European Animal Sacrifice’: The American Journal of Philology , Autumn, 1978, Vol. 99, No. 3 (Autumn, 1978), pp. 354-362
      Puhvel, J., ‘Comparative Mythology’ 1987

      00:00 Intro
      01:34 Indo-Europeans and their beliefs
      03:55 Comparative mythology
      05:00 Linguistics
      07:55 Identifying the sky father
      11:15 Indo-European cosmogenesis
      14:24 Celestial vs Terrestrial and Hieros Gamos
      16:24 Sovereign gods
      17:15 Zeus
      18:34 Horse twins
      19:49 Sacrificial beasts
      22:28 Bulls
      23:21 Eagles
      24:52 Wolves
      26:25 Conclusion

      Dino Van Hammer
      In Finnish we also have the word „Taivas” (sky) which is a cognate of Deiwos (PIE „God”), though our chief god is usually considered to be Ukko (the Thunder God), sometimes called Perkele.

      Warren Stilwell
      Finnish is NOT indo European and there is no cognate

      Angry Ted
      Perkele is the Devil. Not Thor. Edit: many thanks to the many people pointing out later in this thread that the Christianisation of Finland changed the use of Perkele to Devil, it was previously the Baltic thunder God Perun/Perkwonos.
      I don’t need to hear it from everyone…

      Chalex08
      @Warren Stilwell It is not an IE language but they have borrowed huge amounts of words. Today Finnish and Estonian people have maybe the biggest % of Indo-European DNA of all of us. Highest % numbers of blue eyes, highest % numbers of blonde hair…Their language have mixed with germanic and slavic for houndreds of years, maybe even longer…and clearly it was not only the language they mixed 🙂

      Chalex08
      @Angry Ted Perkele comes from the Indo-European word Perkwonos=stormgod

      Polubienie

  28. S, jakoś przyzwyczaiłam się już, że przed Słowianami wszędzie byli Bałtowie. Pamiętasz, że najbardziej bałtyckim hydronimem jest po prostu Upe, czyli rzeka?
    I teraz kombinuję czy rzeka Upia w Kolumbii jest też bałtycka.
    No bo musi być.

    Nie wiem tylko czy Bałtowie tam zanieśli swoje słowa czy Amerindian tu przybyli i stali się Bałtami.
    No i kiedy to było. W mezolicie?

    Dawniej nie ufałam Robkowi że Kowno jest bałtyckie, ale co powiesz o kolumbijskim Coveñas?

    Zipa to tytuł nadawany władcom starożytnej południowej Kolumbii.
    Więc żupan też musiał być bałtycki.

    Co nie pasuje, to miasto Nemocón. Bo niestety więcej ma z Niemcami niż z Bałtami wspólnego na moje ucho.
    “Nemocon is derived from Enemocón and means „The cry or sadness of the warrior” in the Chibcha language,..”
    U nas to by było mazgaj.

    A kiedy wojownik jest smutny? Jak nie ma mocy?.
    ńẽmoc to
    (1.1) słabość
    (1.2) bezsilność
    (1.3) med. impotencja

    Polubienie

      • Wiesz, że niemoc (niemiecka) ma się podobnie do słabości (swabów)?

        Poczekam na Robka zdanie czy Upia jest pochodną z bałtyckiej upi. Albo Babika zapytać, co?
        Ale żeby nie było że w Kolumbii to tylko Bałtowie i niemocni to byli też Lache.
        „The Lache were an indigenous, agrarian people in the highlands of what is now central Colombia’s northern Boyacá”

        Jak myślisz skąd te podobienstwa etnonimów? Przypadek?

        Polubienie

          • A gdzie widzisz Słowian dawniej. I najdawniej.?

            Co do Kolumbijczyków i Bałtów to zastanawia mnie kto jeszcze wpadł na pomysł nazywania rzek upami? Czy w Anglii, Niemczech, Włoszech czy Grecji spotkałeś tak nazwaną rzekę? Jeśli nie to dlaczego skoro byli IE nie wymyślili takiej nazwy?
            A jakieś kolumbijskie ludki wymyśliły.

            A skoro Lache to dawni rolnicy kolumbijscy to jaka jest ich etymologia dla słowa lache?
            Powinno być coś od roli albo pola, co nie? Oczywiście w ich języku.

            Pamiętaj też że dawni Kolumbijczycy byli biali.

            “the Guane were said to have European traits and very light skin.”

            Wiesz, powinieneś pomóc mi to rozwiązać, bo inaczej to nawet Gotów tam mogę znależć.
            Np. “Huetar (Güetar) is an extinct Chibchan language of Costa Rica.”

            Polubienie

            • Nie wiem, choć ciągle stawiam na obszar na wschód od Nysy Łużyckiej, na północ od Sudetów i Karpat, i na zachód od Bugów (obu),.. ale wiele rzeczy nie dodaje mi się, więc na Bałkany postawić nie mogę, choć bym może i politycznie poprawnie i nie tylko chciał…

              Polubienie

        • Jeśli są takie słowa to obowiązkowo sięgają czasów starszych niż ANE czyli Eurasian a może nawet Basal Eurasian.
          Jednak ważne by słowo podobniebrzmiące miało również podobne znaczenie, Lach to od Lędzian a ci od Lędy, Lądu, ale mi się wydaje, że to sa rzeczy nie do udowodnienia, bo wiele z nich może być przypadkowymi, tutaj przydałaby się jakaś ciągłość za pomocą tego samego słowa gdzieś u pierwotnych ludów syberyjskich albo Ajnu,

          Mi dzisiaj zaświatało, że rdzeń D.N jako u nas DzieŃ albo Je-DeN po rosyjsku aDiN, musi być tym pierwotnym na oznaczenie czegoś jednorazowego i cyklicznego. Na przykład DaNina, po rosyjsku DaŃ czyli cyklicznie i jednorazowo raz do roku.
          Dalej nie wiem jak to rozwinąć.

          Polubienie

        • „Poczekam na Robka zdanie czy..”

          Z innej beczki, wielu narzeka na nielogiczność skojarzenia u Basków nieidnoeuropejskiego języka z bardzo wysoką >90% wartością R1b, wzorcowo indoeuropejskiego YDna.
          Uciekają się naukowcy to wybiegu wyjątku potwierdzającego regułę, a mianowicie, że Baskowie mówią językiem swoich matek, które mieszkają sobie tam od mezolitu.

          Czy moja hipoteza , że język WHG= język IE, nie wyjaśniałaby dlaczego Baskowie mówią językiem nie IE?!

          Polubione przez 1 osoba

          • A czyż Baskowie to nie jest 100% Yamna ze stepu, czyli EHG, hm?

            https://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_the_Basques

            https://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_R-DF27

            https://www.nationalgeographic.com/science/article/ancient-iberians-dna-from-steppe-men-spain

            (…) The men from the steppes
            Beginning in the Bronze Age, the genetic makeup of the area changed dramatically. Starting in about 2,500 B.C., genes associated with people from the steppes near the Black and Caspian seas, in what is now Russia, can be detected in the Iberin gene pool. And from about 2,500 B.C. much of the population’s DNA was replaced with that of steppe people.

            The “Steppe Hypothesis” holds that this group spread east into Asia and west into Europe at around the same time—and the current study shows that they made it to Iberia, too. Though 60 percent of the region’s total DNA remained the same, the Y chromosomes of the inhabitants were almost entirely replaced by 2,000 B.C. That suggests a massive influx of men from the steppes, since Y chromosomes are carried only by men.

            “It looks like the influence was very male dominated,” says Miguel Vilar, a genetic anthropologist who serves as senior program officer for the National Geographic Society. (…)

            Polubienie

  29. „Jeśli są takie słowa to obowiązkowo sięgają czasów starszych niż ANE czyli Eurasian a może nawet Basal Eurasian.”

    A ja nie mam pewności. Dla mnie to wygląda jakby były kontakty europejskoamerykanskie przez cały czas.

    Jeśli Lecha oznaczało dla nich pole no bo co innego jeśli byli ludem rolniczym.
    To u nas Lecha „wąski pas gruntów ornych ograniczony bruzdami”.
    A leha „działka pod zasiew, działka gruntu użytkowanego rolniczo lub ogrodniczo, zagroda rolna, pas ziemi uprawnej”.
    To i tak nie świadczy, ze byli Słowianami.

    Jednak to i inne podobieństwa są zastanawiające.

    Polubienie

  30. Pingback: 297 Podsumowanie mojej wiedzy o Słowiańszczyźnie, chorych scytyjsko-sarmacko-tureckej fantazjach i ofitzjalnych przeciw-słowiańskich kłamstwach 01 | SKRBH

  31. Pingback: 297 Podsumowanie mojej wiedzy o Słowiańszczyźnie, chorych scytyjsko-sarmacko-tureckich fantazjach i ofitzjalnych przeciw-słowiańskich kłamstwach 01 | SKRBH

  32. To jest też ciekawe, pisał Ambroziak, że „znamy już wnioski z opublikowanego opracowania Dąbrowskiego i Pudło oraz niepublikowanego opracowania Figlerowicza i Stolarka… domieszka słowiańska u Gotów pochodzi od ludności zamieszkującej Polskę wcześniej przed okresem rzymskim, a później w średniowieczu”

    Innymi słowy, domieszka jaką pozyskali była taka sama jak późniejsza u średniowiecznych Polaków, tym samym udowodniono, że Słowianie mieszkali w okresie rzymskim tam gdzie mieszkali w średniowieczu.
    Allochtonizm znika z nauki. Zabawne, że w ten sposób.

    Jednak poczekajmy na oficjalną publikację, bo ewidentnie Figlerowicz robi sobie figle z przesuwaniem daty jej publikacji

    Polubione przez 1 osoba

  33. Oglądam pakistańskiego prankstera i ciągle słyszę ‚pija’ ‚pijany’ gdy opisuje swój stan

    Zwraca uwagę całkiem jasny i europejski wygląd pod względem fenotypu, jak zorientowałem się dotyczy wyższych warstw społecznych, gdzie często nagrywa swoje filmiki

    Polubione przez 1 osoba

    • A ja słyszę w japonskim yopparai czeskie jopily.

      W japonskim Miłosław byłby Mirosławem.

      Czy coś sądzicie o PIE z południowego Kaukazu?

      Polubienie

      • Pisałem już o tym wielokrotnie, a Dawidski to nawet chyba częściej, napierdalając w Reicha, Max Planck Institute i innych jak w bęben, patrz rzekome pochodzenie Yamna z tych okolic. A Ty co, nawracasz się na ofitzjalną wykładnię, hę?

        Polubienie

      • W japońskim mogą być różne takie wstawki od Ainu, podobno Japończycy mają 10% domieszkę ich genów, zaś Ainu byli według mnie ostatnimi pierwotnymi Euroazjatami-Syberyjczykami, którzy cudem ostali się na całkowitym zadupiu, badaczem Ainu był brat Józefa Piłsudskiego.

        Nawet te jego wzorki kojarzą się mi ze swastyką aryjsko-słowiańską czy kołowrotem słowiańskim

        Polubione przez 1 osoba

  34. Nie jestem przekonana do PIE. Jakiegoś języka matki.
    Bardziej pasuje mi mieszanie, nakładanie się warstw.

    Takie języki matki to mogły mieć co najwyżej grupy językowe.
    I zobaczcie jak trudno definitywnie stwierdzić gdzie, jak i kiedy te grupy powstały.

    Badałam po swojemu hipotezę ciągłosci paleolitycznej.
    I wyszło mi że jeleń ma pochodzenie finskie.
    Co jest dziwne, bo w genetycznych haplogrupach męskich nie ma ciągłości. I może nie dziwne, bo renifer to w końcu symbol Finowatych.
    Tak czy srak jelenia, Białorusini aliena, Litwini elniasa, Baszkirowie bolana, Walijczycy eleina i nawet Baskowie oreina wzięli od finskiego – eläin.
    Ale jak to naprawdę było skoro nawet Hebrajczycy jelenia nazywają Hebrew Bible, אַיָּל / “ayyal”?

    W każdym razie założyłam, ze eläin, -ellä pochodzą z EHG.
    Co myślicie?

    ps. Estonczycy mają słowo roheline. Zielony.
    Owo rohe odnosi się do trawy – rooho. Rzekomo pożyczonej od germanic groso – grass.
    Ja jednak widzę roślinę.

    Polubienie

    • A czy to groso nie jest słowiańskim proso?

      [Od staro-wysokoniemieckiego gras , od pragermańskiego * grasą . Spokrewnione z niemieckim gras , holenderskim gras , angielską trawą , islandzkim gras ]

      Proso jest trawą, nie zbożem.

      Germanofil Bruckner nie zorientował się w tym? Prosu nadał ultra słowiańskie źródło:

      [ proso, tak samo w całej Słowiańszczyźnie; najcelniejsze w uprawie rolnej zajmywało miejsce, o czem źródła arabskie 9. i 10. wieku wyraźnie świadczą; trojaka nazwa: ber, pszono, proso, również tego dowodzi; proso wyłącznie słowiańskie. Litwa ma inną nazwę, małnos lub soros; pierwsza indoeuropejska, grec. melinē, łac. milium; druga przypomina przypadkiem hebrajskie śôrā, ‘proso’ (jak hebr. bar, ‘zboże’, nasze ber), i nic z tego dla dziejów pierwotnego handlu nie wypływa.]

      Polubione przez 1 osoba

  35. Przecież napisałam:
    “Co jest dziwne, bo w genetycznych haplogrupach męskich nie ma ciągłości.”

    Ale po 1 nie ma ani jednej męskiej hg ze Skandynawii z terenów o przewadze EHG.
    Są tylko I2 z południa gdzie przeważa WHG.
    Po 2 w genetyce EHG znalazło się J, które dzisiaj jest na południu. Czy to musi oznaczać że w mezolicie w Karelii mówiono językiem J?
    Po 3 Istnieją jescze kobiety, które też się porozumiewają i ich hg ma ciągłość. U Samek mezolityczna U jest najliczniejsza. U nas dominują neolityczne kobiety.
    Po 4 Językoznawstwo ustaliło, że na Białorusi pod warstwą słowianską kryje się bałtycka.
    Ale pod nią wytropili UF. I na tym skonczyli.
    Dla mnie to potwierdza, że UF byli aborygenami z paleolitu.

    Polubienie

    • Aha… Ja tam nie wiem i gupi jestem, ale końcówki słowiańskie i brak końcówek w j. bałtyckich wskazuje mi na pierwotność tych pierwszych względem tych drugich. Co do UF, trzymam się zapożyczeń Od-Słowiańskich i na ich podstawie wnoszę, o ich wtórności wobec postaci bałtyckich, więc logicznie i słowiańskich.

      Polubienie

  36. Robku, te nagłosowe “p” proso czy “g” grasą to wyższa szkoła lingwistyczna jak na moje możliwości.
    Ale roślina pochodzi podobno od rosnąć. Więc ros + nąć.
    A kolor roślinny i zielony to jakby synonimy, prawda?

    S
    “ale końcówki słowiańskie i brak końcówek w j. bałtyckich wskazuje mi na pierwotność tych pierwszych względem tych drugich.”
    Dla mnie bałtyckie są wtórne ale względem wschodniosłowianskich a konkretnie białoruskiego.
    Utraciły nieakcentowaną samogłoskę.

    “Co do UF, trzymam się zapożyczeń Od-Słowiańskich i na ich podstawie wnoszę, o ich wtórności wobec postaci bałtyckich, więc logicznie i słowiańskich.”
    A jaka jest etymologia słowa ulica?

    Co do Bałtów to niestety ale elnias jest wtórny. Oni nawet nie ustalili czy to ma być jeleń czy łoś.
    Jedynie Prusowie wykazują bliski związek z łowcami z północy bo u nich to słowo oznacza (dzikie) zwierzę.

    W każdym razie jezyki sie musiały sporo mieszać skoro nawet Gruzini na łosia mówią losi.
    A Baskowie mają potok – erreka. A propos czy ustalona jest etymologia rzeki?

    Polubienie

    • (…) A jaka jest etymologia słowa ulica? (…)

      Nie wiem, ale sprawdzę:

      https://pl.wiktionary.org/wiki/ulica
      https://en.wiktionary.org/wiki/ulica

      Inherited from Old Polish ulica, from Proto-Slavic *ulica.

      https://en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Proto-Slavic/ulica

      From *ula +‎ *-ica, from Proto-Balto-Slavic *aul-, from Proto-Indo-European *h₂ewl-. Baltic cognates include Old Prussian aulis (“shin”).
      Indo-European cognates include Ancient Greek αὐλός (aulós, “pipe, flute”), αὐλών (aulṓn, “hollow, channel, strait”); Low German ōl, аul (Westphalian); Old Armenian ուղի (ułi, “road, way, route; journey; passage”). It may be a cognate of Latvian iela and Ancient Greek αὐλή (aulḗ).

      (…)

      Related terms

      *ulьjь (“(bee)hive”)
      (…)

      Czyli hm…

      (…) A propos czy ustalona jest etymologia rzeki? (…)

      https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeka

      Polski wyraz rzeka ma swoje odpowiedniki w innych językach słowiańskich (ros. река, bułg. река, serb.-chorw. река/reka itd.) wyrazy pokrewne występujące w innych językach indoeuropejskich, spokrewnione m.in. z ind. rïti, staroind. rayas, lac. rivus, franc. rivière, ang. river, morfemy rdzenne wymienionych wyrazów to kontynuanty języka praindoeuropejskiego rdzenia rei-, występującego obocznie z roi- (płynąć, ciec), etymologicznie łączą się z wyrazami roić się i zdrój[1].

      https://pl.wiktionary.org/wiki/rzeka
      https://en.wiktionary.org/wiki/rzeka

      Inherited from Proto-Slavic *rěka, from Proto-Indo-European *h₃reyH-, extension of *h₃er-.

      https://en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Proto-Slavic/r%C4%9Bka

      From Proto-Balto-Slavic *raikāˀ, from Proto-Indo-European *h₃royH-keh₂, from *h₃reyH-, extension of *h₃er-. Equivalent to *rě- +‎ *-ka.

      Indo-European cognates include Latin rīvus (“brook, stream”), Middle Irish rían (“river, way”), Old Irish ríathor (“torrent”), Sanskrit रय (ráуа), रीयते (rī́уаte), रीति (rītí), रेतस् (rétas), Gaulish *Rēnos, Albanian ritë, Old English rīþ, English rithe (dial.), Middle Low German rîn.

      Pachnie Ryciem…

      Polubienie

      • Czy zauważyłeś, że słowianska reka jest bliska bask. erreka?

        “praindoeuropejskiego rdzenia rei-, występującego obocznie z roi- (płynąć, ciec),” jakoś u nas nie znajduję.
        Czesi mają słowo zdroj oznaczające źródło.
        Nasz zdrój jest pożyczką od nich.
        Albo odwrotnie.
        W pd słowianskich źródło to izwor.

        Czesi mają tez słowo na płynąć – proudit, zawierające ów PIE rdzeń -roi w postaci – rou.
        Prud (prout) to strumien. Prąd.
        Pruć – jechać, płynąć z dużą szybkością.

        Polubione przez 1 osoba

        • Czy rzeka może być bardziej spokrewniona z creek niż z river?

          Francuskie słowa: ruisseau rusai ruscello kojarzą sie z ruczajem, rusałką.

          W Hiszpanii, rzeka – rio a strumień – arroyo.
          Połacinski język, więc dopatrywanie się przeze mnie związku z kirgiz tadżyk uzbek – darıya – rzeka jest absurdalne.
          A jednak darıya nie może być odrzucona z rodziny arroyo i zdrojo.

          „Słowa arroyo, używanego również we współczesnym języku angielskim na określenie parowu, użyli po raz pierwszy Hiszpanie w roku 775, w odniesieniu do koryta rzecznego.”

          Polubione przez 1 osoba

        • ŹRóDło, ŻDRój
          ŻRD – ŻDR

          [miejsce, z którego woda wypływa na powierzchnię ziemi]
          Nie prościej napisać miejsce z którego RoDzi się woda/rzeka?

          Wówczas mielibyśmy tak jak słowo ZRoDzić się, ZRoDzona z blasku słońca – jakby napisał poeta.

          Polubione przez 1 osoba

          • Też mi pasuje źródło od „ród”.
            Na pewno bardziej niż od płynąć, ciec.
            Myślałam też o Śród. Ze śród lo. Z wnętrza.

            Ale zdroj, czeskie źródło mi się kojarzy ze zdrowiem.

            Moja propozycja dla rzeki to rzesza – ogrom, mnóstwo.
            W germanskich „praindoeuropejski rdzen rei- „ ten od rzeki, występuje w reichu, riku i rijku.
            Jeśli się ktoś nie zgadza to proszę podać PIE rdzeń dla rzesz germanskich?

            Polubienie

            • [Moja propozycja dla rzeki to rzesza – ogrom, mnóstwo.
              W germanskich „praindoeuropejski rdzen rei- „ ten od rzeki, występuje w reichu, riku i rijku.]

              Rzecz jako Rzeczny, wydaje się jakby ‚rzecznego’ było więcej niż jedna rzeka, ale powiązałbym to też z „ktoś rzecze”

              Słowianie, którzy według kronikarzy nazywali siebie od nazw rzek, wówczas mielibyśmy:
              rzecz=słowo=Słowianie

              „Narzecze – odmiana językowa właściwa dla danej grupy użytkowników języka.”

              Wówczas Narzeczona to ktoś z kim jesteśmy „po słowie”.

              Polubione przez 1 osoba

              • R”eC, Na+R”eC”e, R”eK+aC’, Na+R”eK+aC’, R”eK+L”,
                R”eC”
                R”eKa,

                https://sjp.pwn.pl/slowniki/rzecze

                rzecze
                Wielki słownik ortograficzny PWN*
                rzec rzek•nę, rzek•niesz, rzek•ną; rzek•nij•cie; rzekł; rzekł•szy; rzeczony
                rzecz -czy; -czy, -czy
                rzekł•byś ,

                rzec «powiedzieć, odezwać się»
                rzecz
                1. «materialny element otaczającego świata»
                2. «przedmiot będący czyjąś własnością»
                3. «jakiekolwiek zjawisko, zagadnienie, sprawa, problem, dokładniej nieokreślone»
                4. «treść myśli, wypowiedzi»
                5. «czynność, czyn, postępek; też: fakt, który się zdarzył»
                6. «sprawa, którą się rozstrzyga, załatwia, przeprowadza»
                7. «utwór literacki, naukowy, muzyczny itp.»
                8. «temat, treść, wątek utworu literackiego»
                9. filoz. «cokolwiek, co może być przedmiotem postrzeżenia zmysłowego, ma właściwości przestrzenne, trwa w czasie i czemu przypisujemy byt od nas niezależny; też: cokolwiek, co może być przedmiotem sądu»

                …..

                R”eZ’
                R”eZ+aC’
                ReZy
                Z+RyC’

                RyC’
                RyT

                Z”/R”RyJ
                Z”/R”R+eC’

                Z”/R”yC’
                Z”/R”yC’

                Podobne? Podobne…

                Polubienie

                • Co do źródła:
                  Ukrainski – джерело (dżerelo)

                  Wg wiki dżerelo powstało z *gerdlo.
                  Mają też z tego korzenia жерло (żerlo) – krater i горло (gorlo) – gardło.

                  Żerlo a nie gorlo bardziej pasuje do żarcia.
                  Жерти (żerti) – żreć, etym. prasł. *žerti[4] < prabałtosł. *gerˀtei.

                  I uważają że wszystkie 3 znaczenia ukrainskie to właściwie dziury.
                  Dziura z której wypływa woda – dżerelo.
                  Dziura z której wypływa lawa – żerlo.
                  Dziura do jedzenia – gorlo.

                  Jeśli tak to żarło pakujemy do żardła/żarła, co?

                  Jeśli źródło/gardło jest dziurą to powinno brzmieć dziurło.
                  górnołużycki: (1.1) dźěra – więc dźěrlo
                  dolnołużycki: (1.1) źěra – więc źěrlo

                  Żerlo wulkaniczne można zobaczyć np. w Keflavík (pronounced [ˈcʰɛplaˌviːk]).
                  Wydumałam, że cieplickie baseny z gejzerami mają konkurencję z ˈcʰɛplaˌvickimi na Islandii.
                  Albo w Islandii. Jak chcą gramatycy.

                  Polubione przez 1 osoba

            • mamy dwa takie dziwne słowa gdzie pierwotne iz- przeszło w zd-: zdrój = wyrojenie i zdrada = wyradzenie
              dawniej były też takie cuda jak np: Izdrael, zdręki, rozdrzeszyć (obecnie rozgrzeszyć = rozwiązać)
              do rzeszenia jest rdzeń związany z wiązaniem (*rěšiti)

              Polubione przez 1 osoba

              • Wracając do Keflavík (pronounced [ˈcʰɛplaˌviːk], należy zauważyć, ze język nordyjski nie musiał być za bardzo „kentumowy“.

                Strumień u Celtów wygląda następująco:
                Irish i Scottish Gaelic: sruth. Manx: stroo.
                U Bałtów: Litewski: srautas Łotewski: straume.
                Zastanawiam się dlaczego pojawia się i znika “t”.
                Macie jakiś pomysł?
                Sraut może być pierwowzorem srać.
                Łotewski przepływ – strauja – i nasze strawić. A lit. przepływ – sraujà i nasze srać. Wygląda, że to pożyczki bałtyckie.
                Chociaż część Słowian ma słowo струя (struja) струйка. Wąski ciągły strumień, pływ, kierunek.
                U nas to chyba struga, strużka.
                Struj – zdruj też są podobne.

                Polubienie

                • A wiecie, że w ukrainskim strug to nie tylko strugać ale też ryba – pstrąg.
                  Jak myślicie czy pstrąg jest pstry czy to ryba ze strugi?
                  Mają chyba coś wspólnego ze sobą rycie i struganie, co?
                  Dlaczego gardło jest podobne do pstraga?
                  Throat – trout?
                  I dlaczego mamy pstrąga i troć?
                  I dlaczego ‚poisson – ryba (płasą) przypomina płaza a nie rybę?
                  Sama się zamęczyłam tymi pytaniami, więc co dopiero ty, S.

                  Polubienie

                • Pisałem już o Strunie, Strumieniu i Sraniu, czy Sraczce też…

                  Przy okazji… Za jakiś miesiąc zaczynam ponownie publikować wpisy o rdzeniach…

                  Polubienie

                • [Jak myślicie czy pstrąg jest pstry czy to ryba ze strugi?]
                  Pstrąg jest pstry https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/73/Brook_Trout_Salvelinus_fontinalis_2900px.jpg/1600px-Brook_Trout_Salvelinus_fontinalis_2900px.jpg

                  Lubi też zimne wody o silnym prądzie, więc równie dobrze
                  prąd – pstrąg
                  „zasiedlających słodkie wody o bystrym prądzie, zwłaszcza górne odcinki rzek.”

                  Bardziej słowo pstry jest pochodną pstrąga. Ludzie łapali ryby i widzieli jak one wyglądają, więc przenieśli to języka potocznego

                  Polubione przez 1 osoba

                • Pamiętam srake.
                  Ale chodzi o to, że mamy tak wiele słów, że trudno je pogrupować.
                  Na te z WHG, EEF, Yamna itd.
                  Np. wykombinowałam, ze rosyjskie selo to s + elo. Czyli najstarsze słowo indouralskie. Miejsce do życia.
                  Mamy słowa, które wydawały mi się na 100% słowianskie. Np. strzyk, strzykawka. I niespodzianka, bardzo, bardzo malutka rzeczka – trickle, a bardzo, bardzo malutka strużka – strickle. Więc to może być pożyczka od Angles albo Britons. Ciekawe, czy pstrykać też jest imigrantem?
                  Nie napisałeś czy pstrąg jest pstry? Czy silny jak strong? W końcu islandzki silung jest właśnie pstrągiem.
                  Wiesz jak wygląda? Jeśli podobny do lina, to może postronek? W skrócie pstronk.
                  Nie mogę się też zdecydować czy płód, zarodek i embrion są ze stepu? Ostatnie słowo to chyba z migracji Ambrona. Gdyby nie przestawka, Amborna wyjaśnił by Angles.
                  Robku,
                  „Lubi też zimne wody o silnym prądzie” Napisałam, że silny.
                  „zasiedlających słodkie wody o bystrym prądzie” od „bystry” bystrzak, ale Słowacy mogli mieć bstruha.

                  Polubienie

                • „Ukraiński to późny język i zniekształcony i ubezdźwięczniony.”
                  Mają często końcówki – uk. A to jest też częste w tureckim.
                  Turecki „ciodziuk”. Oznacza dziecko.
                  My mówimy dzieciak a nie dzieciuk.
                  Albo kiedyś czędo a nie czędziuk.
                  Bliżej Alemanów chinde (czinde) niż niemieckiego Kind.
                  Ale takie porównania do niczego mnie nie prowadzą. Bo kindziuk – to białoruski żołądek. I litewskie dojrzewajace wędliny.
                  Czekam na nowe wpisy.

                  Polubienie

                • Miło. Gdzieś za miesiąc, może wcześniej, bo ze dwa, trzy są już gotowe, ale czasu nie mam teraz zupełnie na zabawy z wp… Końcówki są ważne i pewno masz rację z tureckawatym stepem słyszalnym na uk-raińskim… 🙂

                  Polubienie

                • „Robku,
                  „Lubi też zimne wody o silnym prądzie” Napisałam, że silny.
                  „zasiedlających słodkie wody o bystrym prądzie” od „bystry” bystrzak, ale Słowacy mogli mieć bstruha.”

                  Przypomniałem sobie, francuskie bistro jest od słowa bystro, czyli szybko, a wydarzyło się to gdy w okresie napoleońskim rosyjskie wojska wkroczyły do Paryża. W restauracjach oficerowie rosyjscy mówili do kelnerów „bystro, bystro”.

                  Polubione przez 1 osoba

                • Też tak słyszałem. Podobno słowo Toaleta pochodzi od czasów, kiedy Walezy był królem Polski i on i jego francuscy dworzanie lali i srali do kominków. Podobno polscy dworzanie króla pokazali im sławojki, czy inne ubikacje i mówili im ‚Tu lejeta’… Ile w tym prawdy, nie wiem, ale wiem, że w Anglii, Francji, itp. lano i srano wtedy do kominków i nie tylko… 🙂

                  Polubienie

                • „Mają często końcówki – uk. A to jest też częste w tureckim.
                  Turecki „ciodziuk”. Oznacza dziecko.
                  My mówimy dzieciak a nie dzieciuk.”

                  No nie, oczywiście, że polskie gwary z XX wieku powiedzą „dzieciuch”, język ukraiński to polska gwara z XIV wieku, zrusyfikowana nieskutecznie, ale jednak, przez prawosławie.

                  Moja teoria jest taka, że Ukraina po najeździe mongolskim została doszczętnie wyludniona i była zasiedlana migracją z Korony, migrowali prości ludzie, którzy nie identyfikowali się z Polską, nie byli narodem tylko etnosem, etnosem który po migracji stracił jakąkolwiek pamięć o tym, że jest „lechicki”.

                  Języki wyrosłe z gwar ludowych są dla polskiego ucha doskonale słyszalne. Polski język został poddany wielowiekowej pracy przez wykształconą cześć społeczeństwa by brzmiał subtelnie i ładnie oraz by wymawiało się go łatwo i przyjemnie – stąd akcent na przedostatnią sylabę. Jest też syntezą gwar, a nie językiem gwarowym, dzięki tej syntezie mamy te wszystkie rz, ż, ch, h, ą, om, ź, zi

                  Języki wyrosłe z gwar ludowych to na przykład słowacki, czeski, także kaszubski i śląski, które są gwarami lechickimi bez obróbki, na żywca, ukraiński również.

                  Polubione przez 1 osoba

    • [A jaka jest etymologia słowa ulica?]

      Na pierwsze skojarzenie, wiąże się mi z LiCem, czymś oblicowanym i chyba tak to będzie, ostatnie zdanie cytatu rozszerzy to i na dziedzinę społeczną i prawną (zachowanie nie licujące z zawodem sędziego):

      Licowanie – pokrywanie powierzchni – w budownictwie ścian, w protetyce stomatologicznej zębów – (zewnętrznych lub wewnętrznych) innym materiałem – w budownictwie okładziną z płytek lub płyt (ceramicznych, szklanych itp.) bądź cegieł (np. klinkierowych), w protetyce licówkami ceramicznymi.

      Licowanie wykonuje się w celu podniesienia walorów estetycznych powierzchni oraz w celu ochrony jej przed wpływem czynników zewnętrznych (abrazja, erozja).

      W innym znaczeniu, słowo licowanie, może być użyte w odniesieniu do dwóch elementów, których powierzchnie zachowują jedną linię prostą – elementy licują ze sobą.

      Polubienie

    • [Robku, te nagłosowe “p” proso czy “g” grasą to wyższa szkoła lingwistyczna jak na moje możliwości.
      Ale roślina pochodzi podobno od rosnąć. Więc ros + nąć.
      A kolor roślinny i zielony to jakby synonimy, prawda?]

      Zakładam, że ci którzy używali ‚g’ nie znali zasad lingwistycznych, używali tak jak się im kojarzyło, więc skoro coś RoS-nąć chciało na G-runcie (Ground) nazwali sobie G-Roso, a byli to załóżmy Słowianie Polabscy, gdzieś w okolica Hamburga.

      Natomiast Słowianie Polańscy coś co chciało Rosnąć na Polu, nazwali PRoSo. Obie grupy zrobili to niezależnie od siebie i bez znajomości zasad lingwistycznych

      Polubione przez 1 osoba

  37. Rednecki, jak już tu zajrzałes to powiedz co myślisz o mojej propozycji doytczącej tzw przestawki słowianskiej.
    Czyli, że postać pierwotna brzmiała jak białoruska, a reszta ją zmodyfikowała w zależności od akcentu.
    Więc te języki z północy z akcentem na 1 sylabę zaadoptowały słowianskie słowa.

    Polubione przez 1 osoba

    • Mnie się wydaje, że nasi przodkowie używali samogłosek bardzo oszczędnie, tylko tam gdzie były niezbędne do uściślenia znaczenia rdzenia i w ogóle umożliwiały fizyczne wymówienie wyrazu.
      I było to też powodem przestawki, bo o ile równie łatwo wymówić melk i mlek, to w przypadku np. słowa mleczny jest różnica w stosunku do melcznego. Samogłoska trafiła w miejsce ułatwiające wymowę.
      Na zachodzie i północy nie mieli takich problemów, bo po zredukowali większość końcówek, ich języki stały się kontekstowe i szczególne znaczenie wyznacza położenie wyrazu w zdaniu.

      Przyczyn tendencji do śpiewnego otwierania każdej sylaby na wschodzie, widział bym w kontaktach z ludami fińskimi.

      Na zmiany w naszym języku na pewno miała też wpływ cofka ze wschodu kolo piątego wieku.

      Polubienie

      • “Mnie się wydaje, że nasi przodkowie używali samogłosek bardzo oszczędnie, tylko tam gdzie były niezbędne do uściślenia znaczenia rdzenia i w ogóle umożliwiały fizyczne wymówienie wyrazu. “
        Czyli Czesi.
        Kiedyś wkleiłam tu zdanie czeskie bez samogłoski.

        “Przyczyn tendencji do śpiewnego otwierania każdej sylaby na wschodzie, widział bym w kontaktach z ludami fińskimi”

        Ale to własnie finskie ludy akcentują 1 sylabę. Więc finskojęzyczni na wschodnim Bałtyku “małpując” Białorusinów stworzyli słowa jak karwa. Kaarwa.
        Dowodem jest genetyka, gdzie faceci z hgN (Uralic) przyjęli mowę facetów z R1a (Słowianie).
        W wielu jezykach samogłoski nieakcentowane się urwały. I w Azji i w Ameryce.
        U nas w połacińskich.
        Wynika z tego, że utrata samogłosek nieakcentowanych była częstym zjawiskiem.

        “Na zmiany w naszym języku na pewno miała też wpływ cofka ze wschodu kolo piątego wieku.”
        Co ty nie powiesz?
        Jak do tego doszedłeś?
        Przykład chociażby z dolnej Wisły, gdzie Szwedzi zrobili cofkę na Ukrainę. I ilu obecnie jest tam mówców szwedzkich?
        Ile szwedzkich słów w ukraińskim wyliczyłes?
        Szwedzka cofka do Hiszpanii jaki miała wpływ na jezyk?

        Polubione przez 1 osoba

        • Ja nie sądzę, zeby historyk mógł powiedzieć cokolwiek o migracji Słowian do Polski w 5 w. czy około.
          Bo nie ma tego w źródłach.

          Antropolog nie zauwaza zmian. Zauwaza je dopiero w 10 wieku, kiedy to staliśmy się z długogłowych “baniakami”. Za Piastów.
          Nauka tłumaczy to zjawisko odpowiednim dożywieniem.

          Archeologia jedynie opowiada dyrdymały o zaniku “kultury” i wymianie ludności.
          Na gorszą. I głupszą.

          A jak to się stao, że Goci o wieeeelkiej kulturze w 5 wieku we Włoszech stracili wszystkie dotychczasowe umiejetności? Zapomnieli co to koło garncarskie, lepianka czy łóżko. Stali sie zawszonymi psojadami. Pisano o nich “Tervingowie śmierdzą z powodu nawyku noszenia futer niezależnie od klimatu i pokrywania włosów zjełczałym masłem.”
          Fu.
          Architektura germanska. Saxon hause.

          Dodam fragment z abstraktu
          Language, Ethnicity and Material Culture: North-Eastern Bavaria in the Early Middle Ages
          TOMÁŠ KLÍR
          „Powstanie tzw. „ceramiki słowiańskiej” (600-750) poprzedziło ekspansję słowiańskiego języka w północno-wschodniej Bawarii (po 750/800). W tym przypadku tzw. „ceramika słowiańska” i język nie korelowały ze sobą. Wręcz przeciwnie, przestrzenne rozmieszczenie chronologiczne „ceramiki wczesnosłowiańskiej” pokrywało się z wczesnoniemieckim językiem.”

          Polubione przez 1 osoba

          • „powiedzieć cokolwiek o migracji Słowian do Polski w 5 w. czy około”
            pisząc cofka miałem na myśli napływ sąsiednich pobratymców związany z parciem koczowników, a nie wymianę ludności. Możemy to obserwować współcześnie w postaci Ukraińców w Polsce.

            „utrata samogłosek nieakcentowanych”
            Taka jest też oficjalna wykładnia mająca poparcie w mechanizmach historycznego języka polskiego.
            Do wcześniejszego rozwoju języka w dorzeczu Odry i Wisły mi ona nie pasuje, takie mam wrażenie
            (w większe dyskusje nie wchodzę, bo nie mam do tego kompetencji).

            „Czyli Czesi” – prędzej Słoweńcy

            Polubione przez 1 osoba

            • „„Czyli Czesi” – prędzej Słoweńcy „
              Nie. To Czesi mają najwięcej słów bez samogłosek.

              Żaden z was nie odniósł się do propozycji, że EHG mówiło czymś finowatym.

              „Np. wykombinowałam, ze rosyjskie selo to s + elo. Czyli najstarsze słowo indouralskie. Miejsce do życia. „
              Tylko nie wiem dlaczego akurat „s” mielibyśmy dodać do życia elu, elea, élet.
              Żeby otrzymać selo. Nasze sioło.

              Albo „t”,„c”. T + elo. Żeby wyszło telo. Ciało. Cielę. Cielec. Żyjemy w ciele. Wcielenie to obecne życie.

              Albo „d” + elo. Delo. Dzieło. I facet od dzieła – dziełus. Deus.

              Albo „cz” + elo + wek. Czelowek.

              Polubienie

                • A jaki jest twój wniosek, jeśli eläin to ich żywy – zwierz?
                  Nasz jeleń jest pożyczką. I wszystkie te podobne formy które wymieniałam w różnych językach też są pożyczką.
                  Więc moim zdaniem język EHG/ANE miał podobne słowa.
                  Nie twierdzę że to współczesny finski, ale te słowa po ANE to mogą być te które ustalaliśmy w związku z łosiem, lasem i łowiectwem.

                  Żywe ani rzeka nie pochodzą z tego języka, moim zdaniem.

                  Czy nie uważasz, że germanskie słowa „żywotne” są powiązane z finskimi?
                  Elus, élő, élet i life, alive, lifandi.

                  Germanskie mają dźwięk „w, f”, (b w niemieckim) wciśniety w fińskie słowa.
                  Ale to samo sie stało między polskim a połabskim.
                  Połabski sjenty – u nas śWięty.
                  Połabskie łoiś – u nas łoWić.

                  Ale EHG/ANE nie istnieje w „czystej” formie. Samo migrowało może do Éllady.
                  A u „siebie” gościło migrantów.

                  Ten język trzeba wydobyć z podkładu.

                  Polubienie

                • (…) A jaki jest twój wniosek, jeśli eläin to ich żywy – zwierz? (…)

                  Odwrotny, od szczegółu do ogółu… Stawiam na N1c, jako późne 1500 pne nad Bałtykiem.

                  Polubienie

                • Masz już czas na drapanie?

                  „Stawiam na N1c, jako późne 1500 pne nad Bałtykiem. „
                  Masz rację, ale wiele wykopanych SHG nie ma określonych y dna.
                  Właśnie tych północnych gdzie udział EHG był bardzo wysoki.

                  Poza tym nie ma powodu żeby Polaków uważać za spadkobierców łowców zbieraczy.
                  Ze względu na niską zawartość hg I2 powszechnej w próbkach z mezolitu.
                  Więcej maja sąsiedzi, Niemcy i Białorusini.

                  Polubienie

      • „Na zmiany w naszym języku na pewno miała też wpływ cofka ze wschodu kolo piątego wieku.”

        Na dzisiaj nie widziałem dowodów na takie coś, wszelkie migracje w V wieku odbywały się z północy na południe, w wyniku zmian klimatycznych.
        Być może i ludy uralskie skierowały się na południe, stąd mamy jakieś fińskojęzyczne artefakty na Białorusi i w zach. Rosji.

        Polubione przez 1 osoba

        • Racja z materialnymi dowodami słabo, lecz skąd wzięli się Serbowie, Chorwaci, czemu tak chętnie opuścili tereny polskie? Co się stało z Antami? Jaka była droga Dulebów?

          Polubione przez 1 osoba

          • Słowianie południowi to nie tylko migracja słowiańska z V wieku, ale zgodnie z moją hipotezą, nałożyli się oni na podłoże prasłowiańskie jakim była kultura ceramiki inkrustowanej
            https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_ceramiki_inkrustowanej
            Parę miesięcy temu opublikowano próbki z tej kultury i chociaż byli jednorodni w YDna (byli I2a czyli po WHG) to autosomalnie byli tacy jak GAC zmieszani z CWC.

            Stąd taki z „nie wiadomo skąd” sukces slawizacji Bałkanów w V wieku, Węgry, Słowenia, północna Chorwacja i Serbia były już słowiańskie od epoki brązu

            Polubione przez 1 osoba

  38. Germanie nazywają zwierzeta dyr, dier, deur, tier.
    Jeśli wiemy że zwierzę jest żywe to w jakim języku żywe są dyr, dier, deur tier?

    W albanskim – drë drê, też dreri to angielski deer czyli jeleń.

    Ale Kazachowie, Tatarzy, Azerowie mają słowa tiri, тере – tere, diri.
    „From *tīrig (“alive”), from Proto-Turkic *tīri- (“to live; alive”) . Uzbek tirik, Turkmen diri, Turkish diri, Chuvash чӗрӗ (čĕrĕ, “alive, living”), etc.“
    Jak widzę w znaczeniu Żywe.

    Polubione przez 1 osoba

  39. Gdybyśmy chcieli wzorem słowianskim z angielskiego żywego stworzyć zwierzę, to byłoby coś jak aliven.
    Ale niestety Anglicy nie potrafili tego zrobić i woleli pożyczyć od Vulgar łaciny słowo animal.
    Breton aneval, Middle Cornish enevalles. from Proto-Brythonic *anɨβ̃ėl.
    Jak myślisz, czemu woleli anivel od aliven?

    Przypomina to Czechosłowaków i ich brak zgodności czy mgła to mlha czy hmla.

    Polubienie

  40. https://eurogenes.blogspot.com/2022/10/balto-slavs-and-sarmatians-in-battle-of.html

    No i mają dwóch Słowian z 480 roku przed naszą erą, autosomalnie wyglądających jak:

    współcześni mieszkańcy Pskowa i okolic oraz

    średniowieczny Słowianin z Saksonii z Niemiec- opisany tutaj https://eurogenes.blogspot.com/2020/11/slavic-like-medieval-germans.html

    Oznaczałoby, że migracja słowiańska z Polski do Rosji, co zakładam w mojej hipotezie roboczej slawizacji Bałtów, na 100% odbyła się przed 480 rokiem p.n.e. Psków to dawne księstwo Nowogrodzkie, miasto to niemalże miasto przygraniczne z Estonią i Łotwą.

    Punkt 2 oczywiście znosi allochtonizm, ale też potwierdza, szerokie kontakty osobowo-handlowe w tamtych czasach.

    Polubione przez 1 osoba

  41. Kolejne słowo WHG, które przetrwało do dzisiaj https://pl.wiktionary.org/wiki/lekki

    Zwraca uwagę dolnołużycki wyjaśniający skąd mamy „śeźki” czyli nasz „ciężki”
    lažki (język dolnołużycki)
    znaczenia:
    przymiotnik

    (1.1) lekki (ważący mało)
    (1.2) łatwy, lekki
    odmiana:
    (1.1) st. wyższy lažčejšy; st. najwyższy nejlažčejšy
    antonimy:
    (1.1) śěžki

    Polubione przez 1 osoba

    • „agresywny, ekspansywny, inwazyjny gatunek, który nabył zdolność nawigacji” – aż się prosi skomentować i dodać współczesne zdjęcia.
      Niestety mam wrażenie, że minął czas uczciwych badań i są prowadzone na potrzeby obecnej narracji.

      Polubione przez 1 osoba

    • „Głagolica ⰃⰎⰀⰃⰑⰎⰋⰜⰀ (scs. glagolъ ⰃⰎⰀⰃⰑⰎⰟ– „słowo, litera”

      Na pierwszy rzut oka jest w tym wyrażeniu:
      Gła-dkość
      Gło-wa

      Jeśli spojrzeć na to jak głagolki wyglądają, może mieć to sens.

      Polubione przez 1 osoba

    • Może chodzi o głos, tylko wtedy były by to słowa dwuczęściowe, głagoł może być dubletem, ale co miało by znaczyć lin-, din-, tun- u italoceltogermanów.

      Polubione przez 1 osoba

      • „ale co miało by znaczyć lin-, din-, tun- u italoceltogermanów. „

        Przypomniał mi się hiszpanski ze szkolnej nauki.
        Mają graf „ll” czytany „j”. Ale w jakiś dialektach wymowa jest dź/dż.
        Nie znający hiszpanskiej fonetyki mogli wymawiać „ll” jak L.

        Może w podobny sposób doszło do rozejścia się j – języka z l – linguą i z dź – Proto-Italic *denɣwā.

        Polubienie

        • „Może w podobny sposób doszło do rozejścia się j – języka z l – linguą i z dź – Proto-Italic *denɣwā.”

          denɣwā to hipotetyczna rekonstrukcja, a nie istniejące słowo, jak dla mnie, zupełnie do pominięcia.

          W tej rekonstrukcji pobrzmiewa mi nasz „dźwięk”, przejrzałem jak jest w innych językach:
          https://pl.wiktionary.org/wiki/d%C5%BAwi%C4%99k

          Wielkie zaskoczenie, istnieje on tylko w języku polskich, pozostałe słowiańskie używają „zwuk” (wyć? zawodzić?)

          Polubienie

          • „denɣwā to hipotetyczna rekonstrukcja, a nie istniejące słowo, jak dla mnie, zupełnie do pominięcia. „

            Jak nazwiesz dzyń, dzyń, dzyń?
            Czy jest jakaś różnica między dyń, dyń, dyń?
            np. zapisanego ding, ding, ding. G jest często w germanskich zmiękczaczem.

            Angielskie słowo din
            „From Middle English dynne, dyne, dyn, from Old English dyne, from Proto-West Germanic *duni, from Proto-Germanic *duniz, from Proto-Indo-European *dʰún-is, from *dʰwen- (“to make a noise”).“

            Zobacz, odtworzyli słowo PIE *dʰwen- .
            https://en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Proto-Indo-European/d%CA%B0wen-

            Ale nie zaliczyli do tego korzenia słowa *dʰwen-k, które my wymawiamy dźwięk.

            Znają tylko germanski duniz.
            I IA Sanskrit: ध्वन् (dhvan) – dźwięk, głos.

            Denɣwā mogła się gdzieś tam spotkać z dźwięczeć.

            Polubienie

  42. Robku,
    Gładkość mi się podoba.
    Może gładka >> guadka >> gadka?

    Poza tym, słowo glagolъ jest zbyt podobne do glianga (lingua w języku Grisons in Switzerland) żeby nie podejrzewać wspólnego pochodzenia.
    Ciekawe jest skąd się wzieło u nich inicjacyjne G? Żadne inne romanskie nie mają tego.

    My mamy G nie tylko w głagolicy ale też w ględa i legenda. I gawęda.
    Inna forma w retoromanskich – laungia, ale fonetycznie [‚lęnʥə], z G [g’lęnʥə] brzmi jak ględza. Więc ględzenie jest bliskie retoromańskim.

    Czy jest możliwe, że glenda i lgenda (ględa i legenda) pochodzą z 1 rdzenia?

    Polubione przez 1 osoba

    • Polskie ‚góra’, ‚do góry’ to płonące (gorejące) ognisko, stos, drewniana chałupa, stog słomy, płonący las. Pogorzelisko to co zostało po materiale (drewno, słoma), który poszedł do góry.

      Zainteresowała mnie jednoznaczność w słowie gori (płonie) i polskiego góra (jjako do góry, górski jako góry, ale i gorzeć (palić się), gorzałka, gorący, gorączka)

      gor-jaszyj
      горящий
      płonący · rozjarzony
      rzadsze tłumaczenia:
      piec · świecić · błyszczeć · spłonąć · podpalić · oparzenie · smażyć · goreć · spalić · pałać · spalać · parzyć · wypalać · wypalić · rozpalać · przypalić · napalić · podpalać · osmalić · oparzyć · gorzeć · opalać · spopieleć · sparzyć · rozjarzony · w ogniu

      Tymczasem…
      gory (język angielski)
      (1.1) krwawy, brutalny

      Najazd obcych wojsk to płonące (gorejące) wioski i miasta, mówimy ‚pożoga’.

      goreć

      gorzeć;
      1. przestarzale: płonąć, palić się;
      2. jaśnieć, błyszczeć;
      3. być pokrytym rumieńcem; rumienić się;
      4. być ogarniętym silnymi, gwałtownymi uczuciami

      Wedle mojej teorii niezmienione, jedno i to samo słowo WHG

      Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.